Rýchle ranné rituály, ktoré ti zaručene spríjemnia deň. Zvládne ich aj ten najväčší prokrastinátor

  • Naučíš sa pozitívne myslieť, no má to aj iné výhody
  • Zisti, ktoré ranné rituály ťa dovedú k celodennému šťastiu
ranný rituál
Ranný rituál zmení tvoj deň Pixabay/Canva
  • Naučíš sa pozitívne myslieť, no má to aj iné výhody
  • Zisti, ktoré ranné rituály ťa dovedú k celodennému šťastiu

Ráno ovplyvňuje celý priebeh nášho dňa. Ak sa prebudíme s úsmevom a energiou, máme väčšiu šancu na to, že budeme produktívni, šťastní a odolní voči stresu. Podľa odborníkov na šťastie existuje päť jednoduchých rituálov, ktoré môžeme do svojej rannej rutiny zaradiť a nastaviť tak myseľ na úspech.

Veď napokon, ak sa ti podarí začať deň pozitívne a produktívne, s väčšou pravdepodobnosťou dosiahneš svoje ciele a budeš sa cítiť skvele. Tu je niekoľko rituálov, ktoré ti pomôžu zvládnuť deň pozitívne. Zozbieral ich portál HuffPost

1.Vyber si návyk a spoj ho s rituálom, ktorý už máš zaužívaný  

Podľa psychiatra Murraya Zuckera, hlavného lekára platformy Happify zameranej na duševné zdravie, existuje množstvo rôznych návykov, ktoré ti môžu pomôcť zlepšiť tvoju duševnú pohodu. Kľúčom je začať s jedným zvykom a postupne ho začleniť do tvojej už existujúcej rutiny.

„Predstavte si, že ráno vstanete, idete do kúpeľne a potom si usteliete posteľ. Prepojte moment v tejto rutine (povedzme, že ste si ustlali posteľ) so zvykom, ktorý si chcete vypestovať (možno je to čítanie 10 strán knihy). Ak to pripojíte k niečomu, čo už robíte, je oveľa väčšia šanca, že pri tom zostanete.“ 

Zucker zdôrazňuje, že konzistentnosť je kľúčom k dlhodobému zvýšeniu šťastia. „Začnite pomaly a budujte to postupne,“ radí. Odporúča začať s jedným novým zvykom a prepojiť ho s existujúcou rutinou a potom postupne pridávať ďalšie.  

2. Žiadny mobil 

Mnohí z nás hneď po prebudení siahnu po mobile, aby skontrolovali správy, emaily, sociálne siete a najnovšie aktualizácie. Napriek tomu, že to môže byť lákavé, existuje viacero dôvodov, prečo by si to nemal robiť.

Sociálne médiá a spravodajské aplikácie sú často plné negativity a stresových informácií. Hneď po prebudení sa tak vystavuješ tomuto stresu, čo môže viesť k úzkosti a zlej nálade. 

Allison Task, koučka pre kariéru a život, zdôrazňuje svojim klientom jeden zásadný princíp: nemať mobil v spálni. Je to pre ňu neprekročiteľná „červená línia“.

Prečo? Dôvod je jednoduchý. Keď hneď ráno siahneš po telefóne (alebo tablete, počítači či zapneš televízor), otváraš dvere vonkajšiemu svetu a dovoľuješ mu, aby ovplyvňoval tvoju náladu.

Namiesto toho, aby si sa ráno prebudil s čistou mysľou a energiou, sa necháš zahltiť záplavou informácií, správ a notifikácií, ktoré ovplyvnia tvoje emócie a nastavia tón celého dňa.

3. Oslov sa 

Zucker poznamenal, že ľudia majú tendenciu tráviť veľa času rozprávaním sa sami so sebou vo vlastnej hlave. Najmä ráno, keď sa cítia skľúčení alebo vystresovaní z toho, čo príde. Je veľkým fanúšikom toho, že si všíma sebaopravovanie pocitov pomocou tejto jednoduchej techniky: keď sa rozprávaš sám so sebou, povedz aj svoje meno.

Predstav si, že ťa čaká dôležitá prezentácia v práci a ty už ráno premýšľaš o tom, že to nezvládneš. Takýto negatívny vnútorný dialóg ťa len znervózni. Namiesto toho si povedz: „Už si to v minulosti zvládol. A máš to rád.“ Takto prevezmeš kontrolu nad svojimi myšlienkami a nastavíš sa na pozitívny deň.

4. Je tu aj niekto iný, než si ty sám 

Murray Zucker, známy psychológ, zdôrazňuje dôležitosť sociálneho kontaktu s niekým, koho si vážiš hneď z rána. Môže to byť ktokoľvek blízky – partner, dieťa, priateľ alebo aj člen rodiny.

Forma sociálneho kontaktu závisí od tvojej osobnosti a času. Pre zaneprázdnených môže stačiť telefonát alebo SMS. Ak máš viac času, stretnutie pri šálke kávy je skvelým spôsobom, ako sa povzbudiť do nového dňa.  

Výskumy ukazujú, že aj posielanie pozitívnych myšlienok má vplyv, aj keď sa s danou osobou nestretneš alebo jej nenapíšeš. Cortland Dahl, vedecký pracovník Centra pre zdravé mysle na University of Wisconsin-Madison, odporúča začať s jednoduchým vyjadrením vďaky.

Zameraj sa na myšlienky na blízku osobu a uvedomelo si všímaj vlastnosti, ktoré si na nej vážiš. Ak začneš deň s myšlienkami na niekoho, koho máš veľmi rád, pocítiš príval energie a pozitívnej nálady. 

5. Začleň do života vďačnosť 

Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí si vedú denník vďačnosti a zapisujú si veci, za ktoré sú vďační, sú oveľa šťastnejší ako tí, ktorí sa zameriavajú na negatíva. Pravidelné praktizovanie vďačnosti môže dokonca zlepšiť fyzické zdravie, čím sa ďalej posilňuje celková pohoda.

Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako začleniť vďačnosť do tvojej rannej rutiny. Jedným z nich môže byť aj modlitba. Aj keď nie si veriaci, môžeš si osvojiť podobný rituál, ktorý ti pomôže sústrediť sa a naladiť sa na pozitívnu vlnu.

Urob si chvíľu na to, aby si si uvedomil a ocenil všetky krásne veci v tvojom živote, nech už sú to akékoľvek. Môžeš sa tešiť z toho, že si nažive a môžeš sa hrať so svojimi deťmi, že máš prácu, že môžeš ísť na prechádzku so psom, alebo aj z toho, že si predlžíš spánok stlačením tlačidla odloženia budíka (i keď to odborníci neodporúčajú).  

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Happify , Huffpost

Najnovšie videá

Trendové videá