Rusov bude možné vylúčiť z verejných tendrov, Čaputová odobrila zmeny
- Z verejného obstarávania na Slovensku bude možné vylúčiť ruských vlastníkov firiem
- Obmedzenie bude smerovať voči subjektom z konkrétneho štátu
- Z verejného obstarávania na Slovensku bude možné vylúčiť ruských vlastníkov firiem
- Obmedzenie bude smerovať voči subjektom z konkrétneho štátu
Z verejného obstarávania na Slovensku bude možné vylúčiť ruských vlastníkov firiem. Dôvodom je trvajúca vojnová agresia Ruska proti Ukrajine. Umožňuje to novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Novelu zákona parlament schválil v zrýchlenom legislatívnom procese. Ide o priamu reakciu vlády na inváziu ruskej armády u nášho východného suseda. Zmeny vo verejnom obstarávaní dopĺňajú mechanizmus na obmedzenie účasti pri získavaní verejných zákaziek.
Vláda bude môcť nariadením podľa novely určiť, v akých prípadoch bude vylúčenie z verejného obstarávania povinné. Bude viazané na osoby z konkrétneho štátu, teda v tomto prípade z Ruska, alebo na konkrétny typ zákaziek, ktoré by táto osoba mala dodávať. Žiadna ruská firma by sa tak nemohla zúčastniť verejného obstarávania na dodávku konkrétnych tovarov alebo služieb.
„Obmedzenie bude smerovať voči subjektom z konkrétneho štátu a musí ísť o taký štát, s ktorým Slovenská republika ani Európska únia nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, vzájomne zaručujúcu rovnaký a účinný prístup k verejnému obstarávaniu,“ povedala ešte v utorok ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) s tým, že vylúčenie z verejného obstarávania v takom prípade umožňuje európska legislatíva.
Novela verejného obstarávania zároveň zjednocuje použitie priameho rokovacieho konania v čase núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie pre civilné zákazky a zákazky v oblasti obrany. V súčasnosti možno použiť výnimku len pre civilné zákazky a pre verejných obstarávateľov, ale nie pre zákazky v oblasti obrany.
„Súčasná právna úprava pri civilných zákazkách umožňuje v krízovej situácii uzavrieť zmluvu s dodávateľom, ktorý nie je zapísaný v registri partnerov verejného sektora, avšak pri obstarávateľoch v obranných zákazkách to možné nie je,“ uviedla Remišová.
Píšu sa dejiny
Ide podľa nej len o možnosť uzavrieť zmluvu, nie o oslobodenie spod povinnosti zápisu do registra partnerov verejného sektora. „Akýkoľvek dodávateľ v civilnej alebo obrannej oblasti bude naďalej povinný dať sa zapísať, avšak stačí, ak tak urobí pred poskytnutím prostriedkov, nie pred uzavretím zmluvy,“ dodala.
Novela má byť v tejto časti účinná dňom vyhlásenia, inak od 1. apríla.
Náš sused Ukrajina má právo brániť sa a my ho nemôžeme nechať bez pomoci. Pri príležitosti jedného mesiaca od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ukrajinci podľa nej vedú spravodlivý boj o svoju suverenitu a národné sebaurčenie a Slováci pri pohľade do vlastnej histórie tomu musia rozumieť.
„V týchto dňoch a týždňoch sa píšu dejiny. Som hrdá na to, že Slovensko stojí na ich správnej strane tým, že pomáha Ukrajine,“ konštatovala prezidentka.
V tejto súvislosti preto podľa hlavy štátu nesmieme podliehať vábeniu a tvrdeniam, že vojna sa nás netýka, aby sme nedráždili Rusko. „Veď Vladimír Putin sám už niekoľkokrát ukázal, že keď chce konflikt, zámienku si nájde,“ zdôraznila Čaputová.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: SITA