Saharský piesok sa opäť blíži na Slovensko a zdrží sa niekoľko dní. Na tomto území ho bude najviac

  • Namiesto romantického sneženia sa nad Slovenskom začne vznášať piesok zo Sahary
  • Meteorológovia predpovedajú, že tento exotický úkaz bude trvať takmer celý budúci týždeň
Saharský piesok opäť zasiahne Slovensko
Pexels/Cottonbro, Pixabay/ELG21
  • Namiesto romantického sneženia sa nad Slovenskom začne vznášať piesok zo Sahary
  • Meteorológovia predpovedajú, že tento exotický úkaz bude trvať takmer celý budúci týždeň

Zima úspešne preskočila do svojej druhej polovice a časť Slovákov sa teší, druhá ešte dúfa v atmosférické a romantické sneženie. Niečoho podobného sme sa dočkali. No namiesto poriadnej nádielky od Perinbaby sa k nám rúti niečo oveľa exotickejšie.

Ako informuje portál imeteo.sk, špinavý piesočný pozdrav z ďalekej Afriky sa nenávratne valí do celej strednej Európy. Na svojej tisícky kilometrov dlhej trase nevynechá, žiaľ, ani Slovensko.

Saharský prach cestuje naozaj ďaleko

Portál imeteo.sk informuje o zaujímavom prírodnom úkaze, ktorý v najbližších dňoch zasiahne aj Slovensko. Vzdušné prúdy k nám prinesú častice prachu priamo zo Sahary, najväčšej horúcej púšte sveta. Tento prachový závoj by mal pretrvať nad naším územím takmer celý budúci týždeň.

Obavy však mať nemusíš, meteorológovia vysvetľujú, že tento jav nenaznačuje nič znepokojujúce. Tento unikátny atmosférický jav sa vyskytuje práve vtedy, keď silné vetry zdvihnú jemné častice piesku a prachu do vyšších vrstiev atmosféry.

Z týchto vrstiev sú potom vzdušné prúdy schopné preniesť ich aj na vzdialenosť desaťtisíc kilometrov od ich pôvodného zdroja. Aj preto ich budeš môcť spozorovať na území Slovenska. Nemusíš ani dlho čakať.

Na Slovensku už v pondelok

Prvé náznaky saharského piesku sa nad naším územím objavia už tento pondelok 20. januára, informuje imeteo na základe predpovede meteorologického modelu SKIRON. V pondelok síce dorazí, no nad územím Slovenska sa bude podľa predikcie držať celý týždeň. Začiatkom týždňa sa preto priprav na v tejto dobe nie úplne tradičný týždňový meteorologický fenomén.

Najvyššie koncentrácie by mali zasiahnuť východnú časť Slovenska práve v utorok popoludní. Počas tohto dňa by mal prach dosiahnuť najvyššiu úroveň koncentrácie. V našej atmosfére sa bude nachádzať v tom čase 266 mg na meter štvorcový. Ku koncu týždňa so začiatkom vo štvrtok 23. januára bude podľa portálu saharský prach padať už aj so zrážkami. V tejto podobe sa očakáva však najmä v piatok.

Nie tradičný žltý sneh

Obyvatelia po celom Slovensku si tento atmosférický jav nebudú môcť nevšimnúť. Sprevádzať ho totižto budú najmä zhoršená viditeľnosť a celková zakalenosť oblohy.

Koncom týždňa meteorológovia predpovedajú zrážky, ktoré so sebou strhnú aj častice prachu. V prípade sneženia môže byť situácia dokonca ešte zaujímavejšia – snehová pokrývka môže nadobudnúť netypický žltkastý alebo hnedastý odtieň.

Hoci koncentrácie saharského prachu nad Slovenskom nedosiahnu extrémne hodnoty, jeho prítomnosť v atmosfére potrvá niekoľko dní. Podľa imeteo.sk by sa situácia mala zlepšiť až po nasledujúcom víkende, keď sa vzduch postupne prečistí.

Na Slovensku už tento piesok dobre poznáme

Podľa údajov zo SHMÚ sa saharský prach nad územím Slovenskej republiky objavuje naozaj pomerne pravidelne. Počas sledovaného šesťročného obdobia ich štúdie sa prach na Slovensku vyskytuje v priemere počas 64 dní v roku. To predstavuje približne 18 % roka.

Najmenej dní so saharským prachom bolo zaznamenaných v roku 2017 (47 dní), zatiaľ čo najviac takýchto dní sa vyskytlo v roku 2018 (81 dní). Z toho vyplýva, že tento jav možno na našom území očakávať približne raz za šesť dní.

V oblasti Poprad – Gánovce je počet dní s výskytom saharského prachu nižší ako celoštátny priemer – dosahuje približne 42 dní za rok. To predstavuje 66 % z celkového slovenského priemeru. Tieto údaje dokumentujú, že saharský prach je v atmosfére Slovenska stabilnou súčasťou, hoci jeho frekvencia sa môže v jednotlivých regiónoch líšiť.

Najvyššia pravdepodobnosť výskytu saharského prachu nad Slovenskom pritom pripadá na obdobie apríl až jún. Počas týchto troch mesiacov sa zaznamenáva až 47 % všetkých dní s výskytom prachu v rámci roka. Toto obdobie je teda najkritickejšie z hľadiska prúdenia vzduchu so saharským prachom do našej oblasti.

V letných mesiacoch júl a august pravdepodobnosť výskytu saharského prachu výrazne klesá. Okrem nižšej frekvencie jeho prúdenia nad naším územím je zaznamenaná aj nižšia maximálna intenzita znečistenia saharským prachom v porovnaní s jarným obdobím. Tento rozdiel zdôrazňuje sezónny charakter tohto atmosférického fenoménu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: imeteo.sk, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá