Rusko zastavilo dodávky plynu cez Nord Stream 1. „Ide o politický nátlak,“ tvrdí šéf sieťovej agentúry

  • Dodávky plynu cez Nord Stream sú zastavené
  • Oznámilo to v stredu Združenie európskych prepravcov plynu (ENTSOG)
plyn
Ilustračný obrázok TASR/Roman Hanc, Unsplash/KWON JUNHO
  • Dodávky plynu cez Nord Stream sú zastavené
  • Oznámilo to v stredu Združenie európskych prepravcov plynu (ENTSOG)

Dodávky zemného plynu do Európy cez plynovod Nord Stream (Severný prúd) sa zastavili. Oznámilo to v stredu Združenie európskych prepravcov plynu (ENTSOG). Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Dodávky plynu boli zastavené krátko pred 8.00 h SELČ. Ruský plynárenský koncern Gazprom tvrdí, že sa tak stalo v dôsledku nevyhnutných prác na údržbe kompresorovej stanice, ktorú je potrebné vykonať „každých 1 000 hodín prevádzky“. Údržba má trvať tri dni.

Šéf nemeckej Spolkovej sieťovej agentúry Klaus Müller však toto rozhodnutie Gazpromu spochybnil ako „technicky nemožné“. Domnieva sa, že zo strany Moskvy ide v skutočnosti o politický nátlak. Podľa skúseností agentúry vraj Rusko „vždy po takzvanej údržbe urobí nejaké politické rozhodnutie“.

Bez šance na návrat

Poľský prezident Andrzej Duda počas návštevy Kyjeva pritom iba prednedávnom vyzval na odstránenie plynovodu Nord Stream 2 v Baltskom mori medzi Ruskom a Nemeckom. Uviedol to na rokovaní tzv. Krymskej platformy. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Duda vyhlásil, že v súvislosti so vzťahmi s Moskvou už „neexistuje šanca na návrat k normálnosti“. Zároveň vyzval na zavedenie nových pravidiel na odstránenie plynovodu Nord Stream 2, píše agentúra PAP.

Poľsko spolu s ďalšími krajinami východnej Európy už dlhší čas kritizuje tento spoločný projekt Ruska a Nemecka, ktorý podľa nich upevňuje moc Kremľa nad Európou a ohrozuje bezpečnosť celého kontinentu.

Nemecká vláda odmietla plynovod uviesť do prevádzky ešte vo februári pre hroziaci ruský útok na Ukrajinu. V Berlíne má však projekt Nord Stream 2 stále svojich podporovateľov, pripomína DPA.

Krymská platforma je medzinárodná diplomatická iniciatíva Kyjeva s cieľom hľadať cesty k obnoveniu ukrajinskej vlády nad anektovaným Krymom. Prvý summit platformy sa konal vlani v auguste.

„Krym je rovnakou súčasťou Ukrajiny, ako Gdaňsk či Lublin patria Poľsku, Nice Francúzsku, Kolín Nemecku či Rotterdam Holandsku,“ uviedol tiež Duda.

Potrebné opatrenia

Situácia v súvislosti s energiami u našich susedov nie je priaznivá. Nemecký kancelár Olaf Scholz prednedávnom uviedol, že jeho krajina je dobre pripravená na riešenie možného nedostatku energií v dôsledku toho, že Rusko redukuje dodávky zemného plynu pre Európu.

Scholz
zdroj: TASR/dpa via AP/Michael Kappeler

Kancelár sa takto vyjadril na začiatku dvojdňového výjazdového zasadania vlády, na ktorom sa zúčastní aj španielsky premiér Pedro Sánchez. Témou zasadania bude vplyv ruskej invázie na Ukrajinu na dodávky energií do Európy.

Scholz poukázal na rozhodnutie Nemecka reaktivovať elektrárne využívajúce ako palivo ropu a uhlie, na povinnosť naplniť zásobníky zemného plynu a na lízing plávajúcich terminálov na skvapalnený zemný plyn. Onedlho sa očakáva aj rozhodnutie o predĺžení prevádzky troch posledných nemeckých jadrových elektrární.

„Všetko toto a mnohé ďalšie opatrenia prispeli k tomu, že sme v oveľa lepšej situácii, pokiaľ ide o bezpečnosť dodávok, ako by sa dalo predpovedať pred niekoľkými mesiacmi,“ povedal kancelár novinárom vo vládnom sídle v zámku Meseberg severne od Berlína.

„Budeme môcť dosť dobre riešiť hrozby, ktorým čelíme zo strany Ruska, ktoré využíva plyn ako súčasť svojej stratégie vo vojne proti Ukrajine,“ vyhlásil Scholz.

Poznamenal pritom, že nemecké zásobníky plynu sú už naplnené na viac ako 80 percent. Dodal, že vláda v najbližších dňoch plánuje schválenie ďalšieho balíka opatrení na pomoc nemeckým spotrebiteľom čeliacim prudko rastúcim cenám energií.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá