Ryanair musí zaplatiť takmer 108 miliónov eur. Za nekalé praktiky dostali letecké spoločnosti rekordné pokuty
- Španielska vláda rozdala rekordné pokuty 5 leteckým spoločnostiam
- Najvyššiu sankciu dostala spoločnosť Ryanair
- Španielska vláda rozdala rekordné pokuty 5 leteckým spoločnostiam
- Najvyššiu sankciu dostala spoločnosť Ryanair
Španielska vláda udelila bezprecedentné pokuty piatim nízkonákladovým leteckým spoločnostiam za nekalé praktiky vrátane kontroverzného spoplatňovania príručnej batožiny. Celková výška sankcií dosiahla 179 miliónov eur, čo predstavuje najvyššie pokuty v histórii španielskej ochrany spotrebiteľa.
Najvýraznejší postih čaká írsky Ryanair, ktorý musí zaplatiť astronomických 107,8 milióna eur. Práve táto spoločnosť zohrala kľúčovú úlohu v zavádzaní sporných poplatkov, keď v novembri 2018 ako prvá začala účtovať za príručnú batožinu. Vysoké sankcie udelili aj ďalším aerolíniám – Vueling dostala pokutu 39,3 milióna eur, EasyJet 29,1 milióna eur, zatiaľ čo Norwegian Air Shuttle a Volotea čelia nižším pokutám vo výške 1,6 milióna eur, respektíve 1,2 milióna eur.
Viacero porušení
Ministerstvo pre ochranu práv spotrebiteľov odhalilo širokú škálu porušení. Okrem sporného spoplatnenia príručnej batožiny išlo aj o účtovanie poplatkov za rezerváciu sedadiel pre deti a závislé osoby. Problematické bolo tiež odmietanie hotovostných platieb pri predaji leteniek priamo na letiskách či poskytovanie zavádzajúcich informácií o skutočných cenách letov.
Reakcie na verdikt sa výrazne líšia. Napríklad združenie na ochranu práv spotrebiteľov Facua, ktoré viedlo kampaň proti poplatkom, toto rozhodnutie naopak privítalo ako historické. „Tieto sankcie sú najvyššie, aké kedy orgán na ochranu spotrebiteľa uplatnil,“ uviedlo vo vyhlásení a dodalo, že cestujúci teraz môžu žiadať o vrátenie týchto poplatkov.
Na druhej strane, letecké spoločnosti a odborné združenia reagujú ostro odmietavo. Šéf Ryanairu Michael O’Leary neváhal označiť pokuty za „nezákonné a neopodstatnené“ a hovorí o politických motívoch. Vyjadril sa tiež, že zákony implementované pri vyberaní pokút sú založené na „starodávnej legislatíve zo 60. rokov“, ktorá vznikla ešte pred vstupom Španielska do Európskej únie.
Podľa jeho vyjadrení by takéto sankcie znemožnili nízko nákladovým dopravcom ponúkať výhodné ceny. Združenie leteckého sektora ALA považuje rozhodnutie za „absurdné“ a plánuje sa odvolať. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) zašlo ešte ďalej, keď verdikt označilo za „otrasný“ a za „facku cestujúcim, ktorí chcú mať možnosť voľby“.
Ministerstvo odvolania zamietlo
Napriek všetkým námietkam ministerstvo potvrdilo svoje májové rozhodnutie a zamietlo odvolania dotknutých spoločností. Výšku sankcií nestanovili náhodne – vychádza z prepočtu nezákonných ziskov, ktoré letecké spoločnosti získali spornými praktikami. Ryanair už avizoval, že sa voči rozhodnutiu odvolá.
Súdy v Európskej únii pritom obhajujú slobodu dopravcov stanoviť ceny a politiku bez zásahov vlád. Tieto pokuty „by zničili schopnosť nízkonákladových leteckých spoločností preniesť úspory nákladov na spotrebiteľov prostredníctvom nižších cien“, dodal O’Leary vo svojom vyhlásení.
Pokuty udelila vláda aj za poskytovanie zavádzajúcich informácií a nedostatočnú cenovú transparentnosť. Spotrebiteľom to podľa španielskeho ministerstva bráni porovnávať ponuky a prijímať kvalifikované rozhodnutia.
Spoločnosť Ryanair dostala pokutu najmä za neprimerané sumy za vytlačenie palubných lístkov na termináloch, ak ich nemali. Španielske letecké spoločnosti Volotea a Vueling boli pokutované za to, že od cestujúcich vybrali poplatky za rezerváciu vedľajších sedadiel pre deti a iné závislé osoby a neprijímali hotovosť pri predaji leteniek na letiskách.
Zdroje: TASR, The Guardian