Rusko zvažuje prekvapivé riešenie plynovej krízy v Podnestersku. Povolenie potrebuje od Ukrajiny

  • Podnestersko ostalo od nového roka bez plynu
  • Rusko by chcelo nakúpiť plyn na európskom trhu
putin, plyn
Ilustračné foto: Archív Canva, TASR/AP
  • Podnestersko ostalo od nového roka bez plynu
  • Rusko by chcelo nakúpiť plyn na európskom trhu

V ironickom zvrate osudu bude musieť Rusko nakupovať plyn na európskom trhu. Hneď v prvých dňoch roka energetická kríza zasiahla moldavský separatistický región Podnestersko. Rusko vidí riešenie v dovoze plynu. 

Obyvatelia tejto neuznanej republiky sa po zastavení dodávok ruského plynu cez Ukrajinu musia vyrovnávať s vážnymi problémami. Trpia výpadkami tepla, nedostatkom teplej vody a prerušovanými dodávkami elektriny.

V snahe vyriešiť túto kritickú situáciu prichádza Moskva s prekvapivým riešením. Namiesto priamych dodávok ruského plynu zvažuje jeho nákup na európskom trhu.

Tento plyn by mal do regiónu prúdiť cez plynovod TurkStream a transbalkánsky plynovod. To však nie je úplne jednoduché. Celý proces si totiž vyžaduje súhlas hneď troch krajín: Bulharska, Rumunska a Ukrajiny.

Ide o drahý „špás“

Podrobnosti o plánovanom riešení priniesol denník Kommersant, na ktorý sa odvoláva spravodajský portál The Moscow Times. Podľa ich informácií by sa mal plyn nakupovať prostredníctvom spoločnosti Natural Gaz D.C., pričom všetky náklady spojené s týmito transakciami by mal hradiť priamo ruský štátny rozpočet.

Pri súčasných trhových cenách na holandskej burze TTF by takéto dodávky do konca apríla predstavovali značnú investíciu – približne 164 miliónov dolárov.

Existenciu rámcovej zmluvy s firmou Tiraspoltransgaz potvrdil aj riaditeľ Natural Gaz D.C., Arkady Vicol. Ten však zdôrazňuje dôležitý detail: nejde o ruský plyn a je to plyn nakupovaný v Európe dodávaný spotrebiteľom. Plánované dodávky by mali od januára do apríla dosahovať objem približne 3 milióny kubických metrov plynu denne.

Toto množstvo však predstavuje len čiastočné riešenie problému. Hoci by malo postačovať na pokrytie základných potrieb obyvateľov Podnesterska, nebude stačiť na výrobu elektriny určenej na export do Moldavska. Miestni predstavitelia preto označujú tieto dodávky za humanitárne, keďže majú zabezpečiť aspoň základné potreby obyvateľstva.

Slovenský parlament sa dohaduje s Ruskom

Slovenská parlamentná delegácia sa v Rusku za dva dni stretla s dvoma členmi vlády Denisom Manturovom a Sergejom Lavrovom, s predsedom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, aj s predsedníčkou Rady federácie Valentinou Matvijenkovou.

Témami rokovaní boli ekonomické otázky, najmä v súvislosti s dodávkami zemného plynu, ale aj perspektíva ukončenia vojny na Ukrajine. V rozhovore pre TASR TV to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS).

Na parlamentnej úrovni podľa neho zástupcovia NR SR doplnili rokovania, ktoré otvoril premiér Robert Fico (Smer-SD) na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Výhrady opozície, podľa ktorej rokovania s ruskou stranou nepriniesli žiadne výsledky, sú podľa Danka výsledkom nekompetentnosti a neschopnosti posúdiť súvislosti. „Asi som mal priniesť Valáškovi matriošku, aby mal výsledok. To sú veci, ktoré sa nerodia zo dňa na deň,“ vyhlásil.

Dodal, že nie je normálne, aby sa u nás hovorilo o nákupe drahšieho francúzskeho jadrového paliva, ktoré v konečnom dôsledku aj tak pochádza z Ruska. Cez sprostredkovateľov sa k nám podľa Danka dováža aj skvapalnený ruský plyn.

„V Rusku otvorene potvrdili, že americké a západné spoločnosti, ktoré nám dodávajú skvapalnený plyn, ho kupujú od nich,“ tvrdí predseda SNS.

Podľa Danka je na Slovensku cena plynu pre domácnosti na dnešnej úrovni len vďaka masívnym dotáciám od štátu, ktorý si na ne musí požičiavať. „Ak teraz neplatíte vyššiu cenu za plyn, neznamená to, že ten problém tu nie je,“ konštatoval.

Danko tvrdí, že má v Rusku nadštandardné vzťahy

Zodpovední politici preto podľa neho musia už teraz hľadať cesty k tomu, aby sa v horizonte najbližších rokov situácia s plynom stabilizovala. „Nechcite odo mňa, aby som sa k opozícii vyjadril viac ako tým, že jednoducho nerozumejú riadeniu štátu. Ľudia, ktorí tu s Matovičom vládli v rokoch 2020 – 2023, minuli 20 mld. eur, zadlžili Slovensko,“ vyhlásil Danko.

Na margo rokovania s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom predseda SNS povedal, že sa zaujímal o perspektívu mierových rokovaní o ukončení konfliktu na Ukrajine.

„Roky mám nadštandardné vzťahy s pánom Lavrovom, takže bolo samozrejmé, že keď som tam, sa mu ohlásim,“ konštatoval Danko. Na stretnutí podľa vlastných slov zopakoval, že niektoré z mierových rokovaní by mohlo prebehnúť aj v Bratislave.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Kommersant, The Moscow Times, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá