Ruskú Čiernomorskú flotilu treba poslať ku dnu mora, šokuje americký generál

  • Americký generál John Allen uvádza, že s dodávkami zbraní sme boli „príliš pomalí“
  • Prezradil, čo by Rusom výrazne uškodilo
  • Obavy vyvoláva aj polarizácia USA
čiernomorská flotila
Dvishub/94th Airlift Wing, Kremlin.ru
  • Americký generál John Allen uvádza, že s dodávkami zbraní sme boli „príliš pomalí“
  • Prezradil, čo by Rusom výrazne uškodilo
  • Obavy vyvoláva aj polarizácia USA

Obavy z možnej eskalácie patria k najčastejšiemu argumentu, ktorý zaznieva naprieč politickým spektrom a ktorý ovplyvňuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Strach z eskalácie stál za počiatočným odmietaním zásielok salvových raketometov, tankov, rakiet s dlhým doletom a teraz aj stíhacích lietadiel.

Americkí generáli vo výslužbe John Allen, Phlilip Breedlove a slovenský generál Pavel Macko tvrdia, že tento argument neobstojí a Ukrajine by sme mali poskytnúť zbrane, ktoré potrebuje pre svoju výhru.

„Akákoľvek eskalácia je plne pod ruskou kontrolou. Keď sa rozhodnú tento konflikt vyhrotiť, urobia to bez ohľadu na to, čo urobíme my. Na druhej strane si však musia byť vedomí toho, že keď ho budú eskalovať do priamej konfrontácie s NATO, nevyhrajú,“ uviedol Macko.

Slovenský generál, ktorý v minulosti velil Výcvikovému centru spojeneckých síl, vysvetľuje, že odstrašovanie Aliancie funguje a Rusi sa v skutočnosti boja eskalácie, ktorá by zahŕňala NATO.

Rusi sú si zároveň vedomí, že ak by na Ukrajine použili zbrane hromadného ničenia, reakcia NATO by bola vážnejšia ako doteraz. Vtedy by mohli padnúť všetky tabu ohľadom vojenskej pomoci pre Ukrajinu či dokonca nasadenia aliančných vojsk na Ukrajinu.

„Ja by som povedal, že hlavnú úlohu pri dodávaní, respektíve nedodávaní zbraní Ukrajine nezohráva zlá vôľa, ale klasická politická opatrnosť, ktorá kalkuluje s reakciami domáceho publika,“ vysvetlil Macko.

Generál hovorí, čo by Rusom skomplikovalo situáciu 

John Allen, ktorý v minulosti velil námornej pechote v USA, ale aj operáciám v Afganistane, uviedol, že s dodávkami tankov bol Západ „príliš pomalý“. To isté platí aj pre balistické rakety s dlhým doletom.

Americký generál zastáva názor, že Spojené štáty mali Ukrajine poskytnúť muníciu s názvom Armádny taktický raketový systém (ATACMS). Túto muníciu sú schopné používať aj salvové raketomety HIMARS, ktorými už Ukrajina disponuje.

Kyjev dlhodobo žiada ATACMS, munícia vie prekonať až 300 kilometrov. Dokázala by teda zasiahnuť hlboko do ruských pozícií na okupovaných častiach Ukrajiny, vrátane Krymu.

Himars
zdroj: Flickr/U.S. Department of Defense, Sgt. Bill Boecker

„Podľa môjho názoru, nebudem hovoriť za iných amerických generálov, by na Ukrajine nemal byť meter štvorcový, ktorý by americká raketa nemohla zasiahnuť. To tiež znamená, že na Ukrajine by nemal byť ani meter štvorcový, kde by sa Rusi cítili bezpečne,“ uviedol Allen.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá