Rusko zmení jadrovú doktrínu, vyhovára sa na Západ. Obavy z použitia jadrovej zbrane rastú

  • Sergej Riabkov tvrdí, že Rusko sa chystá zmeniť jadrovú doktrínu, vyhovára sa na Západ
  • Kremeľ tvrdí, že Harrisová je predvídateľnejšia ako Trump
Na ilustračnej snímke ruský prezident Vladimir Putin a systém balistických striel krátkeho doletu Iskander-K
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Sergej Riabkov tvrdí, že Rusko sa chystá zmeniť jadrovú doktrínu, vyhovára sa na Západ
  • Kremeľ tvrdí, že Harrisová je predvídateľnejšia ako Trump

Rusko plánuje upraviť svoju jadrovú doktrínu v reakcii na postoj Západu k situácii na Ukrajine. Toto oznámenie prišlo v nedeľu od Sergeja Riabkova, námestníka ruského ministra zahraničných vecí.

Ruský prezident Vladimir Putin už v júni naznačil možnosť zmien, keď charakterizoval jadrovú doktrínu ako „živý nástroj“, ktorý je možné prispôsobovať meniacej sa globálnej situácii.

Hoci detaily o charaktere či načasovaní úprav neboli poskytnuté, Riabkov zdôraznil, že „táto práca je v pokročilom štádiu a existuje jasný zámer spraviť úpravy“. Toto vyhlásenie je považované za najkonkrétnejšie spomedzi predchádzajúcich náznakov revízie doktríny.

Súčasná jadrová politika Ruska umožňuje použitie jadrových zbraní len v dvoch prípadoch: ako odvetu na jadrový útok alebo pri konvenčnom útoku ohrozujúcom existenciu štátu. Moskva však obviňuje Západ z vedenia zástupnej vojny prostredníctvom Ukrajiny. USA tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že vo vojne s Ruskom nie je, ani takúto vojnu nechce.

Riabkov naznačil, že plánované zmeny sú odpoveďou na to, čo nazval „eskalačným kurzom“ západných krajín v súvislosti s ruskou „špeciálnou vojenskou operáciou“ na Ukrajine, ako Rusi vojnu na Ukrajine nazývajú. Tento postoj podporil aj Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa, ktorý v nedávnom rozhovore zdôraznil odhodlanie Ruska chrániť svoje záujmy tvárou v tvár tomu, čo vníma ako prehnanú západnú angažovanosť.

Peskov: Harrisová je predvídateľnejšia ako Trump

Rusko-americké vzťahy zostávajú napäté, bez vyhliadok na skoré zlepšenie. Túto situáciu potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nedávnom rozhovore, kde sa vyjadril k aktuálnej politickej situácii v USA a jej možným dopadom na vzťahy s Ruskom.

Peskov reagoval na otázky týkajúce sa preferencií Ruska v nadchádzajúcich amerických prezidentských voľbách po odstúpení Joea Bidena. Hoci zdôraznil, že Rusko nemá favorizovaného kandidáta, naznačil, že Moskva vníma demokratických kandidátov, vrátane viceprezidentky Kamaly Harrisovej, ako predvídateľnejších v porovnaní s Donaldom Trumpom.

„Nemáme nijakého kandidáta. Demokrati sú však samozrejme predvídateľnejší. To, čo Putin povedal o Bidenovej predvídateľnosti, sa vzťahuje na takmer všetkých demokratov vrátane Harrisovej,“ povedal Peskov.

Tieto vyjadrenia nadväzujú na predchádzajúce komentáre prezidenta Vladimira Putina, ktorý pred Bidenovým odstúpením naznačil preferenciu súčasného prezidenta pred Trumpom, označujúc Bidena za skúseného politika starej školy.

Peskov sa vyjadril aj k Trumpovmu tvrdeniu o schopnosti ukončiť vojnu na Ukrajine za 24 hodín. S skepticizmom poznamenal: „Nemyslím si, že existuje čarovný prútik,“ uviedol Peskov s tým, že krízu na Ukrajine nemožno vyriešiť behom 24 hodín.

Hovorca Kremľa tiež považuje za nepravdepodobné, že by nový americký prezident vo svojom inauguračnom prejave oznámil zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine a vyzval na mierové rokovania. Pripustil však, že takýto krok by mohol ovplyvniť postoj Kyjeva.

Napriek tomu, že ruské vedenie opakovane označuje americké voľby za vnútornú záležitosť USA, ich komentáre k tejto téme sú pomerne časté. Peskov na záver zdôraznil súčasnú nízku úroveň vzťahov medzi Ruskom a USA, pričom nevidí perspektívu ich zlepšenia v blízkej budúcnosti.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá