Rusko sa topí v splaškoch a pitná voda je zafarbená ako broskyňový džús. Problémy trápia Moskvu a celú krajinu
- Na miesto luxusnej idylky sa bytový dom Maják na predmestí Moskvy zmenil na nočnú moru
- Obyvateľov trápia splašky a voda podivnej farby
- Problém sa týka celého Ruska, za to, čo dal Kremeľ na vojnu, by ho už dávno vyriešil
- Na miesto luxusnej idylky sa bytový dom Maják na predmestí Moskvy zmenil na nočnú moru
- Obyvateľov trápia splašky a voda podivnej farby
- Problém sa týka celého Ruska, za to, čo dal Kremeľ na vojnu, by ho už dávno vyriešil
Keď sa v roku 2014 konala zimná olympiáda v ruskom Soči, mnohí západní novinári ostali nemilo prekvapení. Z vodovodných kohútikov im namiesto čírej tekutiny tiekla tekutina pripomínajúca broskyňový džús. Žiaden ovocný nápoj to ale nebol, išlo o znečistenú vodu.
Tento problém sa vtedy pripisoval rýchlej výstavbe olympijského mestečka, ktoré stavali oligarchovia z okruhu Vladimira Putina. Olympiáda sa zapísala do histórie ako najdrahšia v histórii, pričom Rusko na ňu dalo 51 miliárd dolárov.
V skutočnosti sa problémy s pitnou vodou nevzťahujú len na Soči, ale sužujú Rusko aj teraz, desať rokov po olympiáde. Naopak, stávajú sa čoraz väčším problémom, a to hlavne pre starnúcu infraštruktúru, ktorá sa zanedbáva. Verejné financie namiesto toho vyčerpáva ruská agresia na Ukrajine.
Bytový dom aj školu zaplavujú splašky
Dokazuje to aj príbeh na oko atraktívneho bytového komplexu Maják, ktorý leží na predmestí Moskvy. Maják stojí v meste Chimki, ktoré sa nachádza len 20 kilometrov od ruskej metropoly.
Obyvateľ bytového domu Jevgenij si vybral toto miesto ako svoj vysnívaný domov pred dvoma rokmi. Na oko vyzerá bytový komplex dokonale, byty v ňom pôsobia luxusne, má vlastný dvor a pokojnú atmosféru dotvára aj Moskovský kanál a neďaleká pláž.
Jevgenij ale pre Moscow Times uviedol, že idylka netrvala dlho a svoje rozhodnutie čoskoro oľutoval. Muž aj jeho susedia sa sťažujú na prízemie zaplavené odpadovými vodami a tvrdia, že v bytoch je cítiť trvalý zápach „výkalov“.
Výkaly hlásia aj samotní reportéri Moscow Times, našli ich vytekať pod výškovou budovou len pár metrov od Moskovského kanála.
Obyvatelia domu sa sťažujú aj na vodu, ktorá má podľa niektorých farbu Fanty. Tieto incidenty sa majú opakovať už nejaký čas, odkedy sa minulý rok v okolí postavila škola. Aj tá mala byť neustále zatopená odpadovou vodou.
„Zdá sa, že developer počas výstavby nevymenil niektoré staré kanalizačné systémy. Možno chceli znížiť náklady, možno to nevideli. Je možné, že na začiatku boli vo výpočtoch nejaké chyby, pretože zaťaženie splaškov malo byť vyčíslené vyššie,“ myslí si Jevgenij.
Až početné sťažnosti obyvateľov mali donútiť orgány konať, pričom miestna vodárenská spoločnosť uviedla, že miestna čistička odpadových vôd je v kritickom stave a aktuálne prebieha jej prestavba.
💬 У канализации рядом со школой в ЖК Маяк сегодня опять потоп фекалий 💩💩💩#Подмосковье #Химки #Москва #Куркино #Сходня #Красногорск #Путилково #Митино #khimki pic.twitter.com/ZMo5S6Ssx6
— Город Химки | Khimki City (@thehimki) May 26, 2024
Incidenty v celom Rusku
Problémy s odpadovou vodou a znečistenou pitnou vodou nie sú len problémom Chimki, ale celého Ruska, ktoré sa doslova topí v splaškoch. Podľa štúdie z roku 2018 až 56 percent zdrojov zásobovania vodou v Moskve nevyhovuje bezpečnostným normám. Podobne je to aj na celoštátnej úrovni, kde 35 až 60 percent zásob pitnej vody v Rusku nespĺňa bezpečnostné normy.
Čističky odpadových vôd či infraštruktúra pre kanalizáciu i pitnú vodu pochádza z 60. až 70. rokov minulého storočia a samosprávam chýbajú peniaze na jej výmenu.
Kritická vždy býva zima, keď množstvo potrubí popuká a ľudia ostávajú bez tepla, pitnej vody či kanalizácie. Important Stories pripomína prípad školy v okrese Podosinovskij v regióne Kirov. Rodičia v zime 2023 nahrali video, kde prosili o pomoc. Starý vykurovací systém tam mal „zhniť od staroby“. Pričom teploty v zariadení sa mali pohybovať okolo 2 stupňov Celzia. Rozpadať sa má aj kanalizačný systém, do budovy má zatekať a podlaha je zhnitá. Toaletám majú tiež chýbať dvere. Napriek tomu školu zdobí pamätná tabuľa, ktorá pripomína jej absolventa, ktorý zahynul v bojoch na Ukrajine.
V meste Bakal sa tiež pivnice bytových domov ocitli pod odpadovou vodou, vďaka puknutej kanalizácii, ktorá sa valila aj po uliciach.
A v októbri 2022 došlo vo Volgograde k obrovskej katastrofe. Zhnité kanalizačné rúry pukli a zaplavili ulice fekáliami a odpadovou vodou z tovární. Tieto splašky potom tiekli rovno do rieky Volga. Bez vody a kúrenia vtedy ostalo 200-tisíc obyvateľov, ktorí sa dusili ohromným smradom.
Podľa Important Stories sa v Rusku stane každých sedem minút nehoda, ktorá súvisí s touto infraštruktúrou. Pričom za posledných 10 rokov zomrelo v Rusku približne 100 ľudí v súvislosti s puknutými potrubiami, hlavne vriacej vody. Ďalšie stovky ľudí boli zranené. Podľa médií je ale toto číslo zrejme podhodnotené a zachytáva iba medializované prípady.
Pri puknutí kanalizácie zas hrozí zvýšené riziko infekčných chorôb, ako je tuberkulóza, detská obrna a hepatitída A.
Za to, čo minuli na Ukrajinu, by všetky potrubia vymenili takmer 4-krát
Podľa ruského štatistického úradu je potrebné vymeniť 30 % vykurovacích sietí, 44 % zásobovania vodou a 46 % kanalizačných sietí. Úradníci si ale myslia, že údaje sú podhodnotené a potrebné je vymeniť až 60 – 80 %.
Väčšina inžinierskych sietí v Rusku bola vybudovaná v rokoch 1960 – 1980 a odvtedy sa nemenili.
Celý problém zväčšuje fakt, že množstvu domov chýba kanalizácia. V minulosti sme informovali, že 1 z 5 rodín nemá ani záchod.
Ruský premiér Michail Mišustin v máji oznámil program v hodnote 50 miliárd dolárov na modernizáciu verejnej infraštruktúry v krajine. Z toho 90 percent finančných prostriedkov má byť vyčlenených na výmenu potrubí. V minulosti sa odhadovalo, že Rusko potrebuje približne 58 miliárd na opravu infraštruktúry.
Podľa Pentagónu agresia na Ukrajine stála Kremeľ už 211 miliárd dolárov, uvádza Defense News. Teda sumu, ktorá by stačila na výmenu všetkých starých potrubí v Rusku niekoľkonásobne.
Zdroje: Moscow Times, Important Stories, Defense News