Rusku zvládneme platiť za plyn aj v rubľoch. Žiadna prevratná zmena to nebude, tvrdí analytik

  • Za plyn sa už Rusku nebude platiť v eurách. Analytik tvrdí, že nejde o nič zásadné
  • Ide len o zmenu vysporiadania obchodu, inak sa nemení nič, približuje
putin rubel mince
Unsplash/Андрей Сизов, SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Za plyn sa už Rusku nebude platiť v eurách. Analytik tvrdí, že nejde o nič zásadné
  • Ide len o zmenu vysporiadania obchodu, inak sa nemení nič, približuje

Rusku za plyn určený pre Európu by sme už nemali platiť v eurách, no platby by mali byť v rubľoch. V stredu to oznámil ruský prezident Vladimír Putin.

Ako pre agentúru SITA povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, z ekonomického pohľadu nejde o niečo úplne prevratného. Ide len o zmenu meny vysporiadania obchodu, inak sa nič nemení a nemalo by to predstavovať žiadny podstatný technický problém pre kupujúcich.

Žiaden zásadný problém

„Špeciálne, keď už pred pár týždňami prijali v Rusku legislatívu, že exportéri musia povinne preklápať 80 % tržieb zo zahraničia do rubľov. Išlo o opatrenie stabilizovania kurzu rubľu po tom, ako centrálna banka prišla v dôsledku sankcií o podstatnú časť devízových rezerv,“ pokračoval Pánis.

Teraz bude v prípade plynu konvertovaných vlastne 100 % platby zo znepriatelených krajín na ruble. Vytvorí sa tým podľa Pánisa marginálny dodatočný dopyt po rubli, ktorý bude sčasti tlmiť vysoké domáce inflačné tlaky.

Okrem toho ide podľa Pánisa o akési symbolické gesto ukázať nadradenosť Ruska, kde po novom nie domáci predajca, ale zahraničný kupujúci bude musieť nakupovať ruble a niesť kurzové riziko.

zdroj: TASR/Ramil Sitdikov/Sputnik Pool Photo via AP

Na ruské firmy a ruskú centrálnu banku uvalili sankcie, ktoré viedli k výraznému oslabeniu rubľa. „Tento krok má viesť k tomu, aby európski odberatelia museli kupovať ruble, čo má zvýšiť dopyt po rubľoch, čo má viesť k posilneniu rubľa. Je otázne, či je tento krok dostatočný, lebo pokiaľ ruské energetické firmy nemajú dostatok dolárov či eur, aj tak budú musieť ruble za ne zameniť, lebo ich potrebujú na svoje podnikanie,“ doplnil pre agentúru SITA analytik Tatra banky Tibor Lörincz.

Plyn za ruble posilnil kurz ruskej meny na trojtýždňové maximum

Ruská mena v stredu výrazne posilnila, pričom nakrátko sa dostala na trojtýždňové maximum. Pomohlo jej vyhlásenie ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko začne požadovať od štátov, ktoré nepovažuje za priateľské, platby za dodávky plynu v rubľoch.

V reakcii na oznámenie Putina kurz ruskej meny dosiahol v Moskve nakrátko 94,9875 RUB/USD. To je najvyšší kurz rubľa od 2. marca. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Neskôr sa kurz skorigoval a pohyboval sa okolo 100 RUB/USD, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 3,4 %. Ruská mena posilnila aj voči euru. Kurz rubľa vzrástol o 3,5 % na 110,50 RUB/EUR.

Prípadné platby v rubľoch, čo by podľa Putina mali vláda a centrálna banka vyriešiť do týždňa, by mohli výrazne podporiť ruskú menu. Mnohé európske krajiny sú totiž stále vysoko závislé od dovozu ruského plynu.

V predchádzajúcich dňoch sa kurz rubľa pohyboval stabilne okolo 105 RUB/USD. Predtým sa v Moskve prepadol na minimum okolo 120 RUB/USD a v zahraničnom obchodovaní až na 150 RUB/USD. Na porovnanie, pred útokom na Ukrajinu 24. februára sa kurz rubľa pohyboval okolo 80 RUB/USD.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá