Ruský „Darth Vader“ či „Najdesivejší muž sveta“. Zoznám sa so šedou eminenciu a pravou rukou Putina
- Väčšinu svojho života strávil v politike a biznise
- Bol podpredsedom vlády za čias, keď bol Putin premiérom
- Riadi štátneho ropného giganta Rosneft
- Pracoval s Putinom v kancelárii starostu
- Hovorí sa, že bol členom obávanej spravodajskej služby KGB
- Šedá eminencia Kremľa a jeho nevystopovateľnosť majetku
- Väčšinu svojho života strávil v politike a biznise
- Bol podpredsedom vlády za čias, keď bol Putin premiérom
- Riadi štátneho ropného giganta Rosneft
- Pracoval s Putinom v kancelárii starostu
- Hovorí sa, že bol členom obávanej spravodajskej služby KGB
- Šedá eminencia Kremľa a jeho nevystopovateľnosť majetku
Ruské médiá ho nazývajú Putinovým „Darth Vaderom“ a „najdesivejším mužom sveta“. Americká ambasáda ho dokonca označila „za šedú eminenciu Kremľa“. Hovorí sa, že moc v Rusku závisí od toho, aký prístup máš k prezidentovi. A to, že Igor Sečin je označovaný za Putinovho najstaršieho a najdôvernejšieho spojenca, hovorí za všetko.
Kto sa teda skrýva za týmito prívlastkami a kto vlastne Igor Sečin je?
Ako sa zrodilo Sečinove priateľstvo s Putinom
Sečin sa narodil v roku 1960 v Leningrade a pochádzal z pomerne obyčajnej robotníckej rodiny. Ako napísal webový portál Vox, i keď obaja z jeho rodičov pracovali v metalurgickom priemysle, Sečin študoval najskôr na škole špecializujúcej sa na francúzštinu a neskôr na univerzite študoval portugalčinu a španielčinu.
Práve to, že nebol ničím výnimočný, ho hnalo k usilovnému štúdiu, aby mohol čo najskôr uniknúť z chudoby, z ktorej pochádzal. Snažil sa spraviť všetko preto, aby sa vymanil zo života, v ktorom často nemali ani na jedlo, a celé jeho zameranie smerovalo za honbou za peniazmi.
Po tom, ako v roku 1984 vyštudoval ekonómiu, slúžil ako vojenský prekladateľ pri konfliktoch v Angole a Mozambiku. Bol súčasťou sovietskeho obchodného orgánu pod názvom Technoexport, ktorý bol podľa Reuters údajným dodávateľom zbraní do Afriky.
Sečin bol známy najmä svojou nebojácnosťou, nikdy si nevybral tú ľahšiu a pokojnejšiu cestu, práve naopak, vojenská služba sa mu páčila, a preto si vždy vyberal tie nebezpečnejšie miesta.
Po jeho návrate sa rozhodol pracovať na radnici v Leningrade, kde sa stretol s Putinom. V roku 1991, keď Putin ešte nebol prezidentom, ale len predsedom mestského výboru pre styk s verejnosťou, sa Sečin stal jeho hlavným tajomníkom. A tu sa práve začala písať história ich priateľstva. Sečina začali nazývať „Putinovým nahnevaným strážnym psom“.
Hneď ako sa v roku 1999 Putin stal po vymenovaní Borisom Jeľcinom zastupujúcim prezidentom, Sečin sa stal šéfom jeho administratívy. Sečin bol vykresľovaný za veľmi lojálneho zamestnanca Putina, ktorý ho vždy čakal pri výťahu a na letisku po každej zahraničnej ceste.
Práve kontrola nad Putinovým harmonogramom a nad tým, aké papiere sa dostali na prezidentov stôl, mu zvýšili jeho vplyv, pocit moci a následne nebojácnosť ísť po svojich súperoch.
Sečinova cesta k najmocnejším a najhrozivejším mužom sveta
Michail Chodorkovskij bolo meno, ktoré sa stalo prvým veľkým cieľom Sečina. Chodorovskyj v tom čase diskutoval o predaji blokovaného podielu v jeho ropnej spoločnosti Jukos spoločnostiam Chevron Texaco alebo Exxonu. A to bol priestor pre Sečina, ktorý predložil Putinovi správu, v ktorej ho varoval, že Chodorkovskij má v pláne prevziať moc. Chdorovskij bol čoskoro obvinený z daňových podvodov, uväznený a Jukos sa rozpadol.
Sečinovou cenou a odmenou bolo predsedníctvo v Rosnefte, ktorý sa vďaka rozpadu Jukosu stal najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku. A tak sa začala písať Sečinova cesta k bohatstvu.
V ďalších rokoch sa Sečinovi podarilo podobným spôsobom a prefíkanou taktikou prekonať aj iných súperov. Dokonca bol ruskými médiami spájaný so zatknutím Jevtušenkova, ktorý údajne odmietol Sečinovu ponuku na kúpu ropnej spoločnosti Bashneft. Bashneft bol potom záhadne odkúpený štátom a o dva roky neskôr bol predaný spoločnosti Rosneft.
Práve pre jeho bezohľadné odsúvanie protivníkov z cesty vznikla prezývka „Darth Vader“. Podľa portálu BBC sa o ňom v uniknutej depeši amerického veľvyslanectva žartovalo, že je taký temný, že možno ani v skutočnosti neexistuje a je len akýmsi mýtom a strašiakom, ktorý vymyslel Kremeľ pre vyvolanie strachu v ľuďoch.
Rovnako aj Bob Dudley, vtedajší riaditeľ ropného podniku TNK-BP, bol nútený utiecť z Ruska po tom, čo sa ho niekto pokúsil otráviť. O niekoľko rokov neskôr bola aj táto spoločnosť prevzatá Rosneftom. Okrem týchto machinácií si Sečin polepšil aj tým, že v rokoch 2008 – 2012 pôsobil ako podpredseda vlády a tiež ako tajomník Putinovej komisie pre energetický rozvoj.
Sečin bol označovaný mnohými prívlastkami, ďalšia prezývka v poradí bola Kyborg, ktorú si vyslúžil vďaka tomu, že dokáže vydržať aj dni bez spánku a terorizovať svojich podriadených, len aby splnil svoje ciele. Prirovnávali ho k dozorcovi v pracovnom tábore, ktorý veľmi rád ľudí zastrašoval.
Záhadná a nebezpečná postava
Aj spôsoby, akými sa dostal k majetku, sú dôvodom, prečo sa o ňom dá dohľadať minimálne množstvo informácií. Sečin, záhadná postava, ktorou aj chce ostať, sa snaží akékoľvek zverejnenie informácií riešiť žalobou. Muž, ktorý sa prepracoval z temnoty a chudoby na vrchol biznisu a politiky, je mnohokrát terčom domnienok.
Podľa portálu Vox sa o ňom hovorí, že bol dokonca bývalým špiónom a má výborné spojenie s bezpečnostnými službami. Už len jeho hobby, ktorým je lov veľkej zveri, prezrádza, prečo sa pokladá za temného muža. V minulosti sa pokladal za výborného sprostredkovateľa medzi Washingtonom a Moskvou a dokonca mal blízke vzťahy s Hugom Chavezom. Práve na to podľa slov Reuters Putin využil Sečina – k budovaniu užších vzťahov s Kubou, Venezuelou a Čínou.
Aj keď mal Sečin mnoho priateľov, v prípade konfliktu pre neho priateľstvo nebolo nikdy prekážkou. Sečin má totižto povesť nemilosrdného človeka, pre ktorého sú sväté iba tri veci: jeho lojalita k Putinovi, expanzia Rosneftu a boj proti obchodným a politickým rivalom. Všetci obchodní lídri, ktorí mali dočinenia so Sečinom, sa zhodnú na tom, že vždy sa mu okamžite podarí začať trestné stíhanie proti komukoľvek, kto stojí v ceste k jeho cieľu.
Kremeľský magnát, alebo čo z neho robí oligarchu
Odpoveď je jednoduchá, keď povieme, že Sečin dohliada na plynárenský, kovospracujúci a ropný priemysel najväčšieho svetového výrobcu energie. Je veľmi ťažké hovoriť o presných číslach jeho majetku, pretože jeho minulosť je natoľko zahalená rúškom tajomstva, že po tom, ako v roku 2000 zvolili Putina za prezidenta, sa ruské noviny sťažovali, že nemajú žiadnu Sečinovu fotku.
O jeho živote do 28. roku života nájdeme len minimum informácií, a preto aj informácia o skutočnej veľkosti jeho majetku ostáva tajomstvom. V Rusku nikto nevie, koľko má Sečin peňazí.
Francúzi však po zadržaní sankcií zadržali jeho jachtu s názvom Amore vero v hodnote 120 miliónov dolárov, no on sa vyjadril, že si nie je vedomý toho, že vlastní toto plavidlo. Okrem nej nenasvedčuje podľa BBC nič tomu, že by mal v zámorí nejaké značné bohatstvo. Aspoň nie také, ktoré by sa dalo ľahko odhaliť. Preto je veľmi ťažké zmraziť a vystopovať jeho ďalšie aktíva.
Z dostupných informácií však vieme, že Sečin bol v roku 2009 podľa Forbes zaradený do rebríčka najmocnejších osôb sveta a umiestnil sa na 42. mieste, čo z neho spravilo vplyvnejšiu osobu ako z vtedajšieho ruského prezidenta Medvedeva.
A fakt, že dane zo spoločnosti Rosneft priniesli podľa Guardian len v roku 2020 do rozpočtu ruskej vlády okolo 1,8 bilióna rubľov, dáva ako-takú predstavu o jeho bohatstve. Veď takáto hotovosť by stačila na financovanie 40 % ročného vojenského rozpočtu krajiny.
Nech je pravda o výške jeho bohatstva akákoľvek, Sečin sa vie obracať, keďže jeho majetok nie je vystopovateľný, a tak sa sankcie uvalené na zrejme druhého najmocnejšieho muža Ruska veľmi nedotkli.
Zdroje: www.vox.com, www.reuters.com, www.bbc.com, the.guardian.com