Ruský národ čelí zdravotnej kríze: Dopyt po liečivách stúpa v miliónoch. Lekárne zažívajú rekordné predaje
- Od marca 2022 stúpol predaj antidepresív v Rusku o tretinu
- Najpredávanejší liek Zoloft sa stal nedostatkovým tovarom
- Od marca 2022 stúpol predaj antidepresív v Rusku o tretinu
- Najpredávanejší liek Zoloft sa stal nedostatkovým tovarom
Každá náročná životná udalosť zanecháva nezmazateľné stopy na našom zdraví – nielen fyzickom, ale aj psychickom. Kým niektoré následky sú zrejmé okamžite, mnohé sa objavujú až s odstupom času, často nečakane. S takýmto vplyvom sa už niekoľko rokov vyrovnávajú aj obyvatelia Ruska, ktorí sa museli popasovať s vojnovým stavom od roku 2022.
Vojna a jej následky zasiahli ich každodenný život spôsobom, ktorý je stále zjavnejší – a to nielen v zmenách v hospodárskej situácii, ale aj v oblasti ich duševného zdravia. Tento rastúci psychický tlak sa odráža aj v alarmujúcom náraste predaja antidepresív, ktorý ukazuje, akú cenu si vojnový stres vyberá na ich psychike.
Rekordný počet predaných liekov
V roku 2024 sa v Rusku výrazne zvýšil dopyt po antidepresívach. Obrovský nárast dopytu zaznamenali najmä po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine v roku 2022, informuje Kommersant. Spotrebitelia sa začali častejšie uchyľovať k týmto farmaceutikám, aby zvládli rastúcu úzkosť a stres. Tento trend spôsobil aj nedostatok niektorých liekov na trhu.
Podľa analytickej spoločnosti DSM Group, ktorá poskytla údaje pre Kommersant, vzrástol maloobchodný predaj antidepresív v období od januára do novembra 2024 o 16,8 %. Predalo sa tak dohromady 16,1 miliónov balení antidepresív.
Jasne tak prevyšuje aj predaje z roku 2023, ktoré sa točili okolo 15,3 miliónov predaných medikamentov. Tržby boli dokonca vyššie ako v doteraz rekordnom roku 2022. Rusi vtedy kúpili 13 miliónov antidepresív. Dopyt po antidepresívach vzrástol v roku 2024 medziročne o 22 %, uvádza Kommersant na základe analýzy CRPT.
Cena aj záujem rástli od roku 2022
Predalo sa o 36 % viac antidepresív ako v roku 2023. Niet divu, že aj tržby boli vyššie. Aj cena liekov sa zvýšila, a to celkovo o 11 %, uvádzajú na webe štatistické údaje z Rosstat. Tržby v tomto období dosiahli 13,5 miliardy rubľov, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 32 %.
Nemusíme byť ani vedcami či analytikmi, aby sme vedeli predpokladať vznik tohto trendu. Rapídne zvýšenie záujmu aj samotného predaja antidepresív zaznamenali v Rusku už v marci 2022.
Konkrétne len v dňoch od 28. februára do 6. marca 2022 sa predalo takmer 578 000 balení v celkovej sume takmer 523 miliónov rubľov. Začiatok vojenského konfliktu bezpochyby vyvolal v mnohých občanoch pocity obáv a neistoty, ktoré priamo súvisia s možnými psychickými ťažkosťami.
Nedostatok favorizovaného lieku
Najväčšiu pozornosť si v nedávnom období zaslúžil liek Zoloft – jedno z najpredávanejších antidepresív v Rusku. Tento liek na báze sertralínu bol v niektorých ruských lekárňach len ťažko dostupný už na začiatku roka 2025. Po jeho výpadku v dôsledku logistických problémov sa jeho predaj medzi januárom a novembrom 2024 zvýšil o viac ako 300 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, uvádza Kommersant na základe údajov od DSM Group.
Dôvodom tohto vysokého dopytu bola predovšetkým dlhodobá absencia Zoloftu na trhu – pre logisticky problém zmizol z regálov ruských lekární na takmer rok, čo zvýšilo jeho atraktivitu v očiach spotrebiteľov. V tamojšom reťazci Rigla tvoril Zoloft v roku 2024 približne 6 % celkového predaja antidepresív. To ho zaradilo medzi tri najpredávanejšie lieky v tejto kategórii, hneď za amitriptylínom a fluoxetínom.
Aj keď sa v lekárňach pravidelne objavujú správy o nedostatku Zoloftu, podľa odborníkov sa ľudia úplného výpadku zatiaľ obávať nemusia, uviedol tak aj Denis Krasilnikov, zástupca generálneho riaditeľa distribútora CV Protek pre Kommersant. Obchodný riaditeľ sietí farmaceutických predajní Rigla Iľja Nikolajev pre portál dodal, že ojedinelé výpadky liekov sa vyskytnúť môžu.
Nedostatok Zoloftu je iba jedným z príkladov širšieho trendu rastúceho dopytu po antidepresívach. Ten prichádza ako reakcia na zložité a neisté obdobie, ktoré nielen ruskí občania prežívajú v dôsledku vojenského konfliktu a nejasnej hospodárskej situácie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Kommersant