Samoobslužných potravín bude na Slovensku viac. Prvý pokus v obci pri Galante vyšiel

  • Coop Jednota si pochvaľuje koncept samoobslužných predajní
  • Otestovali ho v malej dedinke pri Galante
  • Do pár mesiacov budú sieť rozširovať
potraviny
Ilustračné foto TASR/Jozef Poliak, Archív Canva
  • Coop Jednota si pochvaľuje koncept samoobslužných predajní
  • Otestovali ho v malej dedinke pri Galante
  • Do pár mesiacov budú sieť rozširovať

Narazil si už na predajňu potravín, v ktorej nie sú zamestnanci? Na Slovensku sa totiž rozmohol inovatívny spôsob nakupovania – samoobslužné predajne. Tie prvé zriadila prekvapivo Coop Jednota. 

Reťazec sa rozhodol vyskúšať futuristický formát v lokalite, kde si na seba obyčajná predajňa nedokázala zarobiť. Nejde však len o výsadu menších obcí, mnohé európske štáty podobný koncept zavádzajú aj v rušných mestách. Coop Jednota si netradičný spôsob predaja pochvaľuje natoľko, že plánujú otvoriť predajne vo viacerých lokáciách. 

Nakupuješ cez aplikáciu

Prvú z týchto predajní spoločnosť otvorila v obci Šalgočka, v okrese Galanta. Žije v nej len 460 ľudí, pre ktorých je obchod otvorený 7 dní v týždni. Najviac návštev evidovali počas víkendov a štátnych sviatkov, pričom predajňu často využívali napríklad matky s deťmi. Informáciu o predajni priniesol portál Aktuality.

A čo sa v predajni predáva najviac? Podľa hovorkyne Coop Jednoty ide o úplne bežné nákupy. Medzi favoritov patria nealko nápoje, pivo, nanuky a pečivo. Veľkú časť nákupov však tvoria tovary bežnej spotreby, teda potraviny alebo potreby pre domácnosť. 

Návšteva obchodu Coop Jednota bez predavačov je jednoduchá a intuitívna. Aby si mohol vstúpiť do predajne, musíš mať nad 18 rokov a byť držiteľom vernostnej karty. Pri odchode z predajne treba použiť QR kód a platba v hotovosti nie je možná. O ochranu predajne sa starajú špičkové kamerové systémy a umelá inteligencia. 

Ďalšie samoobslužné predajne majú otvoriť už v blízkych mesiacoch. „V blízkej dobe plánujeme otvárať ďalšie automatizované predajne. Ako sme informovali pri otvorení prvej automatizovanej predajne v našej sieti, v priebehu jedného roka od otvorenia predajne v Šalgočke plánujeme otvoriť približne 10 takýchto predajní,“ potvrdila pre Aktuality hovorkyňa Coop Jednoty Jana Kuklová. 

Ceny potravín klesajú

Po prudkom raste cien potravín v minulom roku sa inflácia v tomto roku stabilizovala. Podiel potravín na celkových výdavkoch domácností sa znížil, rovnako klesol aj podiel alkoholu a tabakových výrobkov. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

Na Slovensku došlo k spomaleniu inflácie, čo malo vplyv aj na spotrebný kôš, ktorý meria podiel priemerných výdavkov domácností na nákup tovarov a služieb. Najväčší podiel v rámci spotrebného koša pre rok 2024 má bývanie a energie, ktoré predstavujú takmer 26 % všetkých výdavkov. „V porovnaní s minulým rokom sa toto číslo prakticky nezmenilo,“ priblížila platforma Portu.

Na úrovni 23,6 % nasledujú výdavky na potraviny a nealkoholické nápoje, ktoré medziročne klesli o dve desatiny percenta. „Táto na prvý pohľad minimálna zmena je pre ľudí na Slovensku veľmi dobrou správou. Vlani to boli práve potraviny a nealko nápoje, ktorých váha v spotrebnom koši narástla najviac. V prepočte na priemernú čistú mzdu sme si za jedlo priplácali aj 50 eur mesačne,“ uviedol analytik Portu Marek Malina.

Podiel výdavkov spotrebného koša na alkohol a tabakové výrobky medziročne klesol z 5,1 % na 4,7 %. Naopak, váha výdavkov v oblasti stravovacích služieb stúpla. Využívanie stravovacích služieb predstavuje 6,8 % spotrebného koša, čo je o jedno percento viac v porovnaní s minulým rokom. Táto položka je tak vyššia aj ako náklady na dopravu.

Analytik domácnostiam odporučil nemíňať celú výplatu. „Vždy je dobré mať k dispozícii finančnú rezervu aspoň vo výške výdavkov na tri mesiace. Tieto peniaze by mali byť v prípade potreby okamžite k dispozícii, a preto nie je dobré ich ani investovať. Investovanie by malo byť dlhodobé a pravidelné,“ priblížil Malina.

Zdroje: Aktuality, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá