Miliónové auto v rukách polície: Rýchla jazda sa šoférovi nevyplatila

  • Polícia zabavila miliónové auto
  • Vodič v meste prekročil povolenú rýchlosť
Bugatti
Zabavenie vozidla Instragram/912fgt
  • Polícia zabavila miliónové auto
  • Vodič v meste prekročil povolenú rýchlosť

Vlastniť exkluzívne auto, akým je napríklad Bugatti, je pre mnohých ľudí splneným snom. Takéto vozidlo často symbolizuje úspech, spoločenské postavenie, ale aj finančnú slobodu. No aj o tento luxus sa dá ľahko prísť. Niekedy stačí len chvíľa nepozornosti. Svoje o tom vie vodič, ktorému sa adrenalínová jazda po Rakúsku nevyplatila.

Policajti zabavili miliónové auto

Ako informuje rakúsky portál heute.at, 38-ročný vodič jazdil po Viedni rýchlosťou 119 kilometrov za hodinu na aute Bugatti Chiron. Je to športové auto, ktoré stojí približne dva a pol až tri milióny eur. Má 16-valcový motor a 1 500 koní. Prevádzka takéhoto auta sa môže ročne vyšplhať až na viac ako 10 000 eur.

Viedenská polícia zabavila auto vo štvrtok 27. marca 2025. Policajti sa rozmiestnili v okolí parlamentu s laserovým meračom rýchlosti a dohliadali na vodičov. Netrvalo dlho a do hľadáčika sa im dostal čierny športiak Bugatti Chiron s nemeckou ŠPZ, ktorý sa po Ringstrasse rútil rýchlosťou 119 km/h.

Vodič okrem luxusného auta prišiel aj o vodičský preukaz. Našťastie, nedošlo k žiadnym zraneniam a podarilo sa vyhnúť prípadnej tragédii.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @912fgt

Pravidlá cestnej premávky v Rakúsku

Na rakúskych cestách platí, že pri prekročení určitej rýchlosti je možné vodičovi odobrať automobil. Podľa informácií toto pravidlo bolo zavedené v marci 2024.

„Podľa 34. novely zákona o cestnej premávke (StVO) môže byť od 1. marca 2024 pri prekročení rýchlosti o viac ako 80 km/h v intraviláne a 90 km/h mimo zastavaného územia auto zabavené a následne vydražené. Ak má vodič relevantný záznam v registri trestov, napríklad účasťou na ilegálnych automobilových pretekoch, konfiškácia a prepadnutie sú možné aj pri prekročení rýchlosti o viac ako 60 km/h v mestských oblastiach a 70 km/h mimo mestských oblastí,“ píšu na webovej stránke pohotovostnej cestnej služby ÖAMTC

V prípade, že auto nepatrí vodičovi, ktorý prekročil rýchlosť, polícia ho môže zobrať najviac na 14 dní. Takéto autá však nebude možné zabaviť natrvalo ani predať v dražbe. Pravidlo sa vzťahuje aj na vozidlá, ktoré sú v lízingu alebo prenájme. V prípade vážneho priestupku sa však do vodičského preukazu zapíše doživotný zákaz viesť konkrétny typ vozidla, na ktorom bol priestupok spáchaný.

„Na jednej strane neexistujú žiadne štúdie, ktoré by preukázali, že prísnejšie tresty sú skôr odstrašujúce ako nižšie. Navyše o takýchto drastických zásahoch do majetku by mali rozhodovať trestné súdy a nie správne orgány,“ informoval Matthias Wolf právnik ÖAMTC. 

Wolf tvrdí, že viacerí uznávaní profesori práva upozorňujú na závažné chyby v zákone, ktoré môžu byť v rozpore s ústavou. „Bola by hanba pre bezpečnosť cestnej premávky, ak by pri prvej relevantnej žiadosti došlo k zrušeniu zákona odvolaním sa na najvyššie súdy alebo Európsky súd pre ľudské práva,“ dodal, pričom o tom informujú aj na webovej stránke. 

Ako informuje portál ÖAMTC vo svojom druhom článku, za porušenie zákazu šoférovania hrozí vodičovi pokuta až od 700 do 2 200 eur.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: heute.at, oeamtc.at

Najnovšie videá

Trendové videá