Rúti sa na nás El Niño, tvrdia zdesení meteorológovia. Čaká nás leto, aké sme roky nezažili
- Meteorológovia varujú pred silným javom
- Zapríčiní v lete horúčavy
- Môžu padať teplotné rekordy
- Meteorológovia varujú pred silným javom
- Zapríčiní v lete horúčavy
- Môžu padať teplotné rekordy
Po relatívne teplom zimnom období, ktorému akoby sa nechcelo odísť, sa konečne dostavili príjemnejšie teploty. Navyše, na Slovensku máme za sebou už aj prvý letný deň. Ale aké bude tohtoročné letné počasie? Bude také teplo a sucho, ako bolo minulý rok? Z prognóz expertov doslova behá mráz po chrbte.
Počasie v Európe počas posledných troch rokov ovplyvňoval fenomén La Niña. Ide o prúdenie vzduchu, ktoré má ochladzovací efekt a dočasne obmedzuje celosvetové otepľovanie. Aj napriek tomu zažívame extrémne suché a horúce letá s dlhými extrémne vysokými teplotami. Počasie u nás však bude teraz závisieť od javu El Niño, ktorý by mal priniesť ešte väčšie horúčavy. A čo viac, je možné, že budú zaznamenané nové teplotné rekordy.
Rozdiel medzi La Niña a El Niño
Podľa nových informácií Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) sa pravdepodobnosť výskytu El Niňo v tomto roku zvyšuje. Tento jav by mal opačný vplyv na počasie a podnebie v mnohých oblastiach sveta než dlho pretrvávajúca La Niña a pravdepodobne by podporil vyššie globálne teploty.
WMO ďalej informuje, že mimoriadne silný cyklus La Niña sa po troch rokoch trvania skončil a tropický Tichý oceán sa v súčasnosti nachádza v neutrálnom stave ENSO (ani El Niño, ani La Niña).
Podľa aktualizovanej správy, ktorá vychádza z podkladov globálnych centier WMO pre tvorbu dlhodobých predpovedí a z hodnotenia odborníkov, existuje 60 % pravdepodobnosť prechodu z neutrálneho stavu ENSO na El Niño.
Celý tento priebeh by sa mal pritom udiať buď v priebehu tohto, alebo nasledujúceho mesiaca. Zatiaľ podľa informácií odborníci nevedia presne určiť ani intenzitu, ale ani možné trvanie tohto javu.
„Vývoj El Niňo s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k novému prudkému nárastu globálneho oteplenia a zvýši šancu na prekonanie teplotných rekordov,“ povedal generálny tajomník WMO profesor Petteri Taalas.
Situácia vyvoláva veľké obavy z leta
Podľa správ WMO o globálnej klíme bol rok 2016 rekordne najteplejším rokom v histórii, a to v súvislosti s „dvojitým úderom“ mimoriadne silného javu El Niño a otepľovania spôsobeného ľudskou činnosťou v dôsledku skleníkových plynov. Vplyv na globálne teploty sa zvyčajne prejavuje v roku po jeho vzniku, a tak sa pravdepodobne najviac prejaví v roku 2024.
„Svet by sa mal pripraviť na vývoj El Niño, ktorý je často spojený so zvýšeným teplom, suchom alebo dažďom v rôznych častiach sveta,“ hovorí ďalej profesor Taalas.
Podľa profesora by mohla priniesť táto situácia úľavu od sucha v Afrike, ale môže tiež vyvolať ďalšie extrémne poveternostné a klimatické javy v iných častiach planéty. Podľa neho to zvýrazňuje potrebu iniciatívy OSN včasne varovať ľudí pred týmito javmi aby sa predišlo katastrofám.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: WMO