Ruskú vakcínu najskôr nasadili, až potom testovali. Jej účinnosť však prekvapila aj Rusov
- Ruská vakcína Sputnik je účinná na viac ako 90%
- Zatiaľ nehlásia ani žiadne vážne vedľajšie účinky

- Ruská vakcína Sputnik je účinná na viac ako 90%
- Zatiaľ nehlásia ani žiadne vážne vedľajšie účinky
Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V je účinná na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné dáta z ešte stále trvajúcej tretej fázy klinických testov. Podľa údajov získaných 28 dní po prvej dávke a sedem dní po druhej dosiahla účinnosť vakcíny 91,4 percenta.
Dáta získané 42 dní po prvej dávke a 21 dní po druhej naznačujú viac ako 95-percentnú účinnosť. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na tlačovú správu zverejnenú na oficiálnom twitterovom účte vakcíny.
Vakcínu Sputnik pritom experimentálne dostali tisícky ľudí, vrátane dcéry prezidenta Vladimíra Putina. V tom čase však nebola známa ani účinnosť, ani nežiaduce účinky očkovacej látky, keďže za sebou nemala potrebné testy. Od začiatku sa o ruskej vakcíne hovorilo ako o kontroverznej, keďže neboli známe jej vlastnosti a vedci ju uviedli do výroby v rekordnom čase.
Prekvapivo účinná
Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali prvú aj druhú dávku vakcíny alebo placebo. Najnovšia predbežná analýza vyšla po tom, čo z účastníkov testov s vakcínou alebo placebom bolo 39 pozitívnych na COVID-19, uvádza sa v stanovisku ruského štátneho investičného fondu RDIF a Gamalejovho národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu. Počas testovania nezaznamenali žiadne neočakávané nežiaduce udalosti a monitorovanie účastníkov stále trvá.
Do tretej fázy klinických testov Sputnik V sa zapojilo zhruba 40-tisíc dobrovoľníkov. Viac ako 22-tisíc dostalo prvú dávku vakcíny a viac ako 19-tisíc dostalo obe dávky.
Gamalejovo národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu dúfa, že po odbornom preskúmaní zverejní údaje z tretej fázy testov v medzinárodnom lekárskom žurnále, uvádza sa tiež vo vyhlásení. Niektorí odborníci už skôr obvinili Rusko z toho, že sa vývoju vakcíny nevenuje dostatočne, čo Moskva poprela.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA