Ružinov je podľa Bratislavčanov najlepšou štvrťou v meste. Milujú na ňom električku, zeleň a obchody
- Dáta aj Slováci sa zhodujú, že Ružinov patrí na prvé miesto na život v rámci Bratislavy
- Slováci na mestskej časti, ktorá patrí pod druhý okres, oceňujú zeleň, električku či dostupný retail
- Ružinov je plný zaujímavých developerských projektov, tie vznikajú na hranici štvrte s centrom Bratislavy
- Dáta aj Slováci sa zhodujú, že Ružinov patrí na prvé miesto na život v rámci Bratislavy
- Slováci na mestskej časti, ktorá patrí pod druhý okres, oceňujú zeleň, električku či dostupný retail
- Ružinov je plný zaujímavých developerských projektov, tie vznikajú na hranici štvrte s centrom Bratislavy
Píše sa rok 1964 a práve sa úspešne dokončila jedna z najväčších bratislavských bytoviek Štrkovec, kde už túto zimu bude môcť tráviť Vianoce až 500 rodín.
Vtedy stavbári ešte nevedeli, že položili základný kameň jednej z najobľúbenejších štvrtí na Slovensku a presunuli sa s výstavbou na ďalšie ružinovské sídliská Trávniky a Ostredky.
Takto vyzerali začiatky Ružinova, ktorý však na svoj status mestskej časti čakal až do roku 1990. Jeho rozvoj však v posledných rokoch len naberá na obrátkach a dnes patrí medzi najvyhľadávanejšie štvrte.
Dáta Ružinov vykresľujú mimoriadne pozitívne
V mestskej časti Ružinov dnes žije 81-tisíc ľudí. Keby je samostatným mestom, je piatym najväčším na Slovensku, tesne za Žilinou a ďaleko pred Nitrou, Trenčínom či Banskou Bystricou.
Mestská časť hviezdi počtom zelených plôch, bezpečnosťou, ihriskami či verejnou dopravou, najlepšie to však podčiarkujú dáta – v nezávislom Indexe bývania od Cityperformeru získal Ružinov hodnotenie až 8,27 bodov z 10. Horšie štvrť dopadla len v kategórii životného prostredia, no aj tam je hodnotená ako nadpriemerná.
Startitup zisťoval aj samotné názory a postoje Bratislavčanov k Ružinovu. V instagramovej ankete Slováci oceňujú množstvo parkov a zelených plôch. Za veľkú výhodu považujú občiansku vybavenosť, množstvo ihrísk pre deti či skvelú dostupnosť MHD.
Hoci by podľa nich niektoré chodníky zniesli opravu, Ružinov hodnotili ako výborné miesto pre život a mnohí z nich považujú Ružinov za najlepšie miesto pre život v Bratislave.
Zaujme na prvý pohľad
Ak nerátame Staré Mesto, Ružinov patrí medzi štvrte s najzaujímavejšou architektúrou. Chváliť sa môže napríklad oceňovaným Mostom Apollo.
V centre pozornosti je mikroštvrť Nivy s projektmi ako Zwirn, Sky Park, Panorama Towers, Twin City, Nivy Tower či Eurovea Tower. Cenovky v týchto projektoch sú však pre väčšinu Bratislavy nedostupné a mnohokrát sú orientované skôr na biznisové bývanie či rovno kancelárie.
Omnoho dostupnejšie nové stavby dnes vznikajú najmä v okolí zimného štadiónu. Danubius One aj Jégého alej V nenásilne nadväzujú na už realizovanú okolitú zástavbu: „Cieľom bolo zachovať genius loci továrne Danubius. Ostatné domy nadväzujú na jej industriálny ráz, no súčasne prinášajú maximum zelene v spoločnom parteri a rovnako komerčné priestory pre pokrytie potrieb obyvateľov,“ hovorí na margo najnovších projektov Ing. Borek Simandl, riaditeľ spoločnosti FINEP.
Výraznými zmenami prechádzajú aj niektoré čierne škvrny štvrte, menovite napríklad Trnavské mýto, z ktorého práve mizne jedna z posledných škvŕn na inak modernej vstupnej bráne do centra – starý Istropolis, ktorý nahradí moderná a kultúrna stavba.
Ako je na tom bývanie v Ružinove?
Rezidenčné mikroštvrte, ktoré prispejú k príjemnej atmosfére Ružinova, nájdeme napríklad na Jégého ulici, kde sa týčia nové projekty Danubius One, známy výhľadmi na celé mesto, či Jégého alej, ktorý práve ukončuje svoju piatu fázu.
K moderne zariadeným bytom s unikátnymi výhľadmi na Bratislavu bude patriť garáž pod domom, no hlavným predajným prvkom projektov je nepochybne jedinečná charizma pokojného Ružinova, ktorá z Jégého ulice a okolia sála – a to aj napriek tomu, že je štvrť vzdialená od centra 5 minút autom.
„Ružinov je štvrť, ktorej obyvatelia sú zvyknutí mať všetko pár krokov od domova, čo sme reflektovali aj v nových projektoch. Priestory budú dopĺňať služby a obchody, súkromná záhrada na streche parkovacieho domu zasa ponúkne miesto pre relaxáciu,“ približuje Simandl atmosféru Ružinova pretavenú do najnovších rezidenčných projektov spoločnosti FINEP.
V pár minútovej dostupnosti pešo či bicyklom sú obchodné centrá Central a Nivy, v okolí je množstvo malých kaviarní, zmrzlinární či veľmi kvalitné spojenie do centra autobusmi, trolejbusmi či električkou. Ružinov má tiež vlastnú nemocnicu.
Sídlisko plné zelene
A priamo pod oknami spomínanej Nemocnice Ružinov sa rozprestiera jazero, ktoré domáci pre svoj charakteristický tvar prezývajú aj „Rohlík“. Kedysi sa v ňom ľudia kúpali, dnes je jeho okolie upravené pre relaxačné vychádzky. Žije v ňom však 16 druhov rýb, vrátane kaprov, rakov a dokonca aj korytnačiek.
Najzvučnejšie meno v rámci jazier majú však Zlaté piesky, kam sa v lete chodia schladiť tisícky Bratislavčanov. V tesnejšej blízkosti populárnych ulíc ako Jégého sú aj obľúbené jazerá Kuchajda a Štrkovec, dobre známy kačkami, čajkami či labuťami.
Do Ružinova chodí športovať veľká časť Bratislavčanov, mestská štvrť totiž skrýva niekoľko zimných aj futbalových štadiónov, lezecké steny či dokonca Národné tenisové centrum, vhodné aj pre squash či bedminton. V mikroštvrti Trávniky je tiež Areál netradičných športov, kde Bratislavčania hrávajú streetball či inline hokej.
V Ružinove po vzore moderných urbanistických trendov cítiť aj dotyk prírody. Ulice lemujú trávnaté plochy so stromami, no takisto je tu aj veľa parkov – napríklad Park Andreja Hlinku či nedávno vybudovaný športový park Jama.
Nové projekty bez inflačnej doložky
Najnovším projektom Danubius One a Jégého alej do kariet hrá aj to, že ich stavia developer FINEP, ocenený napríklad soškami Developer roka či CIJ Best Office Development. Ten má pripravené opatrenia aj proti navyšovaniu cien v inflácií a nenavyšuje ceny zazmluvnených nehnuteľností ani v turbulentných časoch, keď sa k tomuto nepopulárnemu kroku odhodlávajú iní slovenskí developeri.
Nové rezidenčné priestory tak lákajú nielen obyvateľov iných mestských štvrtí či miest: „Najväčší záujem evidujeme od mladých rodín, ktoré už predtým zakúpili byt, no založili rodinu a chcú sa tak presťahovať do väčšieho. Ale vzhľadom na výbornú dostupnosť služieb v okolí je projekt ideálny aj pre staršie páry alebo investorov,“ opisuje situáciu Simandl.
Legendárna adresa
K Ružinovu neodškriepiteľne patrí aj legendárna „Miletička“, ako familiárne nazývajú Bratislavčania najväčšie a najstaršie trhovisko v hlavnom meste. Živý šum hlasov predajcov a kupujúcich, s občasnými výkrikmi alkoholom rozjarených návštevníkov drevenej dediny, počuť široko-ďaleko.
Okrem svojej jedinečnej atmosféry a miesenia sa jednotlivých aróm je Miletička známa aj tým, že je na nej možné zakúpiť takmer všetko – od potravín cez šatstvo, až po elektroniku či starožitnosti.
Na skok od centra
Slováci obľubujú Ružinov aj vďaka veľmi prijemnej dostupnosti do centra. Veľkou výhodou bývania v Ružinove je aj jeho poloha – nachádza sa prakticky v strede Bratislavy. Tým, že hraničí s ostatnými mestskými časťami, do najvzdialenejších kútov Bratislavy to odtiaľto autom trvá okolo 40 minút.
Vynovenia sa dočkala aj samotná infraštruktúra – opravené cesty či nové zastávky spríjemňujú jazdu autom, ale aj cestovanie MHD. Treba však poukázať aj na nevýhodu, a to, že sa Ružinov nachádza v strede medzi viacerými lokalitami, a je tak v epicentre dopravných zápch, čo však kompenzuje blízky kontakt s obchvatom.
V dohľadnom čase by mala byť postavená aj vlaková zastávka, prepojená s ostatnými druhmi MHD. Cestujúci budú môcť prísť vlakom do Ružinova, priamo z vlaku prestúpiť na električku a odviezť sa do mesta či do ružinovských bizniscentier.
Inovácie sa dočkal aj jeden bod na ulici Maximiliána Hella, ktorý bol nebezpečný pre chodcov – od minulého roku tu funguje inovatívne osvetlenie. Špeciálny reflektor pomenovaný Crosswalk, vyvinutý slovenskými odborníkmi, sa automaticky zameria na telá ľudí prechádzajúcich cez priechod pre chodcov, čím zvyšuje ich viditeľnosť.
Dobré časy sa podľa plánov nekončia
Od roku 2020 prenikli na svetlo sveta plány na výstavbu Nového centra Ružinova, čím zaniknú aj dlho oku prekážajúce ruiny nefunkčného obchodného domu. Nového kabátu sa tak dočká priestor od Obilnej až po Ružinovskú ulicu, vrátane Domu kultúry.
Metropolitný inštitút Bratislavy má v Ružinove naplánovaných tiež hneď niekoľko projektov. Revitalizácií sa dočká napríklad okolie jazera Rohlík, či okolie budov na Mierovej ulici.
Ružinovčanom tak pribudne ďalší zmysluplný verejný priestor a ostatným Bratislavčanom, s projektami ako Jégého alej V a Danubius One, ďalšia možnosť si vyskúšať život v tejto mestskej časti. Zistiť viac informácií o projektoch Danubius One a Jégého alej V →
Zdroje: Ruzinov.sk, Retro Noviny, RuzinovskeEcho, Bratislavské noviny, YIM.BA, imhd