Zúfalstvo: Rusko vyťahuje tanky ešte z čias Stalina. V Československu zabíjali obyvateľov v 1968

  • Rusko údajne vytiahlo zo skladov tanky zo Stalinovej éry
  • Poputovať môžu na Ukrajinu, u nás zabíjali ľudí pri sovietskej okupácii v roku 1968
T-54 v roku 1968 a teraz
TASR/Pavol Zachar/ Josef Koudelka/Ladislav Bielik reprofoto Telegram/CIT
  • Rusko údajne vytiahlo zo skladov tanky zo Stalinovej éry
  • Poputovať môžu na Ukrajinu, u nás zabíjali ľudí pri sovietskej okupácii v roku 1968

Ruská federácia počas rok trvajúcej vojny na Ukrajine stratila množstvo techniky vrátane tej najmodernejšej, akou je stíhačka Su-35 alebo útočná helikoptéra Ka-52 Alligator.

Najväčšie straty ale Rusi zaznamenali pri tankoch, kde sa straty pohybujú v stovkách kusov. Nezávislí analytici z portálu Oryx, ktorí dokumentujú straty oboch strán vo vojne na Ukrajine, uvádzajú, že Rusi doteraz stratili 1 871 tankov.

Práve vysoké straty môžu byť dôvodom, prečo teraz vyťahujú doslova múzejné exponáty. Výskumníci z Konfliktného spravodajského tímu (CIT), ktorí pracujú s otvorenými zdrojmi, si všimli pohyb tankov zo Stalinovej éry.

Podľa CIT išlo o tanky T-54 a T-55 zo 40. rokov 20. storočia, ktoré mierili do opravne tankov v Arsenjeve.

 

Výskumníci z CIT nevedeli potvrdiť, aký bude ďalší osud tankov a či ich Rusi skutočne pošlú na Ukrajinu. Ak by na Ukrajinu skutočne poputovali, neboli by najstaršou zbraňou, aká sa dala v bojoch vidieť. Rusi už zo skladov vytiahli pušky ešte z čias cára či helmy z druhej svetovej vojny.

Išlo by však o najstaršiu ťažkú bojovú techniku, ktorá je na Ukrajine nasadená. Prototyp tanku T-54 bol predstavený v roku 1945. Jeho výroba začala na konci 40. rokoch v Rusku a na Ukrajine, čo je éra, keď Sovietskemu zväzu vládol diktátor Josif Stalin. V 50. rokoch sa stali hlavnými bojovými tankami ruskej armády.

Slovensku sú tieto tanky dôverne známe, pretože boli nasadené aj voči nám. V roku 1968 ich používali okupačné vojská Varšavskej zmluvy, ktoré potlačili Pražskú jar, pričom v Československu zabili desiatky ľudí.

august 1968
zdroj: Wikimedia Commons/František Dostál. Tank T-54 pri okupácii Československa

Najviac vyrábaný tank v histórii 

Tank T-54/T-55 v mnohých verziách je najvyrábanejším tankom na svete a odhaduje sa, že ho bolo vyrobených 96 500 až 100 000 kusov. Rusko preto disponuje veľkým množstvom týchto starých tankov.

Samozrejme, že T-54 v porovnaní s modernými tankami, ktoré Ukrajine sľúbil dodať Západ, alebo i s tankami T-72 je pomerne zastaraná zbraň s množstvom obmedzení. Pri správnom využití však nie je celkom na odpis.

„Tanky T-54/T-55 môžu byť použité v spojení s inými typmi jednotiek, ako je pechota, delostrelectvo a letecká podpora, aby sa zvýšila ich účinnosť na bojisku. Spoločnou prácou môžu tieto kombinované tímy pomôcť kompenzovať obmedzenia T-54 a vytvoriť silnejšiu bojovú silu,“ konštatuje portál Army Recognition.

Podľa portálu je najvhodnejšie použitie tanku v asymetricky vedenej vojne, ako je napríklad partizánska vojna. V tom prípade môže poskytovať palebnú podporu pre pechotu. Tank dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť okolo 48 km/h.

Pomôcť môže aj pri obrane. Využitím palebnej sily v dobre pripravených obranných pozíciách môže T-54/T-55 ohroziť aj modernejšie vozidlá.

Tank je vybavený 100 mm kanónom D-10T, ktorý je schopný strieľať vysoko výbušné protitankové náboje. Kanón nedosahuje silu moderných tankových diel, no môže predstavovať hrozbu pre ľahšie obrnené vozidlá a pechotu.

Zároveň je ale tank oveľa zraniteľnejší voči moderným protitankovým riadeným strelám (ATGM) a tankovým nábojom. Dokonca si s ním môžu poradiť aj civilisti, čo ukazuje práve okupácia v Československu, kde tieto tanky neraz skončili v plameňoch, a to obyvatelia nemali ani protitankové strely. 

10_Soviet_Invasion_of_Czechoslovakia_-_Flickr_-_The_Central_Intelligence_Agency
zdroj: Wikimedia Commons/The Central Intelligence Agency. Protestujúci s československou vlajkou vedľa horiaceho tanku (august 1968)

Ak tanky nasadia, zvýši sa počet obetí, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny

Washingtonský think tank Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uvádza, že ich nasadením môžu Rusi sledovať doplnenie schopnosti viesť mechanizovanú manévrovú vojnu. Ak ale skutočne nasadia tieto tanky na Ukrajinu, budú čeliť veľkým stratám na životoch, pretože vozidlá nemajú ochranné schopnosti ako moderné tanky.

„Ruská armáda pravdepodobne zažije väčší počet obetí umiestnením týchto starších tankových systémov na Ukrajine. Nasadenie podradného vybavenia na doplnenie schopnosti ruskej armády viesť mechanizovanú manévrovú vojnu môže vyvolať ďalšiu degradáciu ľudských zdrojov na Ukrajine,“ uvádzajú analytici z ISW.

Sovietske tanky T-54 v Prahe v roku 1968
zdroj: Wikimedia Commons/Engramma.it. Sovietske tanky T-54 v Prahe v roku 1968

Diely do tankov sú oveľa lacnejšie a dostupnejšie ako v prípade modernejších tankov.

„Nie je jasné, aké účinné budú tieto tanky proti ukrajinským obrneným vozidlám, keďže sú vysoko zraniteľné mnohými protitankovými systémami, ktoré Ukrajina má k dispozícii, pričom nie všetky sú drahé,“ uvádza ISW.

Vytiahnutie tankov vyvolalo posmech na internete a sociálnych sieťach, kde sa ľudia bavili na účet Kremľu a pýtali sa, čo vytiahne ďalšie.

„Rusko sťahuje tanky T-54 zo skladu. Čoskoro sa dostanú k T-34 (ruský tank používaný v druhej svetovej vojne). A potom to asi budú kone,“ napísal na Twitteri ukrajinský poslanec Oleksij Gončarenko.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Oryx, Army Recognition, ISW, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá