Rusko úspešne otestovalo vlastný internet. Cieľom je brániť krajinu pred Západom

  • Vláda vyčlenila 1,7 miliardy rubľov aj na vlastnú Wikipédiu
  • Zákon o autonómnom internete má upevniť kontrolu štátu nad prevádzkou sietí v krajine
  • Odborníci však hovoria o viacerých rizikách
putin
TASR
  • Vláda vyčlenila 1,7 miliardy rubľov aj na vlastnú Wikipédiu
  • Zákon o autonómnom internete má upevniť kontrolu štátu nad prevádzkou sietí v krajine
  • Odborníci však hovoria o viacerých rizikách

Rusko naďalej pokračuje v snahe odpojiť svoju krajinu od globálneho internetu natrvalo. Najnovším krokom je úspešné otestovanie alternatívy k internetu pre celú krajinu, informuje spravodajský portál BBC.

Napriek tomu, že nie je jasné, ako sieť funguje, Ruské ministerstvo komunikácií tvrdí, že počas testovacej fázy si používatelia nevšimli žiadne výrazné zmeny.

Na druhej strane však ČTK informovalo, že práve kvôli testovaniu takzvaného autonómneho internetu došlo k výpadkom počítačových sietí na viacerých ruských letiskách. Tie mali problémy pri vybavovaní leteniek či batožiny hneď v niekoľkých mestách. Podľa ruského ministerstva bol však test úspešný, aj keď viacerí hovoria o tom, že počas testovania sa nepodarilo odraziť vyše polovicu simulovaných kybernetických útokov.

Hlavným cieľom vytvorenia vlastného internetu a odpojenia krajiny od globálneho internetu je snaha brániť svoju krajinu pred Západom, ktorý by ich mohol v budúcnosti odstaviť od internetu. Problémom je podľa Ruska aj údajná agresívna kybernetická stratégia Spojených štátov amerických.

Viaceré snahy zo strany Ruska, odborníci však varujú

Ruská federácia už prijala aj zákon o autonómnom internete, ktorý má upevniť kontrolu štátu nad prevádzkou sietí v krajine. Umožňuje napríklad aj blokovanie obsahu v určitých situáciách. Len prednedávnom došlo k podpísaniu ďalšieho zákona, ktorý napríklad zakazuje predaj zariadení bez predinštalovaných ruských aplikácií.

Prezident Vladimír Putin pred približne mesiacom uviedol, že Rusko by malo mať okrem iného aj vlastnú alternatívu k Wikipédii. Tá by mala obsahovať výlučne hodnoverné informácie a podľa ruskej agentúri Ria novosti už vláda na projekt vyčlenila 1,7 miliardy rubľov (takmer 25 miliónov eur).

Všetky tieto snahy a kroky podniknuté v posledných mesiacoch však podľa viacerých odborníkov či kritikov vedú k budovaniu štátom kontrolovanej sieti, ktorá obmedzí slobodu slova a umožní orgánom plne kontrolovať internetovú komunikáciu. Okrem kontrolovania však môže dochádzať aj k filtrovaniu prezeraného obsahu prostredníctvom vlastnej cenzúry.

Podobné opatrenia už dlhšiu dobu fungujú napríklad v Číne, Iráne či Saudskej Arábii, kde dochádza k obmedzovaniu prístupu obyvateľov na internet, cenzúre a mnohým ďalším obmedzeniam.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ČTK, BBC, omediach.com

Najnovšie videá

Trendové videá