Rusku údajne nevyšiel ani druhý pokus o prekročenie „rieky smrti“

  • Ruská armáda sa mala pokúsiť evakuovať uviaznutých vojakov na brehu rieky Siverskij Donec. Neúspešne
  • Briti potvrdili, že straty Rusov boli významné 
most
Reprofoto/Telegram/InformNapalm
  • Ruská armáda sa mala pokúsiť evakuovať uviaznutých vojakov na brehu rieky Siverskij Donec. Neúspešne
  • Briti potvrdili, že straty Rusov boli významné 

Ruská armáda sa mala pokúsiť evakuovať uviaznutých vojakov po neúspešnom pokuse prekročiť rieku Siverskij Donec, tečúcu v Luhansku aj Donecku. O pokuse prekročiť rieku, ktorá si získala prezývku „rieka smrti“, sme už informovali. Ukrajinské delostrelectvo malo zničiť pontónový most a s ním i minimálne jednu taktickú práporovú skupinu (BTG) a tiež desiatky vozidiel.

Iniciatíva InformNapalm, ktorá od roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu, sleduje aktivity ruskej armády na Ukrajine, informovala o druhom pokuse prekročiť rieku. Podľa iniciatívy malo ísť o záchrannú misiu ruskej armády, ktorá mala za cieľ evakuovať uviaznutých ruských vojakov. Tí mali v oblasti uviaznuť po útoku ukrajinského delostrelectva.

Rusi si preto mali doniesť ďalší pontónový most. InformNapalm ale tvrdí, že ani táto misia nebola úspešná a ukrajinské delostrelectvo úradovalo opäť. I tento most mal byť zničený a vojaci na misii sa mali vrhnúť do vody, odkiaľ sa mali pokúšať odplávať do bezpečia.

Iniciatíva na svojom účte na Telegrame poskytla aj fotografie, ktoré mali túto misiu zachytávať. Informácie o pokuse prekročiť druhýkrát most nie je možné overiť.

Briti potvrdili, že straty Rusov boli významné 

Veľká Británia ale potvrdila, že prvý pokus Rusov prekročiť rieku ich vyšiel veľmi draho. Zasiahnutá bola minimálna jedna taktická práporová skupina. 

Briti uviedli, že Rusko stratilo „významné obrnené manévrovacie prvky“ BTG, ako aj vybavenie na premostenie pontónov, uvádza The Guardian.

Jedna taktická práporová skupina v plnom obsadení obsahuje 800 až 1 000 vojakov. Americké ministerstvo obrany ale priznalo, že mnohé BTG nie sú plne obsadené či obsahujú menej vojakov.

„Prekročenie rieky v spornom prostredí je vysoko riskantný manéver a hovorí o tlaku, ktorému sú ruskí velitelia vystavení, aby dosiahli pokrok vo svojich operáciách na východnej Ukrajine,“ uviedlo v piatok ráno britské ministerstvo obrany.

Pokus prekročiť rieku mohol slúžiť na obkľúčenie Ukrajincov na Donbase. Inštitútu pre štúdium vojny uvádza, že Rusi sa môžu pokúsiť Severodoneck.

„Pravdepodobne spustia pozemnú ofenzívu na Severodoneck, alebo okolo neho v najbližších dňoch,“ uviedli analytici z inštitútu, ktorí ale dodali, že „nie je jasné, či ruské sily dokážu obkľúčiť, nieto dobyť Severodoneck“ .

Denník The Times priniesol podrobnosti o neúspešnom pokuse Rusov prekročiť rieku. Podľa denníka mohlo byť pri kombinácii delostreleckého a leteckého útoku zničených až 70 tankov a iných obrnených vozidiel. Ak by útok na plne obsadenú BTG nik neprežil, počet obetí by sa mohlo vyšplhať na 800 – 1 000 vojakov.

Ako sme ale už spomenuli, taktické práporové skupiny nebývajú plne vyzbrojené a navyše nie všetci vojaci boli zasiahnutí, niektorí z nich ostali uviaznutí na brehu.

Navyše nie je vylúčené, že prekročiť most sa mohlo pokúsiť viacero BTG. Ukrajinská strana hovorí, že pri útoku mohlo zahynúť až 1 500 vojakov, čo by značilo prítomnosť viacerých BTG. Počet obetí je preto ťažké odhadnúť.

Ruské jednotky pozorovali niekoľko dní 

Podľa Times si ukrajinské spravodajské služby všimli niekoľko dní pred pokusom prejsť rieku pohyby ruských jednotiek. Vytušili, že Rusi sa pokúsia prekročiť rieku pomocou pontónového mosta. Ukrajinci preto vytipovali pravdepodobné oblasti, kde by sa Rusi mohli takýto most pokúsiť postaviť.

Neskôr sa ukázalo, že závery ukrajinských spravodajských služieb boli presné, i keď sa Rusi pokúsili zamaskovať svoju činnosť zakladaním lesných požiarov.

„Delostrelectvo bolo pripravené,“ napísal na Twitteri vojenský inžinier ukrajinskej armády Maxim, ktorý pomohol osvetliť, ako k celému incidentu došlo. „Za 20 minút po tom, čo (naša) prieskumná jednotka potvrdila, že ruský most je namontovaný, proti ruským silám zaútočilo ťažké delostrelectvo, a potom sa zapojilo aj letectvo.“

Dôstojník, ktorý pred inváziou slúžil tiež na Donbase, dodal: „Nikdy v živote som nevidel/nepočul taký ťažký boj.“

Až 50 vozidiel prešlo cez rieku predtým, ako bol most čiastočne zničený priamym zásahom. Títo vojaci zostali uviaznutí na ukrajinskej strane.

„Niektoré ruské sily uviazli na ukrajinskej strane rieky bez cesty späť. Po rozbitom moste sa pokúsili utiecť. Potom sa pokúsili postaviť nový most. Letectvo začalo ťažké bombardovanie oblasti a zničilo tam všetky pozostatky Rusov a ďalšie mosty, ktoré sa pokúsili postaviť,“ uviedol Maxim.

Boje v okolí mosta mali trvať až niekoľko dní.

Snímky oblasti naznačujú, že zničených mohlo byť 73 tankov, obrnených vozidiel či remorkérov.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: the Guardian, The Times, ISW

Najnovšie videá

Trendové videá