Rusko si vlastné straty znižuje nasadením Vagnerovcov. Opäť bojujú na Donbase
- Ruská armáda mala vo vojne na Ukrajine utrpieť ťažké straty
- Snažia sa nimi vysporiadať pomocou komanda Vagnerovcov
- Mali pomôcť pri zisku Lysysčanska
- Ruská armáda mala vo vojne na Ukrajine utrpieť ťažké straty
- Snažia sa nimi vysporiadať pomocou komanda Vagnerovcov
- Mali pomôcť pri zisku Lysysčanska
Ako sme ťa informovali začiatkom mesiaca, Rusko malo podľa ukrajinských predstaviteľov vo vojne stratiť už 115-tisíc vojakov. Ruský minister obrany Sergej Šojgu zároveň opätovne ubezpečoval verejnosť, že súčasťou jeho armády na Ukrajine nie sú branci. O tom by sa však dalo polemizovať, ako hovorí jedna z mnohých matiek brancov, ktorí vo vojne pôsobili.
Podľa britského ministerstva obrany sa však nedá povedať, že by Rusi vo svojej „špeciálnej vojenskej operácii“ nepoužívali súkromné armády.
Práve naopak, Kremeľ zamestnáva žoldnierov súkromného komanda známeho ako „Vagnerovci“ a posilňuje svoje pravidelné jednotky bojujúce na frontovej línii na Ukrajine. Informuje o tom Deutsche Welle.
Britský rezort obrany podotýka, že Vagnerovci znížili svoje náborové štandardy. Podľa portálu Radio Free Europe komando začalo do svojich kruhov verbovať aj odsúdené osoby či jednotlivcov, ktorí boli predtým zaradení na čiernej listine.
Navyše, tieto nové pravidlá náboru spolu s obmedzeným výcvikom naverbovaných nováčikov „veľmi pravdepodobne ovplyvnia budúcu operačnú efektivitu skupiny a znížia jej hodnotu podpory pre ruské sily“, vysvetľujú Briti.
Napätiu medzi žoldniermi a armádou Kremľa nemusí pomôcť ani fakt, že šéf komanda Vagnerovcov Jevgenij Prigožin nedávno získal cenné národné vyznamenanie za svoj vojenský výkon.
Správy o opätovnom zapojení Vagnerovcov do bojov na Ukrajine totiž prichádzajú v období, keď Kremeľ vymenil mnohých zo svojich vysokopostavených vojenských veliteľov, vysvetľuje CNBC.
Vagnerovci mali vplyv na zisk ukrajinských miest
Ministerstvo obrany Veľkej Británie v správe podčiarklo aj dôležitosť prítomnosti komanda v nedávnych úspechoch ruskej armády.
„Vagnerovci s takmer úplnou istotou zohrali ústrednú úlohu v nedávnych bojoch na Ukrajine, vrátane dobytia Popasnaje a Lysysčanska. Tieto boje spôsobili skupine ťažké straty,“ uviedol britský rezort obrany.
Nejde však o prvé správy, ktoré naznačujú, že Rusi na Ukrajine používajú aj vojakov súkromných spoločností. Už v marci tvrdili, že do bojov sa prihlásili tisíce dobrovoľníkov z Blízkeho východu.
Podľa Sergeja Šojgu vtedy konkrétne šlo o 16-tisíc osôb. Predpokladá sa, že v prípade väčšiny z nich šlo o občanov Sýrie, kde Rusko podporuje režim sýrskeho vodcu Bašára Asada.
Nechýbali však ani správy o Čečencoch, ktorí pôsobili na Ukrajine aj počas vojny na Donbase v roku 2014. Ako sme ťa informovali, Ruskom podporovaná čečenská armáda sa tam vrátila aj počas súčasnej vojny.
Vagnerovci mali za úlohu zneškodniť Zelenského
O prítomnosti komanda Vagnerovcov vo vojne na Ukrajine informovala agentúra TASR už štyri dni po vypuknutí vojny. V ukrajinskom hlavnom meste vtedy podľa informácií denníka The Times operovalo 400 príslušníkov skupiny. Ich cieľom malo byť zneškodnenie prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.
V súčasnosti sa ich poslanie na Ukrajine údajne zmenilo. Dôvodom pôsobenia Vagnerovcov vo vojne má byť snaha Kremľa vysporiadať sa so stratami, ktoré jeho armáda utrpela.
Zdroje: Deusche Welle, Radio Free Europe, CNBC, Twitter