Šanca na parlament sa pre Demokratov rozplýva. „Pomôcť im môže skôr náhoda,“ udrel expert
- Demokrati majú v prieskumoch mizivé preferencie
- Dostanú sa do parlamentu?
- Politológ Lenč má na to jasný názor
- Demokrati majú v prieskumoch mizivé preferencie
- Dostanú sa do parlamentu?
- Politológ Lenč má na to jasný názor
Množstvo politických strán sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti a pre viaceré to nevyzerá vôbec ružovo. Výnimkou nie sú ani Demokrati, strana, ktorej šéfuje expremiér Eduard Heger.
Napriek tomu, že strana ponúka viacero známych politických mien ako napríklad exministra obrany Jaroslava Naďa, niekdajšieho podpredsedu Národnej rady Juraja Šeligu či Janu Žitňanskú, v prieskumoch sa jej nedarí.
Najnovší prieskum agentúry Ipsos pre Denník N im nameral iba 2,1 percenta. O nič lepšie nedopadla ani v nedávnom prieskume agentúry AKO pre televíziu JOJ, ten im nameral 2,2 percenta. A Demokratov pravdepodobne výrazne nepotešil ani júlový volebný model agentúry NMS Market Research Slovakia pre denník SME, ktorý im nameral 2,8 percenta.
Lenč: Šanca Demokratov dostať sa do parlamentu je minimálna
„Šanca dostať sa do parlamentu vždy je, tu je však minimálna,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč. „Ich preferencie skôr stagnujú či klesajú, než by rástli. Konkurencia v tom segmente, o ktorý sa snažia uchádzať, je tiež veľká,“ myslí si expert.
Podľa odborníka im veľmi nepomohla ani zmena volebného lídra. Prvú priečku kandidátnej listiny strany totiž nedávno obsadila Andrea Letanovská. Z postu volebnej jednotky sa tak porúčal expremiér Eduard Heger, ktorého verejnosť očakávala ako lídra kandidátky.
„Zatiaľ to nevyzerá, že by im to nejakým spôsobom prospelo. Samozrejme, do volieb sú ešte stále dva mesiace, takže za ten čas sa môže Letanovská ešte vypracovať a možno osloviť nejaký segment voličov,“ myslí si Lenč.
Podľa odborníka Demokrati pred voľbami tak trochu aj zmenili svoju taktiku, avšak zatiaľ im to nevychádza. „Videli, že nemajú šancu osloviť voličov OĽANO, tak sa rozhodli získavať nových. Teda prekryli Eduarda Hegera, na ktorom to stavali pôvodne, novou tvárou,“ hovorí odborník.
A prečo majú Demokrati nízke preferencie? Politológ má na to jasný názor. „Majú príliš veľkú previazanosť s bývalým volebným obdobím. Ľudia, ktorí majú negatívne pocity smerom k minulému volebnému obdobiu a sú napríklad pravicovo, liberálne či konzervatívne orientovaní, si môžu vybrať subjekty, ktoré nie sú zaťažené touto minulosťou,“ tvrdí politológ.
Demokrati majú totiž spoločnú minulosť aj personálne prepojenia s OĽANO a Igorom Matovičom. Podľa experta „sa ukazuje, že časť voličov Demokratov sú bývalí voliči OĽANO. A nateraz sa ukazuje, že tí sa skôr spätne vracajú k Igorovi Matovičovi“. Členovia bývalej vlády ako Eduard Heger či Jaroslav Naď podľa Lenča „môžu odrádzať nových voličov“.
Pomôcť im môže skôr náhoda, udrel expert
Napriek všetkým vymenovaným faktorom, do volieb ešte ostáva dostatočne dlhý čas na to, aby si strana vylepšila preferencie. Čo by mohlo pomôcť? „Obávam sa, že teraz skôr náhoda,“ myslí si Lenč. Politológ ako príklad uvádza prirovnanie zo sveta športu.
„Niečo podobné ako v prípade našich hokejistov pri postupe do štvrťfinále, keď pokazia zápas. To znamená, že druhí musia urobiť chybu. Napríklad keby počas volebnej kampane Progresívne Slovensko alebo KDH či SaS urobili nejaké chyby,“ vysvetľuje.
„Myslím, že nateraz je to také, že skôr by im takto mohol pomôcť niekto iný. Ale opakujem, že pani Letanovská má ešte nejaký čas na to, aby sa vytrénovala a v rozhodujúcom finiši pred voľbami s preferenciami niečo urobila,“ uzatvára Lenč.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, TV JOJ, SME