Rusko vytiahlo najstaršieho „veterána“ z druhej svetovej vojny. Zastaralý arzenál naznačuje problémy v zásobách Kremľa

  • Ruské 122 mm delá D-74 sa po desaťročiach objavili na Ukrajine
  • Použitie tejto zriedkavej zbrane z čias druhej svetovej vojny vyvoláva otázky o stave ruských zásob
image (1)
Wikimedia Commons/Joel D. Meyerson , TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Ruské 122 mm delá D-74 sa po desaťročiach objavili na Ukrajine
  • Použitie tejto zriedkavej zbrane z čias druhej svetovej vojny vyvoláva otázky o stave ruských zásob

Nedávno zverejnené video na sociálnych sieťach šokovalo vojenských expertov po celom svete. Zobrazuje totiž vzácne ruské delostrelecké systémy D-74, ktoré sa po dlhých desaťročiach objavili na bojisku v rámci konfliktu na Ukrajine.

Tieto 122 mm kanóny, vyrábané v obmedzenom množstve ešte v 50. rokoch 20. storočia, boli považované za dávno vyradené. Ich návrat na front prináša otázky o stave ruských zásob a tiež o možnej zahraničnej pomoci zo strany Severnej Kórey.

Raritný „kanón“ D-74 a jeho historický význam

D-74, 122 mm ťahaný kanón, bol vo svojej dobe považovaný za sofistikovanú delostreleckú technológiu. Sovietska armáda však vyrobila iba obmedzené množstvo týchto diel a od 80. rokov sa o ich prítomnosti na ruskom území nehovorilo.

Očakávalo sa, že väčšina z nich bola predaná do „spriatelených krajín“ vo východnom bloku, ako aj do Ázie a Afriky. Preto súčasný výskyt D-74 na fronte nie je len prekvapivý, ale tiež vyvoláva otázky o možnom pôvode týchto diel. 

Podľa dostupných údajov z Vojenskej bilancie RF 2023, ku ktorým sa dostal portál Defense-UA, nemala ruská armáda žiadne kanóny D-74 vo svojich oficiálnych skladoch.

Na rozdiel od nich evidovala približne 2 000 kusov húfnic M-30 z obdobia druhej svetovej vojny, čo by znamenalo, že tieto staršie húfnice boli považované za realistickejší scenár pri ich prípadnom využití. D-74 sa však teraz objavili, čo vedie k úvahám o ich zdroji.

122-mm_howitzer_M1938_(M30)_pic1
zdroj: Wikimedia Commons/Alf van Beem

Je v hre Severná Kórea?

Jedným z možných vysvetlení je, že tieto vzácne zbrane Rusku dodala Severná Kórea. Počas posledných dvoch rokov sa Rusko viackrát obrátilo na Pchjongjang so žiadosťou o vojenskú pomoc.

Ako uvádza britský denník The Times, Severná Kórea poskytla Rusku delostreleckú muníciu, pričom niektoré správy naznačujú, že v súčasnosti predstavuje severokórejská munícia až polovicu zásob používaných na Ukrajine.

Podľa západných spravodajských zdrojov Pchjongjang údajne poslal Moskve až tri milióny delostreleckých nábojov. Tento údaj hovorí o skutočne masívnej podpore, ktorá značne prevyšuje pôvodné odhady.

Zatiaľ čo kvalita týchto nábojov bola spochybňovaná, množstvo dodanej munície naznačuje ochotu Severnej Kórey poskytovať dlhodobú pomoc.

Severná Kórea, ako aj Čína, ktorá vyrábala licencovanú kópiu D-74 pod názvom Typ 59, môže byť zdrojom zriedkavých zbraní, ako je práve kanón D-74.

Ak by sa potvrdilo, že tieto zbrane pochádzajú zo Severnej Kórey, podčiarkovalo by to rozsah, do akého sa Moskva spolieha na zahraničné dodávky.

Strategické dôsledky a širšie implikácie

Používanie vzácnych diel D-74 naznačuje, že Rusko čelí tlakom na svoje vojenské zásoby a že je pripravené nasadiť aj zbrane, ktoré nie sú bežnou súčasťou jeho arzenálu, píše portál National Interest.

Tento vývoj môže byť signálom o nedostatku modernejších zbraní a munície v Rusku, čo vedie k spoliehaniu sa na staré, avšak stále funkčné systémy.

Zároveň však poukazuje na to, ako Moskva využíva zahraničnú podporu na demonštráciu medzinárodnej solidarity pre vedenie vojny proti Ukrajine.

Ruské vedenie sa snaží zdôrazniť, že podobne ako Západ podporuje Ukrajinu, aj Rusko má svojich spojencov, ochotných zasiahnuť a poskytnúť pomoc.

Zároveň je možné, že návrat D-74 na bojisko predstavuje pokus využiť symbolické spojenie so sovietskou minulosťou, čo môže vnímať ako isté povzbudenie pre ruské sily.

Podpora Severnej Kórey a používanie týchto zbraní ukazuje, že Rusko je odhodlané čeliť aktuálnej situácii všetkými dostupnými prostriedkami, hoci sa jeho zásoby výrazne zmenšujú a sú stále častejšie závislé od zahraničnej pomoci.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defense-UA, The Times, National Interest

Najnovšie videá

Trendové videá