S domácim miláčikom je dnes cestovať hračka. Ak dodržíš týchto 7 rád, môžeš s ním obísť svet

  • Hŕba pravidiel či strata domáceho zvieratka
  • Na cestovanie so svojím zvieraťom treba byť dobre pripravený
pes v aute
Freepik
  • Hŕba pravidiel či strata domáceho zvieratka
  • Na cestovanie so svojím zvieraťom treba byť dobre pripravený

Cestovanie prináša radosť aj starosť. To platí priam dvojnásobne, pokiaľ sa rozhodneme so sebou vziať aj našich zvieracích miláčikov. Ak si chceš naplno užiť výlet a vyhnúť sa neželaným problémom, prečítaj si o tipoch, ktoré ti v tejto misii pomôžu. 

Uisti sa, že je tvoj parťák pripravený na cestu

Pred každým vycestovaním sa snažme vyhnúť chorobe. Chorľavosť na dovolenke práve neprináša zábavu, akú by sme chceli. To isté platí aj pre našich štvornohých chlpáčikov. Zvážiť, či je ich zdravotný stav v poriadku, je podľa Forbes jedna z prvých vecí, ktoré by sme mali urobiť.

Zdravie nehrá v pripravenosti jedinú rolu. Niektoré zvieratá majú vysoký vek, ale aj temperament, ktorý dokáže rovnakým spôsobom narušiť cestu, na akú sa chystáme. Overiť si pred odchodom základné informácie o našich štvornohých priateľoch nám môže ušetriť mnoho problémov.

Čo robiť, keď zviera trpí nevoľnosťou?

Pri cestovaní so psom alebo iným domácim miláčikom môže prísť k scenáru, ktorý často končí zvracaním. Nevoľnosť počas cesty je bežným problémom šteniat a mladých psov. U šteniat sa to stáva v dôsledku toho, že nemajú vyvinuté vnútorné ucho. Vyšším vekom sa však tento problém vyrieši, ale malé množstvo z nich ho môže pociťovať naďalej.

Alza má v ponuke prenosnú vaňu, ktorá sa ľahko obmýva. Najlepšou zbraňou v boji proti tomuto problému je však prevencia a zvyk zvieraťa na cesty.

Dobrou pomôckou je učiť ho cestovať už od skorého veku. Podobne ako pri deťoch, pomôže tiež hračka, ktorá ho zabaví počas dlhého cestovania, prípadne potom lieky od veterinára, ktoré s nevoľnosťou pomôžu.

 Nezabudni na dôležité údaje

Zabezpečiť pred výletom dokumenty sebe aj svojim domácim zvieratkám je ďalšia nevyhnutnosť, bez ktorej sa cesta nezaobíde. Ideálny je štítok na obojok, ktorý obsahuje tvoju adresu a číslo mobilného telefónu. V prípade, že sa od seba oddelíte a tvoj kamarát sa ocitne na neznámych cestách sám, bude ľahšie identifikovať ho a dopraviť bezpečne späť k tebe.

Odlož si dokumenty o jeho zdravotnom stave. Hoci hľadanie veterinára na dovolenke nie je snom nikoho z nás, pre dôkladné ošetrenia lekár tieto dokumenty potrebuje. Každá krajina je iná a to isté platí s jej pravidlami. Vyhľadaj si o svojej destinácii čo najviac informácií a zisti, čo musí obsahovať zdravotná karta tvojho cestujúceho. 

Ako na cestu autom?

Prvým dôležitým krokom je obmedziť zvieraťu pohyb. Pokiaľ necháme nášho miláčika pohybovať sa v aute, ako len chce, riziko vzniku dopravnej nehody bude oveľa väčšie.

Jeho bezpečnosť je rovnako dôležitá a obmedzený pohyb pomôže pri prípadných zraneniach, ktoré môžu vzniknúť pri prudkom zabrzdení alebo náraze. Na poslednom mieste stojí ochrana interiéru proti chlpom, nečistotám z labiek alebo pazúrom. 

Bezpečný prenos je základ

Cestovná prepravka a nosič by mali byť dobre vyvetrané a dosahovať dostatočnú veľkosť. Tak ako my ľudia, aj zvieratá sa pri cestovaní potrebujú otáčať a vrtieť.

Pred kúpou nezabudni skontrolovať pokyny a požiadavky na veľkosť nosiča pokiaľ cestuješ lietadlom. Ubezpeč sa, že sa tvoj parťák počas cesty vyhne zraneniam a nedostane šancu utiecť. Vlastníci zvierat predsa dobre vedia, ako ich chlpáči radi občas neposlúchajú.

Pokiaľ vieš, že cestovanie zaberie viac ako hodinu, zober im so sebou vodu, jedlo a sprav pravidelné prestávky, ak to tvoja cesta dovolí. 

Ako na cestu lietadlom?

Každá letecká spoločnosť má vlastný súbor pravidiel, preto si dobre zisti, ktoré platia pre tú tvoju. Kým niektoré umožňujú zvieratám ostať na palube lietadla, iné vyžadujú, aby ostali v podpalubí. Ak sa váha tvojho maznáčika pohybuje od 5 do 8 kg, tvoje zvieratko by malo mať možnosť ostať na palube, uvádza Pelikán.sk.

Potrebné je zabezpečiť si prepravku s nepremokavým dnom, v ktorej sa zviera bude môcť otočiť a postaviť. Pre každý let je vymedzený len určitý počet zvierat, ktoré môžu letieť, preto sa snaž zariadiť si veci vopred. Pokiaľ sa ti dá, uprednostni priamy let pred prestupným. Cestovanie lietadlom vie byť pre chlpáčov obzvlášť stresujúce. 

Nájdi destináciu s vhodnými podmienkami 

Výber destinácie vyžaduje rovnaké množstvo uváženia ako príprava na samotné cestovanie. Nie každé miesto ponúka to správne prostredie pre našich miláčikov, a preto treba nájsť lokality, ktoré dokážu vyhovieť ich potrebám.

V opačnom prípade ostanú naši kamaráti za dverami hotelových izieb, kde im celý deň bude samým smutno. Pokiaľ hotel ponúka špecifické zariadenia a programy, treba si overiť, či sú v cene, a ak nie, koľko za ich využitie zaplatíme. V  prípade voľnočasových aktivít je skvelou voľbou člnkovanie, kempovanie alebo turistika. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: The Points Guy, Government of Canada, Peeva, Forbes, Pelikan, Alza, VCA Animal hospital

Najnovšie videá

Trendové videá