Samozvané „strážkyne poriadku“ úradovali proti migrantom: Vyšetruje ich polícia
- Na juhu Slovenska sa odohral šokujúci prípad
- Štvorica žien zadržala početnú skupinu migrantov
- Správali sa k nim agresívne a vyhrážali sa im
- Na juhu Slovenska sa odohral šokujúci prípad
- Štvorica žien zadržala početnú skupinu migrantov
- Správali sa k nim agresívne a vyhrážali sa im
Aj napriek nespočetným upokojovaniam zo strany štátnych orgánov a minimu incidentov sa niektorí Slováci migrantov stále boja. Niektorí až tak, že sa proti ich pobytu v krajine rozhodnú zakročiť sami.
Internetom sa šíri video, na ktorom je zachytená situácia odohrávajúca sa v obci Veľká Čalomija. Štvorica žien sa rozhodla zadržať početnú skupinu migrantov a dožadovať sa od nich dokumentov a informácií.
Ženy boli vyzbrojené paralyzérmi a psom. Na migrantov opakovane rozprávali lámanou angličtinou a nemčinou. „Dokument! Dokument!“ je na záberoch opakovane počuť jednu zo žien.
Ku migrantom sa ženy správali agresívne a dokonca sa im v určitom bode aj vyhrážali paralyzérom. Keď sa jedna z tranzitujúcich osôb pokúsila postaviť a so ženami komunikovať, jedna z obyvateliek mu prikázala, aby „sedel a držal hu*u“.
„Len sa skús postaviť!“ vyhrážala sa ďalej.
Rieši ich polícia
Celá situácia nejaví len známky xenofóbie, ale aj nezákonného správania, povedala pre Denník N hovorkyňa prezídia Policajného zboru. Tá tiež potvrdila, že videom sa už polícia zaoberá.
Podľa zákona je totiž zakázané obmedziť kohokoľvek na osobnej slobode, jedine v prípade, ak ide o osobu, ktorá bola pristihnutá pri trestnom čine alebo bezprostredne po ňom. Zo záberov nevyplýva, že by boli migranti akýmkoľvek spôsobom nebezpeční či agresívni.
Na Slovensku taktiež nemá akákoľvek forma domobrany „žiadnu oporu v platných zákonoch, a ak by sa rozhodli reálne niekde zakročiť, bolo by to v rozpore so zákonom“, uviedol pre nás v minulosti riaditeľ nezávislého think tanku Stratpol Matej Kandrík.
Ku koncu videa je vidieť, že ženy nakoniec migrantom dovolili odísť, no pri tom, ako kráčali preč, ich ešte častovali urážkami. „Aspoň sa namočia,“ kričala za nimi jedna zo „strážkyň“.
Migrantom treba pomôcť
Situácia s migrantmi sa na Slovensku naďalej vyhrocuje a pre migrujúce osoby dokonca môže pobyt na Slovensku znamenať hrozbu. Myslí si to skupina 11 organizácií, ktoré sa venujú migrácii, integrácii, humanitárnej a rozvojovej pomoci. V súčasnosti vyzývajú štát, aby v tejto oblasti konal.
„Obnovené kontroly na hraničných priechodoch s Českom, Poľskom a Rakúskom, ako aj zhoršujúce sa počasie a klesajúce teploty na celom našom území spôsobili, že množstvo ľudí, ktorí mali záujem cestovať ďalej do západnej Európy, uviazli na Slovensku a potrebujú život zachraňujúce základné služby a pomoc. Medzi týmito ľuďmi sú zraniteľné osoby – ženy, deti, ľudia vyžadujúci urgentnú zdravotnú starostlivosť či obete násilia,“ spresnili.
Podľa organizácií sa doterajšia aktivita štátu zameriava na registráciu ľudí v migračnej situácii a nedostatočná pozornosť sa venuje ich základným potrebám a ľudským právam. Podotkli, že obdobie po registrácii sa ponechalo na samosprávy, ktoré nemajú dostatočné informácie a kapacity situáciu vyriešiť.
Považujú za potrebné systematickejšie celoštátne riešenia. Vo výzve žiadajú zabezpečenie prístupu k život zachraňujúcim službám, špeciálnu podporu pre obzvlášť zraniteľné skupiny, revidovanie a implementovanie kontingenčného plánu.
Žiadajú aj o podporu samospráv v príprave riešení na lokálnej úrovni, integráciu riešenia prevádzačstva a o nastavenie citlivej komunikácie o situácii, aby sa predišlo zvyšovaniu napätia v spoločnosti.
Výzvu podpísali zástupcovia organizácií Amnesty International, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Človek v ohrození a Nadácia Milana Šimečku. Podpísali sa aj zo združenia Equita a z Ligy za ľudské práva či Mareeny. Rovnako sa zapojili aj Slovenská humanitná rada, Slovenská katolícka charita, Slovenský Červený kríž a Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.
Zdroje: Denník N, TASR, Archív Startitup, Lewik - zákony