Ružové jazerá, dúhové hory, tajomné stavby: Toto je 10 najepickejších miest na svete

  • Svet je plný nezvyčajných miest, ktoré svojou krásou ohromia každého cestovateľa
  • Toto sú miesta, ktoré by mal vidieť každý aspoň raz za život
Dúhové hory, Zátoka Hạ Long
Wikimedia Commons/Josef Franc, Flickr/Derrick Brutel
  • Svet je plný nezvyčajných miest, ktoré svojou krásou ohromia každého cestovateľa
  • Toto sú miesta, ktoré by mal vidieť každý aspoň raz za život

Cestovanie je esenciou objavovania a obohacovania života. Kým niektorí snívajú o ikonických metropolách, ako je Paríž či Dubaj, iní hľadajú skryté poklady prírody, ktoré vyvolávajú pocit, akoby človek vstúpil do úplne iného sveta.

Z ružových jazier, kde sa zdanlivo mieša paleta surrealistického maliara, cez monumentálne dúhové hory, až po starobylé ruiny, ktoré rozprávajú príbehy minulých civilizácií – svet je plný miest, kde sa zdá, že príroda i čas súťažia v umení. Nie sú to len vizuálne skvosty, ale sú to aj miesta, ktoré sa prihovárajú priamo k duši, pripomínajúc nekonečné možnosti našej planéty.  

Medzi týmito destináciami nájdeš nielen majestátne prírodné divy, ale aj menej známe, no stále rovnako ohromujúce scenérie. Každé z týchto miest vyvoláva túžbu po objavovaní a poskytuje zážitky, ktoré sú hlboko vryté do pamäti každého, kto ich zažije.

Dúhové hory v Landmannalaugar, Island  

Názov Landmannalaugar možno preložiť ako „kúpele ľudí“, čo odkazuje na prirodzené teplé pramene, ktoré sú obľúbeným miestom medzi návštevníkmi. Ako uvádza portál Bubo, táto oblasť sa stala obľúbenou medzi turistami a milovníkmi prírody pre jej úchvatné rhyolitové hory, ktoré menia farby od žltej cez červenú až po zelenú v závislosti od minerálneho zloženia kameňov a svetelných podmienok.  

Turistika je hlavnou aktivitou v Dúhových horách, pričom Landmannalaugar je východiskovým bodom slávnej Laugavegur trekingovej trasy, ktorá končí v Thórsmörku a je považovaná za jednu z najlepších trekingových trás na svete. Návštevníci sa môžu túlať rôznymi turistickými chodníkmi, ktoré prechádzajú cez lávové polia, farebné hory až po ľadovce. 

Dúhové hory
zdroj: Wikimedia Commons/Josef Franc

Oblasť Landmannalaugar je tiež známa svojimi fascinujúcimi vulkanickými útvarmi, ako sú lávové prúdy a explózne krátery, ktoré pridávajú na dramatickosti a surovosti islandského vnútrozemia.

Chanijské ryžové terasy, Čína  

Ryžové terasy v oblasti Chani v Číne sú často označované za jedny z najkrajších ryžových polí na svete. Tieto terasovité polia sú charakteristické pre Čínu a iné krajiny Ázie, pričom podobne ohromujúce scenérie môžete nájsť aj vo Vietname (ako je Mù Cang Chải), Indonézii (napríklad ryžové terasy Tegalalang na Bali), v Japonsku (Hamanoura) a v Nepále (oblasť Annapurna).  

Čína, ako líder vo výrobe ryže, využíva pre jej pestovanie približne 30 miliónov hektárov pôdy. Ako informuje portál Wikiwand, ryžové terasy v Jün-nane, konkrétne tie v Chani, sú uznávané za svetové dedičstvo pod ochranou UNESCO. To je spôsobené nielen ich efektívnym a vynaliezavým spôsobom obrábania pôdy a hlbokým rešpektom k prírode, ktorý ľudia v tejto oblasti preukazujú, ale aj ich ohromujúcim vizuálnym dopadom a impozantnosťou, ktorú vytvárajú rozsiahle a kaskádovité ryžové terasy.

Ryžové polia v Číne.
zdroj: Flickr/@inkelv1122

Zátoka Hạ Long, Vietnam  

Zátoka Hạ Long je jedným z prírodných divov sveta a patrí medzi najznámejšie turistické destinácie vo Vietname. Ako informuje portál Letenky za babku, nachádza sa na severovýchode krajiny, v provincii Quảng Ninh, a je známa predovšetkým vďaka svojej záhadnej kráse a tisíckam vápencových ostrovčekov a skalnatých útvarov, ktoré vyčnievajú z tyrkysových vôd zálivu. Tieto geologické formácie, pokryté hustou zeleňou, spolu s množstvom jaskýň, vytvárajú dychberúci panoramatický pohľad, ktorý priťahuje návštevníkov z celého sveta.  

Zátoka Hạ Long bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a jej názov znamená „tam, kde drak vstúpil do mora“, čo odkazuje na miestnu legendu o tom, ako bola zátoka vytvorená drakom, ktorý sa z nebies spustil, aby pomohol miestnym ľuďom zabrániť v invázii a pri tom vytvoril rôzne ostrovy a skaly.

Zátoka Hạ Long
zdroj: Flickr/Derrick Brutel

Či už ide o výlet loďou medzi ostrovčekmi, kúpanie sa, potápanie alebo objavovanie jedinečných ekosystémov, zátoka Hạ Long ponúka nespočetné množstvo aktivít a zážitkov, vďaka ktorým je návšteva tohto miesta nezabudnuteľná.

Ostrov Sokotra, Jemen 

Tento ostrov je známy svojou neobyčajnou biodiverzitou a jedinečnými prírodnými krásami. Mnohé z rastlín a živočíchov, ktoré tu možno nájsť, sa nenachádzajú nikde inde na svete, čo robí zo Sokotry skutočný poklad pre biológov a milovníkov prírody.

Ako informuje portál Dromedar, medzi najznámejšie endemické druhy na ostrove patrí strom Dracaena cinnabari, známy aj ako „dračia krv“, ktorý je pozoruhodný svojím tvarom pripomínajúcim dáždnik.   

Ostrov je súčasťou súostrovia Sokotra a bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 2008. Jeho izolovaná poloha a obmedzený kontakt so zvyškom sveta zachovali jeho unikátny ekosystém s minimálnym ľudským zásahom. Sokotra fascinuje aj svojimi krásnymi plážami, tyrkysovou vodou a skalnatými útvarmi, ktoré dodávajú ostrovu neopakovateľnú atmosféru.

Lençóis Maranhenses, Brazília  

Národný park Lençóis Maranhenses v Brazílii je chránené územie, ktoré sa pýši titulom najväčšej oblasti s piesočnými dunami v Južnej Amerike. Tento park zaberá plochu 155 000 hektárov, z toho 90 000 hektárov tvoria dynamické pieskové duny, ktoré sa neustále menia a formujú nové lagúny.

Návštevníci parku sa tu môžu tešiť na prechádzky pomedzi rozľahlé úseky bieleho piesku či na aktivity ako surfovanie na dunách, jazda na kajaku a v niektorých oblastiach parku aj na osviežujúce kúpanie v priezračných vodách lagún.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LENÇÓIS MARANHENSES (@lencoismaranhenses)

Ružová lagúna, Mexiko  

Ružová lagúna v Mexiku, známa ako Las Coloradas, je jedným z vizuálne najúchvatnejších prírodných divov krajiny. Ružová farba lagúny je prirodzeným javom, ktorý spôsobujú mikroorganizmy žijúce vo vysoko slanej vode, ako napríklad riasy a malé morské krevety, ktoré produkujú pigmenty, ako je karotén. Tieto pigmenty sú zodpovedné za jej výrazné ružové sfarbenie, ktoré je obzvlášť intenzívne v slnečných dňoch.

Lagúna je známa aj ako miesto na ťažbu soli a je lákadlom pre turistov, ktorí sú fascinovaní jej farbou a prírodnou krásou. Okrem toho je obľúbeným miestom pre pozorovanie plameniakov, ktorých sem priláka hojnosť potravy v týchto vodách. Kvôli ochrane citlivého ekosystému sú aktivity v lagúne, ako je kúpanie, obmedzené, aby sa predišlo narušeniu jej ekologickej rovnováhy.

Las Coloradas
zdroj: Wikimedia Commons/Walter Rodriguez

Whitehaven Beach  

Whitehaven Beach je jedinečné a krásne miesto v austrálskom súostroví Whitsundays, ktoré sa odlišuje od ostatných pláží v Austrálii a pôsobí ako raj na zemi. Táto pláž je dlhá 7 kilometrov. Zaujímavá je vďaka svojmu piesku, ktorý je neobyčajne biely a nesmierne jemný, a čo je najlepšie, nezohrieva sa pod slnečnými lúčmi, takže návštevníci môžu pohodlne kráčať bosí po pláži bez toho, aby si spálili nohy. 

Krása Whitehaven Beach je tiež podčiarknutá jej čistotou – je nepoškvrnená znečistením a civilizačnými vplyvmi, obklopená hustou zelenou vegetáciou a má nádhernú tyrkysovú vodu.    

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MARK FITZ (@_markfitz)

Podmorský vodopád, Maurícius  

Maurícius je ostrov, ktorý sa nachádza východne od Madagaskaru. Tento ostrov je obklopený vodami Indického oceánu a chránia ho korálové útesy. Jeho krajina je rozmanitá – nájdeš tu zelené porasty a nádherné pláže s bielym a zlatistým pieskom, kde sa prelína vulkanická minulosť s prírodnou krásou. 

Medzi hlavné lákadlá pre turistov patrí takzvaný podmorský vodopád, čo je v skutočnosti optický klam vytvorený pohybom piesku oceánskymi prúdmi, ktorý vyzerá ako vodopád pod hladinou mora. Aj keď tento jedinečný jav nie je viditeľný priamo z pláže, možno si ho užiť z helikoptéry počas špeciálne organizovaných letov pre návštevníkov, čo je zážitok, ktorý určite stojí za to.  

Maurícius
zdroj: Flickr/@pietro lambert

Baobabová alej, Madagaskar  

Mnohí považujú Baobabovú alej za najpôsobivejší úsek na Madagaskare. Cesta lemovaná dvojicou radov mohutných baobabov predstavuje najlepšie miesto na obdivovanie týchto majestátnych stromov. 

Tieto starobylé stromy, ktorých výška sa pohybuje medzi 5 až 30 metrami, vytvárajú nádhernú scenériu, obzvlášť počas západu slnka, keď sa krajina zdá byť ako vyňatá z pohľadnice. Baobaby sa vyskytujú v mnohých afrických štátoch aj v Austrálii, kde ľudia oceňujú blahodarné účinky plodovej dužiny a kôry na zdravie.

 

Vatnajökull, Island  

Vatnajökull dominuje ako najrozsiahlejšia ľadová plocha na Islande a zároveň ako druhý najväčší ľadovec v Európe. Tento ľadovec je srdcom národného parku, ktorý nesie jeho meno a patrí medzi najkrajšie v Európe. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sarah Afiqah Rodgers | UK (@theworldwithsarah)

Návštevníci sa tu môžu venovať pešej turistike na ľadovcoch, plaviť sa na lodiach po lagúnach plných ľadovcových kusov a obdivovať nádherné ľadové jaskyne. Obzvlášť pútavý je ľadovec Svínafellsjökull, ktorý vyniká svojimi nezvyčajnými formami, ostrými hrebeňmi a ohromujúcim farebným prevedením, v ktorom prevládajú modré, biele a čierne odtiene.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Bubo, Wikiwand, Letenky za babku, Dromedar, Bubo, Deník.cz, Explore Whitsundays, Letenky za babku, Bubo, Gigaplaces

Najnovšie videá

Trendové videá