Rusko si so sebou na Ukrajinu vzalo záhadnú muníciu. Toto som ešte nevidel, tvrdí odborník
- Americká administratíva identifikovala mysterióznu muníciu, ktorú používajú Rusi na Ukrajine
- Má ísť o návnadu, ktorú vystreľuje raketový systém Iskander
- Cieľom takejto návnady je produkovať rádiové signály na rušenie alebo zmätenie nepriateľských radarov
- Použitie munície by vysvetlilo, prečo Ukrajina nezaznamenala daktoré strely. Ide o tajnú technológiu
- Americká administratíva identifikovala mysterióznu muníciu, ktorú používajú Rusi na Ukrajine
- Má ísť o návnadu, ktorú vystreľuje raketový systém Iskander
- Cieľom takejto návnady je produkovať rádiové signály na rušenie alebo zmätenie nepriateľských radarov
- Použitie munície by vysvetlilo, prečo Ukrajina nezaznamenala daktoré strely. Ide o tajnú technológiu
Ruská invázia na Ukrajinu so sebou priniesla veľa otázok. Okrem toho, že množstvo analytikov priznáva, že precenilo schopnosť a kapacitu ruskej armády, sa na Ukrajine objavila i neznáma munícia.
Predstaviteľ americkej administratívy pre New York Times povedal, že USA identifikovali, že čo je neznáma raketa v tvare šípky, s bielym telom a oranžovým chvostom.
Má ísť o návnadu, ktorú vystreľuje raketový systém Iskander z mobilných odpaľovacích zariadení, ktoré sú umiestnené na hraniciach s Ukrajinou.
Rakety – návnady – majú produkovať rádiové signály na rušenie alebo zmätenie nepriateľských radarov, ktoré sa snažia nájsť originálne rakety vystreľované pomocou systému Iskander. Tie vzdušná obrana Ukrajiny zostreľuje na základe zdroja tepla.
Systém balistických rakiet krátkej vzdialenosti Iskander
Raketový systém Iskander M bol vo veľkom nasadený v invázii na Ukrajinu. Portál 19fortyfive hovorí o minimálne 46 systémoch, ktoré mierili predovšetkým do Bieloruska.
Iskander bol prvýkrát nasadený v bojoch v roku 2008 v Gruzínsku. Je navrhnutý tak, aby zmiatol protiraketovú obranu lietaním po nízkej trajektórii a manévrovaním za letu. Systém je schopný zasiahnuť ciele vzdialené až 500 km s presnosťou 2 až 5 metrov.
Ide tak o systém balistických rakiet krátkej vzdialenosti, ktoré môžu niesť i jadrovú hlavicu. Ako uvádza portál okrem balistických rakiet, dokážu niesť rakety i výbušnú, kazetovú a termobarickú hlavicu.
Odpaľovacie zariadenia sú na podvozku nákladného auta 8×8 MZKT-79306. Každé vozidlo obsluhujú tri osoby a sú schopné odpáliť rakety.
„Rakety môžu byť odpálené 16 minút od cesty alebo 4 minúty od najvyššej pripravenosti. Druhá raketa môže byť odpálená za menej ako minútu po odpálení prvej rakety,“ opisuje Military Today.
Strely sú schopné zasiahnuť i pochybujúci sa cieľ a je pravdepodobné, že Rusi ich využívajú na útoky na strategické ciele, ako je vojenská štruktúra či veliteľské centrá.
Agentúra Reuters uvádza, že niektoré ciele boli zasiahnuté presne, čo môže dokazovať presnosť systémov. Iskander môže byť jediná balistická zbraň krátkeho doletu nasadená na Ukrajine.
Iskander má viac modifikácií, na Ukrajine sa objavuje hlavne Iskander M, existujú ale aj K a E. Posledná zmienená je určená na export.
Návnady by mohli vysvetliť, prečo ukrajinská vzdušná obrana nezaznamenala niektoré rakety vypálené systémom. Je známe napríklad, že pri útoku v na letiská v mestách Ivano-Frankivsk či Luck protivzdušná obrana nezaznamenala strely vypálené na letisko. Systém varovania preto neupozornil na prichádzajúcu hrozbu. Či išlo o rakety systému Iskander, zatiaľ nevedno.
Návnady môže skúmať NATO a na základe nich vylepšiť svoju obranu
Fotografie munície – návnad tvare šípok začali kolovať po sociálnych sieťach pred dvomi týždňami. Niektorí analytici si ich na základe ich veľkosti a tvaru pomýlili s kazetovými zbraňami.
Richard Stevens, ktorý pracoval 22 rokov ako vojak v britskej armáde so špecializáciou na zneškodňovanie bômb, povedal že videl „množstvo čínskej a ruskej munície, ale toto som ešte nevidel“.
Stevens zverejnil fotografie munície na stránke pre vojenských a civilných expertov na zneškodňovanie bômb a zistil, že nikto iný túto záhadnú muníciu tiež predtým nevidel.
Návnady sa snažia armády vyvinúť odkedy vznikli systémy vzdušnej obrany. Väčšinou ide o prísne tajné technológie a dbá sa, aby nepadli do rúk nepriateľa.
„To mi naznačuje, že Rusi pripisujú určitú hodnotu tomu, aby bola táto technológia blízko domova a že táto vojna je pre nich natoľko dôležitá, aby sa toho vzdali,“ povedal Lewis pre New York Times.
Tieto návnady môžu teraz preskúmať odborníci zo Severoatlantickej aliancie a na základe nich vylepšiť protivzdušnú obranu NATO tak, aby vedela reagovať i na tieto návnady.
„Myslím si, že v komunite spravodajských služieb USA sú práve teraz niektorí ľudia veľmi nadšení,“ dodal.
Zdroje: New York Times, 19fortyfive, Military Times, Reuters