ZOZNAM: Svetové podniky ako Apple miznú z Ruska. BMW, Adidas či Coca-Cola tvrdo zakročili
- Po uvalení sankcií na Rusko sa k štátom pridali aj medzinárodné spoločnosti s celosvetovým dosahom
- Sú medzi nimi Apple, BMW, DHL či FIFA
- Po uvalení sankcií na Rusko sa k štátom pridali aj medzinárodné spoločnosti s celosvetovým dosahom
- Sú medzi nimi Apple, BMW, DHL či FIFA
Svetové spoločnosti sa rozhodli chopiť činu. Vedia, že trhu vládnu z veľkej časti aj oni, a preto sa nechcú na konflikt na Ukrajine nečinne prizerať. Na Rusko v „role“ agresora uvalili tie najhoršie sankcie: svoj odchod alebo blokovanie služieb a tovaru v rámci trhu.
K tomuto obrovskému protestu voči agresii, ktorú Európa nevidela od čias 2. svetovej vojny, sa pridali športové spoločnosti, odevné, automobilové, gastro, IT, krypto aj viacerí prevádzkovatelia platobných brán. Niet kam uhnúť a Rusko straty výrazne pocíti.
Masa, ktorú sa nedá ignorovať
O odchode značiek z trhu informovala aj facebooková stránka Nekŕmte nás odpadom. Poďme si vymenovať z každej spomenutej kategórie aspoň jedného giganta, ktorého pozná každý. Zo športu reagovala medzi mnohými FIFA — diskvalifikovala ruský národný tím zo Svetového pohára a zakázala organizovať medzinárodné turnaje pod svojou vlajkou v Rusku.
Z odevných sa akcie chopil Nike uzatvorením všetkých predajní a Adidas ukončením spolupráce s ruským národným futbalovým tímom. Automobiliek sa k sankciám nahrnulo neúrekom. Spadá medzi ne BMW, ktoré blokuje dodávky áut, náhradných dielov a zatvára fabriky, Audi opúšťa ruský trh, tiež Chevrolet či Jaguar. Za gastro sankcie uvalila na krajinu v podobe odchodu Coca-Cola aj Danone.
Poďme sa bližšie pozrieť na spoločnosti súvisiace priamo s financiami, ktoré na Rusko uvalili rôzne závažné sankcie, od blokovania účtov či výberov — Google Pay, Apple Pay, PayPal, Samsung Pay, MasterCard a mnohí ďalší. Za technologické odvetvie za Ukrajinou stoja napríklad Dell, Lenovo a Sony. Sociálne siete reagovali tiež, Linkedin sa pripravuje na opustenie Ruskej federácie, Instagram a Facebook blokujú ruskú propagandu.
Mohli by sme v enumerácii spoločností pokračovať, ale hlavné je, že spoločne bude balík sankcií pre Rusko s časťou sankcií, ktoré naň uvalili jednotlivé štáty, predstavovať obrovskú čiastku. Žiaľ, ako je možné očakávať, straty neutrpí iba jedna strana. Vojna je zničujúca pre obe, a preto by sme sa na ekonomické dopady konfliktu mali pripraviť plošne.
Čakajú nás ťažké časy
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu v príhovore k občanom zdôraznil, že Európa musí najprv poskytnúť humanitárnu pomoc ukrajinskému ľudu a potom spoločne konať, aby „sme Rusku ukázali, že takéto konanie nebudeme tolerovať“. Francúzsko podľa jeho slov preto poslalo vyše 1 500 vojakov do Pobaltia a do Rumunska.
„Dnes sme po boku ukrajinského i ruského ľudu, ktorý je proti vojne,“ vyjadril sa francúzsky prezident a doplnil, že aj naďalej chce zostať v kontakte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „Musíme predísť rozšíreniu konfliktu,“ podčiarkol Macron. Francúzsky líder zdôraznil, že nejde o konflikt NATO a Ruska, ako to niektorí dezinformátori interpretujú.
Takisto odmietol tvrdenia ruskej strany, že na Ukrajine vládnu nacisti. „Je to urážka. Ruskí lídri útočia na pamiatku holokaustu na Ukrajine rovnako ako na zločiny Stalina v Rusku. Táto vojna má ducha pomsty, ktorý by rád poslal Európu späť do jej najtemnejších hodín,“ povedal francúzsky prezident.
„Ukrajina, EÚ ani NATO nechcú vojnu. Rusko nebolo vyprovokované, Rusko je agresorom,“ zdôraznil a poukázal na to, že o diplomatické riešenie konfliktu sa snaží už od roku 2017.
Macron pripustil, že vojna bude mať negatívny ekonomický vplyv na Francúzsko i Európu, pretože je veľa priemyselných odvetví závislých od dodávateľov z Ruska. Očakáva preto zdražovanie niektorých produktov a zvyšovanie cien energií. Preto poveril francúzskeho premiéra Jeana Castexa vypracovaním plánu na prípravu na tieto ekonomické dôsledky.
V príhovore oznámil aj plánované zvýšenie výdavkov na obranu. Okrem toho kritizoval európsku závislosť od ruského plynu. „Európska únia sa musí stať viac autonómnou a suverénnou silou,“ uviedol a podčiarkol nutnosť stavby nových jadrových reaktorov a investícií do obnoviteľných zdrojov.
Francúzsky prezident vyjadril tiež „bratskú podporu“ ukrajinským utečencom. „Francúzsko je pripravené spraviť svoju časť, aby čo najlepšie prichýlilo ukrajinských občanov,“ povedal a poďakoval sa mimovládnym organizáciám, ktoré pomáhajú priamo na Ukrajine, i novinárom, ktorí prinášajú informácie priamo z terénu.
Na záver svojho príhovoru vyjadril aj obavu z toho, že vojna naruší demokratický život Francúzov, keďže v krajine práve prebieha kampaň pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia už o šesť týždňov.
Zdroj: Nekŕmte nás odpadom