Ruský exprezident straší jadrovou bombou. Ak protiofenzíva uspeje, nebude iná možnosť, tvrdí
- Medvedev sa už opäť vyhráža
- Ak bude protiofenzíva Kyjeva úspešná, Moskva bude musieť použiť jadrovú zbraň, vyhlásil
- Medvedev sa už opäť vyhráža
- Ak bude protiofenzíva Kyjeva úspešná, Moskva bude musieť použiť jadrovú zbraň, vyhlásil
Dmitrij Medvedev, bývalý ruský prezident, podľa agentúry Reuters vyhlásil, že ak by protiútok Kyjeva bol úspešný, Rusko by bolo nútené použiť jadrové zbrane.
Ako dopĺňa portál Pravda, takéto ostré vyhlásenia robí často, pravdepodobne s cieľom odstrašiť západné krajiny od poskytovania ďalšej pomoci Ukrajine. Nie je to totiž prvý raz, čo sa ruský exprezident a expremiér vyhráža jadrovou apokalypsou.
Jediná odpoveď podľa Medvedeva
Dmitrij Medvedev, ktorý je v súčasnosti zástupcom predsedu Bezpečnostnej rady, ktorou prezident je Vladimir Putin, verejne uviedol na sociálnych sieťach, že v prípade úspechu Ukrajiny v protiútoku by Rusko muselo uplatniť svoju jadrovú doktrínu.
Týmto vyjadrením zdôraznil, že by krajina mohla použiť jadrové zbrane v prípade, že by bola existencia Ruska vážne ohrozená.
„Predstavte si, že by ofenzíva, ktorú podporuje NATO, bola úspešná a odtrhli by časť našej krajiny, potom by sme boli nútení použiť jadrovú zbraň podľa pravidiel dekrétu ruského prezidenta,“ uviedol Medvedev.
„Iná možnosť by jednoducho nebola. Takže naši nepriatelia by sa mali modliť za (úspech) našich bojovníkov. Dbajú na to, aby sa nerozhorel globálny jadrový požiar,“ dodal.
Medvedev pravdepodobne narážal na určitú časť ruskej jadrovej doktríny. Tá uvádza, že Rusko môže použiť jadrové zbrane v reakcii na akúkoľvek agresiu proti svojej krajine, ktorá by bola vedená konvenčnými zbraňami a ohrozovala by existenciu ruského štátu.
Takýto postoj signalizuje, že Rusko si vyhradzuje právo na jadrovú odpoveď v prípade závažnej hrozby pre svoju bezpečnosť.
Hlavná udalosť iba príde
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že oslobodenie viacerých obcí spod ruskej okupácie v uplynulých týždňoch ešte nebolo hlavnou udalosťou plánovanej protiofenzívy Kyjeva. TASR správu prevzala z webovej stránky denníka Financial Times (FT), ktorý v stredu zverejnil rozhovor s Reznikovom.
„Keď to nastane, všetci to uvidíte… Každý všetko uvidí,“ povedal Reznikov v reakcii na správy médií o pomalom postupe proti dobre opevneným ruským pozíciám.
Reznikov tiež potvrdil, že do boja ešte neboli nasadené hlavné rezervy armády vrátane brigád, ktoré boli vycvičené na Západe a sú vybavené modernými tankami a obrnenými vozidlami od NATO.
Vzbura žoldnierskej Wagnerovej skupiny podľa neho odhalila zásadnú slabinu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to ako snehová guľa,“ povedal Reznikov. „Čím je väčšia, tým rýchlejšie sa kotúľa,“ dodal.
Upozornil však, že Ukrajina sa pri svojom postupe nesmie spoliehať na ďalšie vzbury a nepokoje v Rusku. „Musíme veriť svojim vlastným bezpečnostným a obranným silám, rovnako ako našim partnerom poskytujúcim zbrane,“ povedal a dodal, že tieto činitele sú viac predvídateľné než situácia v Rusku.
Ukrajinská armáda podľa jeho slov Rusku aj naďalej spôsobuje ťažké strany a jej cieľom je oslobodenie okupovaného ukrajinského územia. Taktiež uviedol, že ukrajinské sily dosiahli územné zisky, ktoré však generálny štáb nezverejnil s cieľom neodhaliť nové pozície vojakov.
Ukrajinská protiofenzíva zlyhala, tvrdí Putin
Prezident Vladimir Putin sa stretol nedávno v Petrohrade so svojím najbližším spojencom, bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom. Ide o ich prvé vzájomné stretnutie od neúspešnej vzbury žoldnierov z Wagnerovej skupiny v Rusku, na ktorom Putin vyhlásil, že ukrajinská protiofenzíva „zlyhala“, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Na videozázname zverejnenom tlačovou službou Lukašenkovho úradu je vidieť oboch lídrov, ako prichádzajú na rokovania do Konštantínovského paláca v Petrohrade.
„Zmenil som niektoré svoje plány,“ povedal Putin, ktorého citovala ruská tlačová agentúra TASS. Ako dodal, rokovania s Lukašenkom potrvajú približne dva dni.
Ruský prezident zároveň Lukašenkovi povedal, že protiofenzíva, ktorú vedú ukrajinské jednotky voči ruským okupačným silám, „zlyhala“.
„Neexistuje žiadna protiofenzíva,“ povedal Lukašenko podľa tlačovej agentúry TASS predtým, než ho Putin prerušil: „Existuje, ale zlyhala.“
Predmetom rokovaní medzi oboma lídrami mala byť podľa Putina „bezpečnosť v našom regióne“, cituje ďalej AFP.