Salmonelózu nemusíš dostať len z nedovareného mäsa. Odborník varuje pred obľúbenou letnou pochúťkou
- Táto letná pochúťka môže byť pri nesprávnom skladovaní zdraviu nebezpečná
- Hrozí riziko nákazy salmonelózou
- Táto letná pochúťka môže byť pri nesprávnom skladovaní zdraviu nebezpečná
- Hrozí riziko nákazy salmonelózou
V lete hrozí riziko nakazenia sa salmonelózou, listeriózou alebo inou črevnou infekciou nielen zo zmrzliny, nedostatočne tepelne spracovaného mäsa či vody. Nebezpečenstvo predstavujú aj melón a drobné mäkké ovocie ako jahody, maliny či nektárinky.
„Áno, ak nevhodne napríklad na svetle alebo pri nesprávnej teplote skladujeme háklivé ovocie, môžeme prispieť k rýchlejšiemu množeniu všadeprítomných baktérií a plesní,“ potvrdil Adrián Doboly, odborník na imunity z biotechnologického laboratória Natures.
„Baktérie, ako sú salmonella alebo E.coli, sa pri vhodných podmienkach množia geometrickým radom. V priebehu niekoľkých hodín dokážu premoriť nakazenú potravinu.“
Dozretý melón obsahuje vitamíny, vodu a antioxidanty, no nesprávne skladovanie z neho robí hrozbu pre zdravie. Riziko stúpa, ak kupujeme prekrojený melón, ktorý nebol v chladničke. Najlepšie je kúpiť celý melón, umyť ho doma a uložiť do chladničky. Celý melón vydrží 4 dni, načatý treba zjesť do dvoch dní. Nakrájaný melón v dózičke na výlet zjedz do štyroch hodín.
Nebezpečné baktérie
Dužina melónu má nízke pH, čo podporuje rozmnožovanie choroboplodných zárodkov. Ak k tomu dôjde, nestačí odkrojiť viditeľne pokazenú časť a zvyšok melónu zjesť. Je to nebezpečné.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.