Ruský poslanec chce zrušiť Litvu, ich televízia dokonca riešila konkrétny plán jej napadnutia
- Získaním Litvy by sa Rusko dokázalo spojiť s Kaliningradskou oblasťou
- V štátnej televízii dokonca prezentovali plán, ako by mohli napadnúť Pobaltie
- Získaním Litvy by sa Rusko dokázalo spojiť s Kaliningradskou oblasťou
- V štátnej televízii dokonca prezentovali plán, ako by mohli napadnúť Pobaltie
Dalo by sa povedať, že neprejde deň, aby z ruských médií alebo priamo od ruských politikov zo Štátnej dumy (zákonodarný orgán Ruska) nezazneli šokujúce a prinajmenšom veľmi kontroverzné vyjadrenia, nad ktorými sa dá len nechápavo krútiť hlavou.
Mnohým z nich sme venovali – a to dokonca ešte pred inváziou na Ukrajinu, kedy už ruská propaganda pracovala na plné obrátky a postupne pripravovala svojich obyvateľov na to, k čomu 24. februára napokon prišlo.
Hlavné postavy ruských médií, ako napríklad riaditeľ vysielania Russia Today (RT) či známa šéferedaktorka tohto médiá Margarita Simonjanová a s nimi ďalší známi ruskí propagandisti, rozprávali na televíznych obrazovkách o potrebe napadnúť Ukrajinu.
„Zakročíme vojensky. Ukrajina je naše územie. Choďte do r*ti, vy špiny. Zoberieme vašu ústavu a spálime ju spolu s vami na ulici,“ citovali sme slová riaditeľa vysielanie RT len tri dni pred inváziou, kedy sme tomu ešte stále mnohí odmietali uveriť.
Z nedávnych šokujúcich vyjadrení na ruských televíznych obrazovkách si môžeme pripomenúť slová senátora ruskej dumy, teda vysokopostaveného ruského politika Olega Mozorova, ktorý navrhol unášať ministrov krajín NATO do Moskvy.
Poľsko nazvali hyenou
Predtým napríklad verejne navrhol, aby po Ukrajine išli Rusi „denacifikovať“, teda napadnúť, Poľsko, ktoré ruské médiá nazývajú „hyenou Európy“.
Zničiť sa navzájom jadrovými hlavicami, zatiaľ čo „my pôjdeme do neba, oni (Západ) jednoducho skapú“, alebo vybudovať koncentračné tábory, kde sa budú sterilizovať tí, čo nepodporujú „špeciálnu operáciu“ – to všetko a ešte omnoho viac už v ruských médiách zaznelo len za posledné týždne. Súhrn rokov ich sledovania sme ti priniesli v tomto článku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ruskí politici nemajú silné slová a šokujúce návrhy len pred kamerami, ale navrhujú ich aj oficiálne v Štátnej ruskej dume. Najnovšie s takým prišiel poslanec Jevgenij Fedorov z vládnej strany Jednotné Rusko, z ktorej je aj Putin a v podstate všetci hlavní predstavitelia krajiny.
Fedorov navrhol zrušiť Litvu ako samostatný štát. „Došlo tam k porušeniu zákona o postupe pri riešení otázok spojených s vystúpením zo ZSSR. Ten napríklad počítal s referendom – Litovci ho ale neusporiadali. Počítalo sa aj s prechodným obdobím, ktoré bolo potrebné na vyriešenie kontroverzných otázok – obišli sa bez neho,“ tvrdí Fedorov.
Pripomíname, že odtrhnutie sa Krymu, ale aj ďalších (nie len) ukrajinských oblastí je podľa ruských politikov úplne v poriadku, hoci podľa zákonov sa referendum o ich odtrhnutí môže spraviť len v celej Ukrajine a nie iba na danom území, a rozhodne nie až po okupácii ruských vojenských síl, ktoré potom „dohliadali“ na referendum.
Takéto pripomienky však v ruskej dume určite nezaznejú. Nehovoriac o tom, aká polemika by sa dala viesť o tom, ako „nezákonne“ sa Pobaltské krajiny stali súčasťou toho Sovietskeho zväzu – napadnutím.
Sú na strane Ukrajiny
Pobaltské krajiny majú od začatia ruskej invázie silný pro-ukrajinský a proti-ruský postoj, čo je z hľadiska na ich historické skúsenosti s ich väčším susedom viac než pochopiteľné.
Tam podobné vyhlásenia, aké aj niektorí naši politici prezentovali u nás na námestiach, že „Rusko nikdy vojnu nezačína a neútočí“ počuť nebudeš, lebo dobre vedia, že to jednoducho nie je pravda.
No nejde len o historické skúsenosti, podobné návrhy, aké aj teraz predniesol Jevgenij Fedorov, zaznievajú z Ruska celkom pravidelne a aj niektorí odborníci sa zhodujú, že pokiaľ by Pobaltské krajiny neboli súčasťou NATO, ich ďalšia existencia by bola veľmi otázna.
V ruskej štátnej televízii sa dokonca prezentoval plán, ako by sa dali Pobaltské krajiny napadnúť:
Prečo sa Fedorov tentokrát zameriava len a práve na Litvu a nie aj na zvyšné pobaltské krajiny (Lotyšsko, Estónsko)? Odpoveď ponúkol sám: „Litva je pre nás prioritou. Je to dôležitejšie územie ako ostatné. Je to priechod do Kaliningradskej oblasti,“ hovorí.
Získaním Litvy by sa tak Rusko jednoducho mohlo spojiť so svojou Kaliningradskou oblasťou pri Poľsku, ktorá mu patrí od konca 2. svetovej vojny. Pôvodne tu žili baltské kmene, najmä Prusi, ktoré boli v dejinách germanizované a v spomínanom 20. storočí následne rusifikované.
Zdroje: Novinky.cz, Rossija 1, archív Startitup