Ruský diskontný reťazec plánuje expanziu na Slovensko. V minulosti už zlyhal, v Česku je úspešný

  • Ruský diskont Mere by sa mal objaviť na západe Slovenska
  • Ponúka lacné potraviny a netradičný štýl predajní
Mere v českej republike
FB/MERE MOST
  • Ruský diskont Mere by sa mal objaviť na západe Slovenska
  • Ponúka lacné potraviny a netradičný štýl predajní

Na slovenský trh plánuje vstúpiť ruský maloobchodný reťazec Mere, ktorý je známy predajom za extrémne nízke ceny. Prvé predajne by mali vzniknúť v západoslovenskom regióne, v okolí hlavného mesta. O zámere informuje portál Aktuality

Načasovanie tohto zámeru zrejme nie je náhodné. Spoločnosť má totiž príležitosť osloviť zákazníkov, ktorí v súčasnej ekonomickej situácii hľadajú čo najvýhodnejšie nákupy.

Úspech však bude závisieť od viacerých kľúčových faktorov. Od strategického výberu lokalít pre predajne cez kvalitu ponúkaného sortimentu až po schopnosť konkurovať zabehnutým obchodným sieťam.

Mere už raz na Slovensku zlyhal

Portál Topky uvádza, že Mere sa už v minulosti pokúšal preraziť na slovenskom trhu, no vtedy sa mu to nepodarilo. V susednej Českej republike sa však reťazcu darí podstatne lepšie. Aktuálne tam úspešne prevádzkuje niekoľko obchodov a v blízkom čase plánuje otvorenie svojej piatej pobočky.

Prvé slovenské predajne by mali vyrásť v západoslovenskom regióne. Reťazec stavia svoj koncept na maximálnej jednoduchosti a efektivite, čo sa odráža aj na vzhľade predajní. Zákazníci v nich nenájdu len klasické regály. Tovar je vystavený priamo na paletách v prostredí pripomínajúcom sklad.

mere
zdroj: FB/MERE MOST

Zaujímavosťou je, že Mere sa vyhýba klasickým akciovým ponukám, ktoré sú pre slovenský maloobchod typické a na ktoré sú slovenskí zákazníci zvyknutí. Namiesto toho sa sústreďuje na udržiavanie trvalo nízkych cien. 

Poľská Biedronka musela vstup na trh odložiť 

Podľa decembrových informácií poľský maloobchodný gigant Biedronka čelí masívnej pokute od tamojšieho Úradu pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov. Sankcia vo výške 115 miliónov eur (500 miliónov zlotých) prišla za údajné zneužívanie postavenia na trhu, keď reťazec požadoval dodatočné zľavy po dodaní produktov.

Napriek problémom na domácom trhu spoločnosť intenzívne pracuje na svojom vstupe na Slovensko. Pôvodné plány otvoriť prvé predajne ešte pred Vianocami sa však museli prehodnotiť. „S cieľom zabezpečiť všetky formality súvisiace s procesom otvorenia vrátane potrebných licencií a aby sme sa riadne pripravili na začiatok prevádzky, predpokladáme otvorenie prvých predajní v prvom štvrťroku 2025,“ informovala Aktuality spoločnosť.

Reťazec, ktorý v Poľsku prevádzkuje vyše 3500 predajní, sa bráni obvineniam s argumentom, že už tri desaťročia buduje transparentné vzťahy s dodávateľmi. Nie je to pritom prvýkrát, čo sa dostal do konfliktu s regulačnými orgánmi. V roku 2021 mu bola udelená pokuta za označovanie zahraničných výrobkov ako lokálnych.

Prvé slovenské pobočky by mali vzniknúť v Leviciach, Nových Zámkoch, Považskej Bystrici, Senici, Zvolene, Miloslavove pri Bratislave a Liptovskom Mikuláši. Spoločnosť už rozbehla marketingovú kampaň v slovenských médiách, kde vysvetľuje význam svojho názvu a zdôrazňuje zámer ponúkať domáce potraviny za prijateľné ceny.

V decembri klesli ceny potravín 

Spotrebiteľské ceny na Slovensku zaznamenali v decembri podľa údajov Štatistického úradu medzimesačný pokles o 0,4 %. Je to najvýraznejší pokles za posledných osem a pol roka.

Analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Branislav Karmažin uviedol, že pod decembrový pokles cien sa podpísal najmä prudký pokles cien potravín. „Bol to najväčší decembrový pokles cien potravín v histórii zisťovania cien od roku 1996,“ vysvetlil Karmažin. Napriek tomu boli decembrové ceny medziročne vyššie o 2,9 %. Priemerná inflácia za rok 2024 dosiahla 2,8 %.

Analytici predpokladajú, že inflácia v roku 2025 prekoná 4 %. Za kľúčové faktory považujú konsolidačné opatrenia vlády, zvýšenie DPH, zavedenie nových daní a pretrvávajúce jadrové inflačné tlaky.

Marián Kočiš zo Slovenskej sporiteľne uvádza, že ceny potravinových komodít na svetových burzách v decembri síce zaznamenali medzimesačný pokles, avšak rastúce náklady firiem, ako aj zavedenie vyššej DPH a dane z finančných transakcií budú tlačiť ceny hore.

Tomáš Boháček z 365.bank rovnako očakáva obnovenie rastu cien od januára, a to najmä pre zvýšenie nákladov a zavedenie transakčnej dane. „Pri našom spotrebiteľskom koši, kde potraviny tvoria väčšinu výdavkov, bude rast inflácie pozvoľný, ale postupne bude rásť,“ uvádza Boháček.

Podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank bolo koncoročné zvoľnenie inflácie dočasné a očakáva zrýchlenie rastu cien už v januári. Konsolidačný balíček s vyššou DPH, spotrebnými daňami a novou daňou z cukru bude mať na infláciu výrazný vplyv.

Súčasný tlak by mohla zmierniť vyššia konkurencia na trhu po vstupe nového diskontného reťazca. Analytici zároveň upozorňujú na nové výzvy pre slovenskú ekonomiku, najmä v oblasti zahraničného obchodu a automobilového sektora, ktorý čelí konkurencii z Číny a potenciálnym americkým clám.

Pre Slovensko tak zostáva dôležitým sledovať ďalšie vládne kroky, ako aj vývoj vonkajších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ekonomické prostredie.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Aktuality, Topky, Redakcia Startitup, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá