Rýchlo sa zaočkujte, vyzýva Británia. Vrátil sa tam nebezpečný poliovírus

  • Na Slovensku sa proti detskej obrne očkuje od roku 1957
  • Pozitívnych vzoriek sa v Spojenom kráľovstve od februára potvrdilo niekoľko
dieťa očkovanie proti poliovírusu obrna
Očkovanie proti obrne v Pakistane. Je to jedna z mála krajín, v ktorej sa poliovírus ešte vyskytuje SITA/AP Photo/Fareed Khan
  • Na Slovensku sa proti detskej obrne očkuje od roku 1957
  • Pozitívnych vzoriek sa v Spojenom kráľovstve od februára potvrdilo niekoľko

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť tvrdí, že existujú dôkazy o obmedzenom komunitnom prenose vírusu nájdeného v odpadových vodách. Podľa portálu The Guardian to potvrdilo rutinné sledovanie odpadových vôd v severnom a východnom Londýne. Prenos poliovírusu v komunite bol tak zaznamenaný prvýkrát.

Posledný prípad poliomyelitídy, ktorej sa hovorí aj detská obrna, zaznamenali na ostrovoch v roku 1984. Od roku 2003 sa vírus v krajine považuje za vykynožený.

Spojené kráľovstvo v súvislosti s objavením vírusu v odpadových vodách vyhlásilo pohotovosť. Ako uvádza NY Times, obyvateľov vyzvali, aby sa čo najskôr očkovali seba a svoje deti, ak ešte nie sú.

Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) uviedla, že odpad z čističky odpadových vôd Beckton v Newhame bol vo februári pozitívne testovaný na poliovírus a odvtedy boli zistené ďalšie pozitívne vzorky.

Prípady ochorenia alebo súvisiacej paralýzy dosiaľ hlásené neboli a riziko pre širokú verejnosť sa považuje za nízke. Aj napriek tomu predstavitelia verejného zdravotníctva naliehajú, aby sa obyvatelia krajiny uistili, že disponujú dostačujúcimi informáciami o očkovaní proti detskej obrne.

Vzorky sa spájajú s cestovateľom

Doktorka Vanessa Saliba, epidemiologička z UKHSA, uviedla, že ochorenie môže spôsobiť ochrnutie u ľudí, ktorí proti nemu nie sú zaočkovaní. Upozornila, aby si ľudia overili, či vakcináciu absolvovali. Rovnako by tak mali urobiť v prípade svojich detí. Ak zaočkovaní nie sú, odporúča, aby navštívili svoje lekára a nechali sa zaočkovať.

Saliba dodala, že väčšina Britov si v detstve očkovaním prešla, no stále existujú komunity, kde je pokrytie vakcínou nízke. Práve v týchto častiach je riziko nákazy vysoké a jednotlivci môžu byť v ohrození.

Ako uvádza The Guardian, testy odpadových vôd v Spojenom kráľovstve každoročne zachytia niekoľko nesúvisiacich poliovírusov. Ukázalo sa, že tieto vzorky pochádzajú od ľudí, ktorí dostali orálnu vakcínu proti detskej obrne v inej krajine a následne vycestovali do Spojeného kráľovstva.

Spôsobené to je tým, že osoby, ktoré dostali orálnu vakcínu, môžu vylučovať oslabený živý vírus použitý vo vakcíne vo svojej stolici niekoľko týždňov.

Londýnske vzorky zaistené od februára vyvolali poplach, pretože boli navzájom príbuzné a obsahovali mutácie, ktoré naznačovali, že vírus sa pri šírení z človeka na človeka vyvíja.

Odborníci predpokladajú, že prepuknutie vyvolala osoba, ktorá pricestovala do Spojeného kráľovstva niekedy na prelome rokov a rozšírila infekciu lokálne, pravdepodobne medzi neočkované deti. Zatiaľ nie je známe, v akej miere je vírus rozšírený, no môže byť obmedzený len na jednu domácnosť alebo širšiu rodinu.

Príznaky sa nemusia ukázať

Poliovírus sa môže šíriť nedostatočnou hygienou rúk, no tiež kontaminovaným jedlom alebo vodou. Výnimkou však nie je ani kašeľ alebo kýchanie, no tu ide o výnimočné spôsoby šírenia vírusu. Väčšinou sa vírus šíri tak, že osoby majú kontaminované ruky po použití toalety a prenesú vírus ďalej kontaktom s jedlom, ktoré skonzumujú iní.

Spojené kráľovstvo využíva dostupnú vakcínu proti detskej obrne veľmi dobre. Zaočkovaných je približne 95 % detí vo veku 5 rokov. Konkrétne v Londýne je však situácia o niečo horšia, vakcínu tu dostalo len 91,2 % detí v tomto veku. V reakcii na zistenie vírusu bude vládna agentúra NHS kontaktovať rodičov detí, o ktorých nemajú aktuálne informácie o očkovaní proti detskej obrne.

Väčšina ľudí nakazených detskou obrnou nevykazuje žiadne príznaky. V mnohých prípadoch sa ochorenie podobné chrípke rozvinie až o tri týždne neskôr. Tiež je potvrdené, že v prípade jednej zo 100 až jednej z 1 000 infekcií vírus napáda nervy v chrbtici a základňu mozgu, čo môže viesť k paralýze. Tá sa prejavuje najčastejšie na dolných končatinách. 

Poplach bol aj na Slovensku

V roku 2015 sme zaznamenali podobný poplach aj na Slovensku. Ako vtedy informovala Pravda, poplach sa týkal okresov Trebišov, Michalovce, Sobrance, Snina aj Humenné. Prípad nebol zaznamenaný na Slovensku, ale na juhozápade Ukrajiny u 4-mesačného a 10-mesačného bábätka.

Na Slovensku sa táto choroba nevyskytla od roku 1960, kedy sa tiež začalo s povinným očkovaním. Vakcína bola podľa Vtedy objavená v roku 1953 americkým virológom, imunológom a detským lekárom Jonasom Edwardom Salkom. 

Celoplošné očkovanie sa na Slovensku začalo v roku 1957 a podľa archívnej správy TASR bolo Československo medzi prvými krajinami, ktoré začínali plánovite a masovo očkovať proti detskej obrne. 

Zdroje: The Guardian, Pravda, Vtedy, NYTimes

Najnovšie videá

Trendové videá