Ruský „ničiteľ miesť“ s bezpilotnými torpédami, ktoré vedia vyvolať rádioaktívne tsunami, vstúpil do služby

  • Ruská ponorka Belgorod, ktorá je známa tiež pod menom Projekt 09852, vstúpila do služby
  • Ide najväčšiu jadrovú ponorku sveta
  • Disponovať môže i Poseidonmi
Ničiteľ miest
Twitter/Resonant News
  • Ruská ponorka Belgorod, ktorá je známa tiež pod menom Projekt 09852, vstúpila do služby
  • Ide najväčšiu jadrovú ponorku sveta
  • Disponovať môže i Poseidonmi

Ruské námorníctvo malo dostať novú hračku. Podľa USNI News ňou má byť ponorka Belgorod, ktorá je známa tiež pod menom Projekt 09852. Bulvár jej ale dal inú prezývku, a tou je „ničiteľ miest“.

Ponorku odovzdali ruskému námorníctvu na slávnostnom ceremoniáli v sídle Severnej flotily v Severodvinsku v piatok. Rusko má ale vždy vo zvyku prezentovať svoje najnovšie zbrane za účelom odchýlenia od pozornosti od vlastných problémov. Ani vstup ponorky do služby nemusí byť výnimkou. 

„Ponorka Belgorod otvára Rusku nové možnosti pri vykonávaní rôznych výskumov, umožňuje vykonávať rôznorodé vedecké expedície a záchranné operácie v najodľahlejších oblastiach svetového oceánu,“ cituje USNI News vyhlásenie šéfa ruského námorníctva admirál Nikolaja Anatoljeviča Jevmenova.

„Loď je navrhnutá tak, aby riešila rôzne vedecké problémy, vykonávala pátracie a záchranné operácie a môže byť použitá aj ako nosič záchranných hlbokomorských a autonómnych bezpilotných podvodných vozidiel,“ dodal na záver.

Najväčšia ponorka sveta, vyzbrojená bezpilotnými torpédami Poisedon

Belgorod je najväčšia ponorka sveta, niesť môže aj bezpilotné torpédo Poisedon, ktoré má mať schopnosť spôsobiť rádioaktívne vlny. Ponorka má pojať až šesť týchto bezpilotných torpéd, ktoré môžu byť vyzbrojené megatonovou hlavicou.

Poseidon je 24-metrové vozidlo v tvare torpéda s odhadovaným dosahom 10 000 km a môže cestovať rýchlosťou 100 uzlov až do maximálnej hĺbky 1 000 metrov, uvádza The Barents Observer.

Torpédo Poseidon 2M39 je považované za „superzbraň“, ktorého vývoj a testovanie mal údajne požadovať sám ruský prezident Vladimir Putin. Ide o bezpilotné utajené torpédo poháňané jadrovým reaktorom, ktoré by malo byť schopné prekonať pobrežnú obranu bez toho, aby ho zaznamenala.

Hlavice torpéda by mali byť schopné spôsobiť rádioaktívne vlny, ktoré spôsobia, že pobrežné ciele budú celé desaťročia po zásahu neobývateľné.

Ešte v novembri 2020 Christopher A Ford, ktorý bol vtedy námestníkom ministra zahraničia pre medzinárodnú bezpečnosť, uviedol, že Poseidon je navrhnutý tak, aby „zaplavil pobrežné mestá USA rádioaktívnymi vlnami tsunami“.

Postavený na trupe ponorky, ktorá je sestrou nešťastnej ponorky Kursk

Belgorod je postavený na predĺženom trupe toho, čo malo byť pôvodne viacúčelovou ponorkou triedy Oscar-II, sesterskou loďou nešťastne známej ponorky „Kursk“, ktorá sa potopila v Barentsovom mori počas námorného cvičenia v roku 2000. Potopenie ponorky vtedy otriaslo s popularitou začínajúceho prezidenta Vladimira Putina.

Trup Belgorodu bol položený v roku 1992, ale až o dvadsať rokov neskôr, v roku 2012, sa ministerstvo obrany rozhodlo použiť trup na stavbu tohto obrovského plavidla na špeciálne účely.

S trupom predĺženým o 29 metrov na 184 metrov je toto jedinečné plavidlo dlhšie ako najväčšia ponorka na svete. Išlo o ponorku Typhoon, postavenú v Sovietskom zväze.

Ponorka je vhodná na sabotáže i špionáže 

Okrem toho má disponovať i dronmi a miniponorkami. Jej prevádzku má riadiť ruská tajná služba GRU, ktorá ju má konkrétne riadiť prostredníctvom Hlavného riaditeľstva hlbokomorského výskumu.

Ponorka bude môcť okrem iného prestrihávať i podzemné internetové káble, ktoré by dokázali ochromiť jednotlivé štáty a priniesť miliónové škody.

Belgorod je súčasťou špecializovanej ponorkovej flotily ruského námorníctva navrhnutej na špionáž, hlbokomorskú záchranu a špeciálne operácie.

Rusi ňou môžu ohrozovať americké mestá na západnom pobreží.

„Belgorod je dostatočne veľký na to, aby fungoval ako materská loď pre jedinečný súbor menších plavidiel, ktoré majú schopnosti hĺbkového potápania a schopnosť manipulovať s podmorskou infraštruktúrou,“ uviedol pre The Sun Dr Sidharth Kaushal z Royal United Services Institute. „Je dobre vybavený na sabotáže a tajné operácie.“

Ponorka bola spustená na vodu v apríli 2019, pričom jej testy na mori sa začali v Bielom mori minulé leto.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: USNI News, The Barents Observer, The Sun 

Najnovšie videá

Trendové videá