PCR testy odhalili viac ako 6 000 nakazených. Koronavírus je na Slovensku už presne dva roky
- Počas včerajšieho dňa bolo vykonaných 11 580 testov
- Dnes sú 2 roky od objavenia sa prvého prípadu na Slovensku
- Počas včerajšieho dňa bolo vykonaných 11 580 testov
- Dnes sú 2 roky od objavenia sa prvého prípadu na Slovensku
Počas soboty 5. marca 2022 pribudlo na Slovensku 6 186 pozitívne testovaných. Vykonaných bolo 11 580 PCR testov a 4 113 antigénových testov. Koronavírus si v našej krajine vyžiadal ďalších 24 obetí.
Situácia v slovenských nemocniciach sa stále zlepšuje. Počet hospitalizovaných sa znížil o 1. K dnešnému dňu je hospitalizovaných 2 543 pacientov, z nich 1 509 nevyužilo možnosť vakcinácie. V sobotu tiež podľa NCZI pribudlo 17 zaočkovaných.
Smutné výročie
Dnešný deň je špeciálny tým, že ubehli presne 2 roky od objavenia prvého prípadu koronavírusu na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva SR však informoval o tom, že prvopočiatky pandémie tohto ochorenia však siahajú do roku 2019. V tomto roku sa totiž objavili v Číne prvé prípady.
Podľa agentúry SITA bolo od 31. decembra 2019 do 5. januára 2020 v Číne hlásených 59 prípadov vírusovej pneumónie spôsobenej novým koronavírusom, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia. Na Slovensku sa o šíriacom sa ochorení začalo rozprávať až 10. januára 2020, kedy ÚVZ SR informoval nie len spoločnosť, ale aj kľúčové rezorty.
Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, hlavný hygienik Ján Mikas vydal prvé usmernenie pre regionálne úrady verejného zdravotníctva a pre príslušné rezorty 23. januára.
Vyzval ich, aby zabezpečili informovanie zdravotníckych zariadení o manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. V Európe prvý prípad ochorenie zaznamenali 24. januára a 30. januára Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze.
Od 3. februára 2020 sa na Slovensku, v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR, ako vtedy v jedinom laboratóriu v SR, začala vykonávať laboratórna diagnostika vírusu SARS-CoV-2. Laboratórna diagnostika sa neskôr rozšírila aj na RÚVZ v Banskej Bystrici, Košiciach a Trenčíne a zapojili sa aj súkromné laboratóriá
Situácia stále nie je dobrá
Prvý prípad sa na Slovensku objavil 6. marca 2020 a už počas nadchádzajúceho dňa bolo ochorenie potvrdené aj u blízkych kontaktov osoby. Prešli iba 4 dni od prvého testu a na Slovensku vstúpili do platnosti celoplošné opatrenia. Tie sa týkali režimov na hraniciach a hromadných podujatí či zákazu návštev na všetkých lôžkových oddeleniach zdravotníckych zariadení a u poskytovateľov sociálnych služieb.
Prvé úmrtie na seba tiež nenechalo dlho čakať. Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí o ňom informoval 6. apríla 2020. Podľa webu Ministerstva zdravotníctva malo ísť o pacienta hospitalizovaného v bojnickej nemocnici. Zomrel po prepustení. Šéf rezortu zdravotníctva zároveň informoval, že, žiaľ, v ten deň ráno zomrela aj žena, ktorá bola už dlhšie hospitalizovaná vo veľmi vážnom stave.
Hoci boli posledné mesiace veľmi náročné, Slovensko sa dnes nachádza na ustupujúcej vlne najnovšej mutácie nového koronavírusu omikron. „Napriek priaznivému trendu situácia stále nie je dobrá. Počet nových prípadov denne prekračuje 10-tisíc. Podiel pozitivity na vykonaných testoch je stále okolo 50 percent,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.
Dodal, že to znamená, že počet prípadov je v skutočnosti vyšší, než stačia zachytiť testy. „Pandemická únava, zlepšujúca sa situácia aj nové hrozby podnecujú k strate opatrnosti,“ povedal ďalej. Upozornil, že aj naďalej je dôležité napomôcť pozitívnemu trendu dodržiavaním zásad osobnej ochrany, a to dôsledným prekrývaním si horných dýchacích ciest, dôkladnou hygienou rúk či dodržiavaním odstupov.
Nemocnice stále zažívajú nápor
Hoci sme vyššie uviedli, že situácia v nemocniciach sa zlepšuje, niektoré nemocnice prežívajú stále nápor. Vo Fakultnej nemocnici v Trnave bolo k 4. marcu hospitalizovaných 56 pacientov s ochorením COVID-19. Štyria z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.
V karanténe je podľa hovorcu nemocnice Mateja Martoviča 44 zdravotníckych zamestnancov, z toho päť lekárov, štyri pôrodné asistentky, 22 sestier a 13 ostatných zdravotníckych zamestnancov.
V trnavskej nemocnici sú naďalej pozastavené plánované operácie, vykonávajú len akútne operatívne výkony. Najviac pacientov s COVID-19 mali v nemocnici koncom minulého roka, v prvej polovici decembra ich bolo viac ako sto.
Zdroje: NCZI, SITA, Ministerstvo zdravotníctva SR, NCZI