S koncom sveta sme boli mimo. Vedci si myslia, že konečne prečítali mayský kalendár správne
- Mayský kalendár v roku 2012 vyvolal ošiaľ, keď vedci hlásali, že predpovedal koniec sveta
- Teraz prepočítali dáta v kalendári a zistili, že to bol veľký omyl
- Mayský kalendár v roku 2012 vyvolal ošiaľ, keď vedci hlásali, že predpovedal koniec sveta
- Teraz prepočítali dáta v kalendári a zistili, že to bol veľký omyl
Mayský 819-dňový kalendár nedá výskumníkom spávať už niekoľko desaťročí a zmiatol stovky vedcov, ktorí sa pokúšali vysvetliť zložitý systém merania času, ktorý vyvinula táto staroveká civilizácia.
Pár amerických výskumníkov však teraz tvrdí, že sa im konečne podarilo rozlúštiť záhadu okolo tohto zložitého almanachu, informuje Nation World News.
Zložitosť mayskej starovekej astronómie
Hoci Mayovia používali rôzne kalendáre, ako napríklad 260-dňový rituál (Tzol’kin) alebo 365-dňový slnečný (Haab), na počítanie dní a zaznamenávanie dátumov v 52-ročných cykloch známych ako okrúhle kalendáre, existovalo podozrenie, že 819-dňový kalendár bol vyvinutý na sledovanie planetárnych synodických období. To znamená, keď sa planéta vracia na rovnaké miesto na oblohe, ako je vidieť zo Zeme. Tento interval však zrejme nesúhlasil s pohybom planét pozorovateľným voľným okom.
Mayský kalendár je vlastne komplikovaný systém zložený z menších kalendárov, vyvinutý pred storočiami v predkolumbovskej Mezoamerike. Spomedzi jednotlivých kalendárov je ten 819-dňový pre moderných antropológov najviac mätúci.
V roku 2012 dokonca tento mayský kalendár vyvolal celosvetovú davovú psychózu a ľudia panikárili, že má nastať koniec sveta, pretože vedci zle rozlúštili informácie skryté v starovekom kalendári. Armagedon však nenastal a tak vedci pokračovali v dešifrovaní.
Ako uviedli odborníci v štúdii publikovanej v časopise Ancient Mesoamerica, predchádzajúci výskum navrhol, aby sa 819-dňový počet opakoval štyrikrát v smerovej farebnej schéme (červená, biela, čierna a žltá), na čo bolo potrebných 3 276 dní – približne deväť rokov na dokončenie cyklu.
Vedci prepočítali mayský kalendár nanovo
Na vyriešenie tohto obmedzenia vedci navrhli, aby sa cyklus dokončil za takmer 45 rokov alebo 16 380 dní, čo znamená, že počet 189 dní sa bude opakovať nie štyrikrát, ale až 20-krát. Týmto spôsobom pri extrapolácii tejto premennej na akýkoľvek synodický cyklus dokonale zapadá do kalendára.
Problém však podľa Science Alert spočíval v pokuse zistiť, ako tieto synodické obdobia fungujú v kontexte 819-dňového počítania. Merkúr je jednoduchý, pretože má synodickú periódu 117 dní, čo sa presne sedemkrát zmestí do 819 dní.
Ukázalo sa, že aj ostatné viditeľné planéty majú synodickú periódu, ktorá presne zodpovedá počtu cyklov s počtom 819 dní. Synodické obdobie Venuše je 585 dní, čo sa presne zhoduje so 7 počtami 819 dní. Mars má 780-dňové synodické obdobie, čo je presne 20 počtov 819 dní.
Ani Jupiter a Saturn neostali na ocot. 399-dňová synodická perióda Jupitera presne 39-krát zapadá do 19 počtov a 378-dňová synodická perióda Saturnu dokonale zodpovedá šiestim.
„Namiesto toho, aby sa obmedzili na akúkoľvek planétu, mayskí astronómovia, ktorí vytvorili 819-dňový počet, si ju predstavovali ako väčší kalendárny systém, ktorý by sa dal použiť na predpovede všetkých synodických období viditeľných planét, ako aj porovnateľných bodov s ich cyklami v kalendáre Tzoľkin,“ píšu vedci vo svojej štúdii.
Kedykoľvek sa od historikov vyžaduje, aby interpretovali významné merania starovekého pôvodu, riskujú ich nesprávne dekódovanie. Mayský kalendár má ďaleko od jednoduchého systému založeného na základnej astronómii a nie je vôbec prekvapivé, že mayská miera kozmu zahŕňala takú veľkú rozlohu priestoru a času.
Zdroje: Ancient Mesoamerica, Science Alert, Nation World News