Šalieme z kryptomien, ich trh na Slovensku v roku 2021 presiahol 30 miliónov eur. Mal by si do nich vložiť peniaze?
- Slovenský obchod s kryptomenami presiahol za rok 2021 hodnotu 30 miliónov eur
- Digitálne zlato mnohých celkom pohltilo, no jeho nestabilita je pre niektorých investorov desivá
- Masívnu vlnu neistoty najnovšie vyvolal Elon Musk a to jedinou vetou na sociálnej sieti
- Slovenský obchod s kryptomenami presiahol za rok 2021 hodnotu 30 miliónov eur
- Digitálne zlato mnohých celkom pohltilo, no jeho nestabilita je pre niektorých investorov desivá
- Masívnu vlnu neistoty najnovšie vyvolal Elon Musk a to jedinou vetou na sociálnej sieti
Podľa analýzy českej spoločnosti Bitstock.com sa od začiatku roka do konca apríla 2021 na Slovensku predali kryptomeny za viac ako 30 miliónov eur. V susednej Českej republike pritom tento objem predstavoval neuveriteľných 113 miliónov eur. To znamená, že trh sa tu strojnásobil. Najväčším ťahúňom bol už tradične bitcoin, rast však zaznamenala aj kryptomena ether, ktorá dosiahla historické maximum.
„Bitcoin je pre domácich investorov stále príťažlivý. Niektorým sa však jeho cena začína zdať až príliš vysoká, preto začali využívať aj iné alternatívy. Jednou z nich je práve ether – kryptomena, ktorá je zaujímavá tým, že je založená na modernejšom blockchaine než samotný bitcoin,“ hovorí riaditeľ Bitstock.com Martin Stránsky.
Globálne sa cena bitcoinu od začiatku roka zvýšila na takmer dvojnásobok, pričom jej hodnota vzrástla z 29 000 dolárov na súčasných 55 000 dolárov, teda približne na 45 000 eur. Kryptomena ether za rovnaké časové obdobie zvýšila svoju hodnotu na dolár o neuveriteľných 440 %, čo predstavuje zhruba 3 380 eur.
„Vysokému záujmu o kryptomeny nahráva veľké množstvo voľných peňazí, rovnako ako aj neustály príchod nových investorov. V prípade kryptomien bitcoin aj ether sa preto tento rok zrejme ešte dočkáme prekonania doterajších maximálnych hodnôt. Nezabránia tomu ani snahy niektorých krajín ako Turecko alebo India, ktoré zavádzajú obmedzenia týkajúce sa obchodovania s kryptomenami,“ hovorí Stránsky.
Po príchode koronavírusu sa bitcoin osvedčil ako aktívum, ktoré na rozdiel od cenných papierov či dlhopisov nereaguje na krízu priamo. Vďaka svojej rastúcej hodnote je preto bez ohľadu na prepad ekonomiky často označovaný ako digitálne zlato. Môže však na kryptomenách zarobiť aj úplný amatér? Úspešný obchodník Ľubo Kovár pre Startitup prezradil, že on sám sa pri obchodovaní bitcoinu riadi jednoduchým pravidlom
„Zisky z minulosti nezaručujú zisky aj v budúcnosti. Preto nemám priveľké očakávania a snažím sa obchodovať s čistou hlavou. Emócie sú na burze najväčší nepriateľ obchodníka a väčšina nováčikov to nezvláda. Preto odporúčam najprv študovať obchodné stratégie a až potom sa do niečoho púšťať,“ hovorí Kovár.
Elon Musk a jeho sila hýbať trhom
Trh s kryptomenami v týchto dňoch opäť ovplyvňujú predovšetkým vyjadrenia šéfa Tesly – Elona Muska. Bitcoin v pondelok najskôr padol na trojmesačné minimum – 42 185 amerických dolárov, čo predstavuje 34 000 eur. Dôvodom bolo nedeľné Muskovo vyjadrenie na Twitteri, z ktorého niektorí vyvodili, že Tesla už predala všetky svoje bitcoiny.
Najväčšia a najznámejšia kryptomena neskôr zmazala časť strát a jej cena sa stabilizovala na úrovni okolo 44 800 amerických dolárov. Musk totiž na sociálnej sieti napísal vetu: „Tesla nepredala žiaden bitcoin.“
Tesla & Bitcoin pic.twitter.com/YSswJmVZhP
— Elon Musk (@elonmusk) May 12, 2021
Už minulý týždeň sa bitcoin výrazne oslabil po tom, ako Musk uviedol, že Tesla prestáva prijímať bitcoiny pri platbách za svoje elektromobily. Dôvodom je vysoká spotreba elektriny pri ťažbe bitcoinu a jej negatívne environmentálne následky, na ktoré upozorňoval aj Bill Gates. Fungovanie tejto digitálnej meny si vyžaduje ročne viac elektriny, než spotrebuje celá Argentína. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila univerzita v Cambridgei.
Druhá najväčšia kryptomena ether v pondelok najprv padla až na cca. 3 123 amerických dolárov a následne sa zotavila na úroveň 3 445 dolárov .
„Pekný skok, ale malý v porovnaní s posledným výpredajom, ktorý spustil Musk,“ uviedol hlavný trhový analytik Markets.com Neil Wilson. „Nemám nič nové, čo by som mohol povedať o bitcoine, volatilné, vysoko špekulatívne, ľahko manipulovateľné aktívum – bublina,“ dodal.
Zo súčasnej situácie je jasné, že bitcoin je už vo financiách pevne zakorenený a tak skoro neodíde. Je tak najvhodnejší čas adaptovať sa na súčasnú situáciu a vyťažiť z nej maximum. Posledná fáza, kam sa bitcoin môže dostať v budúcnosti, je globálna rezervná mena.
Zatiaľ je bitcoin volatilný – to znamená, že je nestabilný a jeho hodnota skáče. No tento faktor sa podľa expertov výrazne zníži, keď sa stane bežnou súčasťou investičných portfólií. Tu už budeme uvažovať nad tým, ako sa s bitcoinom bude pracovať na štátnej úrovni a či ho budú štáty nakupovať alebo ostanú napríklad pri zlate.
Podľa zakladateľa investičnej platformy do kryptomien Fumbi, Juraja Forgácsa bude musieť menový systém prejsť reformou. Aktuálne totiž stojí na dominancii dolára, čo je už dlhodobo geopoliticky neúnosné. Komplexný svet totiž potrebuje ako základ neutrálnu menu, nie americký dolár a momentálne neexistuje lepší variant ako bitcoin. „Je to logické vyústenie príbehu bitcoinu,“ vysvetľuje Forgács.
Orientácia vo svete kryptomien však nie je jednoduchá a ak je táto sféra pre teba veľkou neznámou, stálo by za uváženie prenechať túto parketu odborníkom a konzervatívnemu algoritmu. My sme si to skúsili cez slovenský projekt Fumbi. Riziko je však vždy prítomné a výnos sa nikdy nedá garantovať, je preto dôležité vyčleniť si na investovanie rozumnú sumu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Bitstock.com, Fumbi, cryptowat.ch, Cambridge