Šanghaj zmieta kolotoč lockdownov. Pribudli desiatky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 78
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 591
Čína, Covid
TASR/AP/Andy Wong
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 78
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 591

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 949, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 78 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 152 732, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 790 228 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 169 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí je 20 104.

Opäť lockdown

Na jeden jediný deň sa v čínskom najväčšom meste Šanghaji obnovil život. Po dvojmesačnom lockdowne sa zrušila veľká časť proticovidových opatrení, ale to opäť neplatí pre niektoré časti mesta.

A to kvôli opätovnému výskytu nákazy. Čína drží stratégiu nulovej tolerancie voči koronavírusu a extrémne prísne opatrenia zavádza ihneď pri výskyte niekoľkých prípadov choroby. Informuje o tom CNN.

Niekoľko štvrtí mesta sa opäť uzavrelo po tom, čo bolo zachytených sedem nových prípadov nákazy Covidom. Obyvatelia tejto časti Šanghaja budú obmedzení ďalších štrnásť dní. Podľa úradov už bolo otestovaných takmer pol milióna ľudí.

Šanghajským podnikom aj obchodom bolo dovolené znovu otvoriť a prevádzku obnovili aj autobusové linky a metro. Obyvatelia mesta ale stále potrebujú negatívny test na Covid starý maximálne 72 hodín, aby mohli využiť hromadnú dopravu alebo navštíviť verejné priestranstvá.

Návrat k lockdownu je poslednou pripomienkou toho, že napriek zmierneniu proticovidových opatrení v Šanghaji bude čínska vládna stratégia nulového výskytu nákazy aj naďalej určovať každodenný život.

Najväčšie čínske mesto takmer úplne izolovali od sveta v apríli, keď sa stalo epicentrom najhoršieho výskytu ochorenia COVID-19 v Číne od prvej fázy pandémie.

Na rozdiel od iných krajín Čína neustúpila od stratégie nulovej tolerancie Covidu, pri ktorej sa snaží rýchlymi a tvrdými opatreniami izolovať ohniská nákazy, hoci je to pri infekčnejšom variante omikron čoraz ťažšie.

Tento prístup komunistickej vlády Pekingu kritizovala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Prísne protipandemické opatrenia v Šanghaji vyvolali hnev verejnosti pre obmedzený prístup k potravinám, stratu príjmov či preplnené karanténne centrá, vysvetľuje Reuters.

V dôsledku nedodržiavania predpisov súvisiacich s koronavírusom zo strany 42-ročného obyvateľa Pekingu, ktorý mal pozitiívny test na COVID-19, muselo ísť viac než 5 000 jeho susedov do izolácie.

Podľa nich mužovi nariadili izoláciu po tom, čo ho identifikovali ako kontaktnú osobu infikovaného človeka v jednom nákupnom stredisku. Muž však opakovane opustil svoj byt a pohyboval sa v jeho okolí.

Päť dní po tomto nariadení mal spomínaný obyvateľ Pekingu spoločne so svojou manželkou pozitívny test na koronavírus. V dôsledku toho umiestnili tamojšie úrady do centrálneho karanténeho zariadenia 258 obyvateľov domu, kde býval. Viac než 5 000 ďalších ľudí bývajúcich v okolí musí zostať v domácej izolácii. Polícia začala muža trestne stíhať.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, CNN, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá