Rusko si privlastnilo šampanské. Originál je podľa nového zákona iba z Ruska

  • Značka Moët už pozastavila dodávky do Ruska, lebo nesmie svoje šampanské označovať ako šampanské
  • Víno, ktoré je na celom svete pravé šampanské, bude v Rusku iba „šumivé“
rusko putin šampanské
TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP
  • Značka Moët už pozastavila dodávky do Ruska, lebo nesmie svoje šampanské označovať ako šampanské
  • Víno, ktoré je na celom svete pravé šampanské, bude v Rusku iba „šumivé“

Na celom svete platí pravidlo, podľa ktorého pochádza pravé šampanské z oblasti Champagne vo Francúzsku. No keď Rusko povie, že originálne šampanské je z Ruska, tak to tak aj bude. Prezident Vladimir Putin podpísal zákon, podľa ktorého sa môže názvom šampanské označovať iba šumivé víno z Ruska. Informovali o tom viaceré ruské médiá, vrátane televízie Russia Today.

Známy koncern Louis Vuitton Moët Hennesy (LVMH) už pozastavil export šampanského známej značky do Ruska. Moët je totiž podľa legislatívy EÚ pravým šampanským z oblasti Champagne. Zahraničné značky už nebudú môcť označovať svoje víno ako šampanské, ale len ako šumivé.

Pravé a nepravé šampanské

Vynález šampanského sa pripisuje mníchovi menom Dom Perignon, ktorý ho vyrobil v roku 1697, podľa viacerých historických prameňov to však mohlo byť aj o 200 rokov skôr. Mnísi začali víno skladovať vo fľašiach namiesto sudov, no tam prebehla tzv. sekundárna fermentácia a zbytkový cukor vo víne spôsobil, že sa vytvorili bublinky.

Šampanské sa stalo obľúbeným nápojom aristokratov, ktorí si radi vymýšľali vlastné fľaše a etikety a stalo sa tak symbolom prestíže. Neskôr si ho obľúbila aj stredná trieda.

Šampanské má aj vlastnú komisiu, Comité Interprofessionnel du vin de Champagne posudzuje každého vinára, ktorý musí spĺňať prísne podmienky, aby mohol získať právo dávať na svoje fľaše nápis Champagne. V roku 1891 bola prijatá Madridská dohoda, ktorá označenie Champagne ukotvila v legislatíve štátov podobne, ako to dnes robia európske smernice. Pravidlo používania označenia Champagne obsahuje dokonca aj Versaillská dohoda, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu.

Výnimku tvoria niektoré štáty USA, avšak aj tie môžu používať označenie Champagne len za predpokladu, že uvedú aj štát pôvodu, napríklad California Champagne.

Rozoznáš pravé šampanské?

Prvé „šampanské“ na Slovensku

Na Slovensku sa tiež vyrába šumivé víno presne tou istou metódou, ako v regióne Champagne. Označiť ho však takto nemôžeme, preto sa zaužíval názov sekt. Originálny francúzsky recept priniesol na Slovensko Johann Evangelista Hubert, aspoň to tvrdí najznámejší a najstarší výrobca sektu na Slovensku. 

Hubert po neúspešnej napoleonskej výprave skončil v liečebni na Slovensku v dnešnej Bratislave, kde sa zamiloval do ošetrovateľky. Vraj mu učarovala nielen ona, ale aj miestne víno, tak sa rozhodol založiť v roku 1825 firmu na výrobu šumivého vína. V tom čase to bola prvá továreň v Európe po Francúzsku, kde sa vyrábalo šampanské podľa originálneho francúzskeho receptu, uvádza firma.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: RT, Wikipedia, J.E.Hubert

Najnovšie videá

Trendové videá