Ruskú obrnenú kolónu zastavil malý potôčik. Sezóna bahna „skolila“ aj Napoleona

  • Rusi sa pokúsili prekročiť malý potôčik, skončilo to pre nich katastrofou
  • Netypické počasie hrá do kariet Ukrajincom
KOLÓNA
reprofoto X/Special Kherson Cat
  • Rusi sa pokúsili prekročiť malý potôčik, skončilo to pre nich katastrofou
  • Netypické počasie hrá do kariet Ukrajincom

Prekazilo plány Adolfovi Hitlerovi, ale aj Napoleonovi – bahnité počasie na Ukrajine aj v Rusku sa stalo známe ako jedna z vecí, čo komplikuje vojenské plány.

Svoju silu ukázalo aj na začiatku invázie, keď ruské vozidlá zapadali v bahne, následne ich ruskí vojaci často opustili a tanky, nákladné vozidlá aj obrnené transportéry sa stali ľahkou korisťou pre Ukrajincov a ich farmárov. Povestné bahno skomplikovalo aj plány Ukrajiny, konkrétne jej zimnú ofenzívu v roku 2023, keď ukrajinské vozidlá zapadávali v nepriaznivom teréne.

Momentálne sú však kyjevské sily späť v defenzíve a na niektorých úsekoch frontu sa bránia proti ruskej ofenzíve. Rusi dúfali, že v zimných mesiacoch bude ich postup jednoduchší a vďaka zmrznutej pôde sa vyhnú problémom s bahnom.

Ich očakávania sa však nenaplnili vďaka miernemu počasiu a chýbajúcim mrazom. Ruské vozidlá tak musia naďalej zápasiť s bahnom, čo sa im občas stáva osudným.

Jednu z takých akcií zachytáva video zverejnené v druhej polovici decembra na sociálnych sieťach. Ruská obrnená kolóna sa na ňom zrejme pokúšala prekročiť malý potôčik.

Jej vozidlá ale zrejme zapadli a zostali uväznené v bahne. Následne sa stali korisťou pre ukrajinských operátorov dronov z 116. mechanizovanej brigády, ktorí na ruské stroje útočili pomocou dronov, ktoré zhadzujú bomby.

Ide o veľmi rozšírený spôsob ničenia ruskej techniky aj personálu. Je to navyše oveľa lacnejší spôsob ako špičkové protitankové strely, akými sú Javeliny či NLAW, ktorých cena sa pohybuje na úrovni státisícov eur. Cena obyčajného dronu sa a munície sa pohybuje na úrovní stoviek až tisícok eur.

O vplyve počasia na inváziu sa vedú dlhé debaty 

Sezóna bahna navyše prichádza v období, pre ktoré to nie je typické. Tento prírodný úkaz, známy pod názvom „rasputica“, pravidelne mení cesty na východe Európy na bahnité polia, a to hneď dvakrát do roka. Postihuje najmä územia Ukrajiny, Ruska a Bieloruska.

Samotné pomenovanie vystihuje podstatu javu – pochádza zo slova rasputye (križovatka) a opisuje stav, „keď cesty prestanú existovať“. Prvá vlna prichádza na jar, typicky v marci, keď sa topí sneh a krajinu sužujú intenzívne dažde. Toto obdobie trvá štyri až šesť týždňov. Druhá vlna rasputice potom prichádza na jeseň spolu s obdobím dažďov.

Ukrajinské bahno je prírodný fenomén, ktorý dokázal zastaviť aj tie najväčšie armády v histórii. Napoleonove vojská či Hitlerove jednotky sa presvedčili o sile tohto meteorologického javu na vlastnej koži, keď ich postup uviazol v neprejazdnom teréne.

Debata o úlohe počasia na plány moderných armád sa viedla aj krátko pred ruskou inváziou na Ukrajinu v roku 2022. Vtedy americký prezident Joe Biden tvrdil, že Rusi vyčkávajú, kým pôda zamrzne, aby zaútočili. S prezidentom vtedy súhlasila aj časť odbornej verejnosti, ktorá tvrdila, že je logickejšie počkať na mraz.

Ďalšia časť expertov tvrdila, že armády – ako tá ruská – sa neriadia počasím, ale politickou vôľou. Navyše majú vybavenie, ktoré im môže pomôcť prekonať nepriazeň počasia.

Ako sme mali možnosť sledovať, pravdu mal skôr druhý tábor, ktorý odhadoval, že Putin spustí ofenzívu aj napriek nepriazni počasia. Na druhej strane sme ale v realite videli, ako Rasputica komplikovala plány Rusov aj Ukrajincov a vozidlá oboch armád s ňou mali nemalé problémy.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá