Je známy ako milovník materializmu, skvelý obchodník a človek, ktorý si svoj život skutočne užíva
Niet sa čomu čudovať, Abramovič vyrastal ako chudobné dieťa, dnes vlastní najväčšiu jachtu sveta a so zhŕňaním majetku neprestáva
Nová jachta Solaris ho stála takmer pol miliardy. S majetkom v hodnote necelých 20 miliárd dolárov si Roman Abramovič nad týmto výdavkom neláme hlavu. Jeho láska k strojom, či už sú to autá, lode alebo lietadlá, je známa celému svetu. Málokto však tuší, že za milovníkom materializmu sa skrýva ruská sirota.
Jachty miluje
Nová, osemposchodová loď Solaris dosahuje maximálnu rýchlosť 18 uzlov (32 km/h) a svojim cestujúcim poskytuje vonkajší areál plážového klubu s vírivkou, wellnessom a obrovským bazénom. Nájdeš na nej aj heliport. Dohromady sa tento gigant skladá až z 48 kajút s možnosťou ubytovania 32 ľudí a 60-člennej posádky, informuje Daily Mail.
zdroj: TheYachtPhoto/Carl Groll via The Sun
Svojou láskou k plavidlám je ruský miliardár dobre známy. V roku 2004 si zaobstaral jachtu Pelorus. V tom čase bola na jedenástej priečke medzi najväčšími jachtami. Neskôr kúpil Eclipse. Stála ho pol miliardy dolárov, šlo o najväčšiu jachtu sveta. Jej dĺžka bola viac ako 162 metrov. Na jachte sa nachádzali dve pristávacie plochy pre helikoptéry, dva bazény, diskotéka a dokonca systém na detekciu rakiet.
Svoj životný štýl neskrýva. Abramovič tiež vlastní množstvo luxusných áut, napríklad limitovanú edíciu Ferrari FXX, Pagani Zonda Roadster, Bugatti Veyron alebo Aston Martin Vulcan.
Do Británie však už so svojou jachtou vkročiť nemôže, nakoľko mu pred dvomi rokmi skončila platnosť víz. Napriek tomu, že v Londýne vlastní majetkové impérium vo výške 280 miliónov dolárov, sa stal v roku 2018 izraelským občanom po tom, čo oznámil, že stiahol svoju žiadosť o vízum v Británii. Prišlo to uprostred zvýšeného napätia medzi Londýnom a Moskvou kvôli otrave Skripaľa v Salisbury novičokom.
Zdá sa, že ho to však netrápi. Miliardár menom Roman Arkadijevič Abramovič je na dynamický život zvyknutý.
Miliardár bývalého režimu
Vo svete je Roman Abramovič, ktorý má rusko-izraelský pôvod, známy hlavne ako majiteľ klubu Chelsea F.C., ktorý kúpil v roku 2003. Málo ľudí však vie, že sa muž figurujúci na 113. mieste v zozname najbohatších ľudí sveta narodil na Sibíri. Ako štvorročný prišiel o oboch rodičov, vychovali ho jeho starí rodičia, informuje The Gentlemans Journal.
Snaha o nadobudnutie titulu sa mu nevyplatila. Počas univerzitných čias ho vyhodili z oboch univerzít. Už v tom čase však prejavil svoj špeciálny zmysel pre biznis, keď predával tamojším vojakom kradnutú naftu.
Napriek tomu, že v Sovietskom zväze bolo ťažké zhromaždiť bohatstvo, Abramovič si na začiatku svojej kariéry lukratívne zarobil tým, že predával gumené kačice zo svojho moskovského bytu. Aj keď sa mu tento spôsob podnikania osvedčil, chcel, samozrejme, viac.
Po tom, čo si vzal za manželku svoju prvú manželku Olgu, využil 2 000 rubľov, ktoré im daroval ich švagor ako svadobný dar a investoval ich veľmi „špeciálnym“ spôsobom. Rozšíril svoje zásoby o zakázané predmety, ako napríklad parfumy a dezodoranty.
Zatknutý za krádež vlaku
V roku 1988, keď perestrojka otvorila príležitosti na privatizáciu v Sovietskom zväze, dostal Abramovič šancu legitimizovať svoje staré podnikanie. S Olgou založili spoločnosť na výrobu bábik.
Počas niekoľkých rokov sa jeho bohatstvo rozšírilo z ropných konglomerátov na farmy ošípaných. Obchodoval s drevom, cukrom, potravinami a inými druhmi výrobkov. Abramovič začiatkom 90. rokov založil a zrušil najmenej 20 spoločností v rozdielnych odvetviach. Množstvo svojich financií získal aj predajom akcií spoločností.
Ani vo vyššom veku sa nevyhol problémom so zákonom. V deväťdesiatych rokoch ho zatkli za krádež vládneho majetku, kedy pomocou falošných dokladov ukradol vlak plný 55 tankov nafty. Obvinenia boli čoskoro stiahnuté a len o tri roky neskôr, po tom, čo sa stal pravou rukou oligarchu a politika Borisa Berezovského, sa mu začalo konečne dariť. Netrvalo dlho a na jeho účte sa začali hromadiť milióny. Do zoznamu miliardárov sa dostal pred 14 rokmi vďaka predaju svojich podielov spoločnosti Sibneft. Vtedy dosahoval jeho majetok hodnotu 1,8 miliardy.