Rusov a ich zvieratá zabíjajú krvilačné šelmy. Do prírody ich dal vypustiť sám Putin

  • Amurské tigre v Rusku útočia na ľudí
  • Incidentov je už niekoľko
  • Šelma zabila muža aj so psom
Amurské tigre v Rusku útočia a zabíjajú
X/The Rubber Chicken, Wikimedia Commons/Appaloosa
  • Amurské tigre v Rusku útočia na ľudí
  • Incidentov je už niekoľko
  • Šelma zabila muža aj so psom

Ruský prezident Vladimir Putin sa netají svojím záujmom o najväčšie tigre na svete – tigre amurské známe aj ako sibírske. Tento druh už roky predstavuje stredobod jeho ochranárskeho úsilia a niekoľkých vo svojej krajine vypustil do voľnej prírody. Šelmy ale teraz útočia a zabíjajú obyvateľov vidieka či ich domácich miláčikov.

Tento víkend tiger zabil strážneho psa v dedine Kutuzovka južne od mesta Chabarovsk. V decembri 2023 podľa The Moscow Times ďalšia šelma napadla človeka v obci Obor taktiež ležiacej vo východnej Chabarovskej oblasti a zabila muža aj jeho psa.

Polícia obeť nemenovala, no podľa dostupných informácií tigra sám nasledoval do lesa. Tam dedinčania neskôr našli jeho telo. V regióne sa môže pohybovať takmer 300 tigrov, priznávajú miestne úrady.

Ako píše The Independent, ďalší incident z vlaňajška sa týkal muža menom Sergej Kjalundzjuga, ktorému tiger rozbil okno domu. Kjalundzjuga bol v tom čase na rybačke so svojím bratrancom Alexandrom. 

„Vonku počuli hluk. Sergej podišiel k oknu a potom doň vletel tigrí samec a hlavou rozbil sklo,“ opisoval v tom čase jeden z miestnych.

Šelma napadla Kjalundzjugu, spôsobila mu vážne poranenia rúk a krku. Nakoniec sa ju Alexandrovi podarilo zastreliť.

Záchrana tigrov

Ako píše Independent, počet tigrov amurských od 19. storočia rapídne klesol. Deje sa tak v dôsledku pytliactva, straty biotopov či lovu. Putin sa sám netají svojou túžbou pomôcť tomuto druhu prežiť. Po opatreniach z posledných rokov počet dospelých jedincov na východe Ruska vzrástol z približne 390 na 750.

Šéf Kremľa počas fóra na ochranu tigrov v roku 2022 povedal, že Rusko má byť na čo hrdé.

„Som rád, že môžem vyzdvihnúť úspechy našich kolegov z Indie, Nepálu, Bhutánu a Číny, kde populácia tigrov neustále rastie. Aj my máme byť na čo hrdí. Pred 12 rokmi nežilo v ruskej tajge na Ďalekom východe viac ako 390 dospelých tigrov amurských. Teraz ich je spolu s mláďatami asi 750. Je to výsledok systematických opatrení vlády, ale predovšetkým je to hmatateľné stelesnenie tvrdej práce a spoločného úsilia ruských vedcov, nadšencov a ochranárskych organizácií,“ uviedol.

Dôvody nedávnych útokov nie sú jasné. Odborníci sa však domnievajú, že incidenty môžu súvisieť s ničením prirodzeného prostredia tejto šelmy.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Moscow Times, The Independent, X/The Rubber Chicken

Najnovšie videá

Trendové videá