Oligarcha blízky Putinovi varuje: Trumpov mierový plán je odsúdený na neúspech
- Malofejev, známy ako hlas tvrdého jadra Kremľa, varuje pred jadrovou eskaláciou
- USA musia podľa neho zohľadniť ruské požiadavky
- Malofejev, známy ako hlas tvrdého jadra Kremľa, varuje pred jadrovou eskaláciou
- USA musia podľa neho zohľadniť ruské požiadavky
Donald Trump, novozvolený prezident USA, si počas svojej kampane stanovil ambiciózny cieľ – ukončiť vojnu na Ukrajine. Napriek jeho tvrdeniu, že tento konflikt môže vyriešiť v priebehu 24 hodín, čelí jeho plán výraznej kritike, najmä zo strany ruského oligarchu Konstantina Malofejeva.
Ten pre denník Financial Times uviedol, že ak Spojené štáty nezohľadnia širšie geopolitické záujmy Moskvy, Trumpov mierový plán je odsúdený na neúspech. „Nemôžeme hovoriť len o budúcnosti Ukrajiny, ale o budúcnosti Európy a sveta,“ zdôraznil Malofejev.
Podľa neho by akýkoľvek pokus priniesť mier musel zahŕňať rozhovory na najvyššej úrovni medzi Trumpom a Putinom, pričom by bolo nevyhnutné riešiť otázky globálneho poriadku.
Eskalácia konfliktu a jadrová hrozba
V posledných týždňoch napätie eskalovalo. Ukrajina použila americké a britské rakety na útoky v Rusku, čo Moskva odplatila odpálením balistickej rakety s jadrovou kapacitou na ukrajinské územie.
Malofejev varoval, že ak USA neznížia svoju podporu Ukrajine, Rusko by mohlo odpovedať taktickým jadrovým útokom. „Bude to oblasť, kam sa už nikdy nevrátime,“ povedal a zdôraznil katastrofálne dôsledky takejto akcie.
Naproti tomu Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg naznačil, že Putin používa tieto kroky ako psychologický nástroj na vydieranie Západu.
„[Putin] chce ukázať, čoho je schopný, no nemá v úmysle začať jadrovú vojnu,“ uviedol Kellogg v rozhovore pre americkú televíziu, čím vyzval Západ, aby neustúpil.
Výzvy pre Západ a Ukrajinu
Bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba taktiež vyjadril vážne obavy z Trumpovho prístupu, ktorý by mohol viesť k obmedzeniu vojenskej podpory Ukrajine.
„Ak USA zastavia dodávky zbraní, frontová línia na Donbase padne a ruské jednotky budú pri Dnipre,“ varoval Kuleba v rozhovore pre portál Politico. Zdôraznil, že Putin považuje Ukrajinu za kľúčový nástroj na oslabenie Západu a ukázanie jeho neschopnosti brániť svoje hodnoty.
Kuleba navyše poukázal na nejednotnosť medzi európskymi spojencami. Zatiaľ čo krajiny ako Francúzsko, Spojené kráľovstvo či Pobaltie by mohli zvýšiť svoju podporu, Nemecko ostáva váhavé, najmä kvôli nadchádzajúcim voľbám.
„Európa musí prijať väčšiu zodpovednosť, ak USA ustúpia,“ dodal Kuleba, pričom upozornil na potrebu dramatického zvýšenia výroby zbraní.
Strategická dilema Západu
Najväčšou slabinou Západu je podľa Kulebu absencia jasnej stratégie. „Rusko a Ukrajina presne vedia, za čo bojujú. Západ však stále tápe,“ konštatoval.
Táto nerozhodnosť Západu kontrastuje s odhodlaním Ruska, ktoré zneužíva konflikt na posilnenie svojho obranného priemyslu a spájanie svojich spojencov, ako sú Čína, Irán a Severná Kórea.
Budúcnosť konfliktu na Ukrajine zostáva neistá. Trumpova snaha o rýchlu dohodu môže oslabiť Ukrajinu a posilniť Rusko, ak nebude zahŕňať koordinovaný prístup s európskymi spojencami.
Ako poznamenal Malofejev, „svet potrebuje nové usporiadanie, ktoré zohľadní všetky záujmy“. Na druhej strane, Kuleba zdôrazňuje, že odhodlanie Západu je kľúčové. „Toto je skutočná tragédia tejto vojny,“ uzavrel s dôrazom na potrebu jednoty a jasného smerovania.
Zdroje: Financial Times, Politico