Santova dedinka je po novom východočínske mestečko Yiwu. Práve tu sa vyrába vyrába viac ako 60% všetkých vianočných dekorácií sveta

Vianoce
Pexels/ Oleg Zaicev, Unsplash/ Kira auf der Heide

Rok sa s rokom stretol a máme ich tu opäť. Sviatky pokoja a radosti. Alebo aj nie? Aj napriek svetovej pandémií, nákupné centrá opäť raz praskajú vo švíkoch. Každý chce pre svojich blízkych uchmatnúť ten najlepší kúsok aby sa mohol blysnúť v očiach obdarovaného. Neraz preto dnes mnohí riskujú svoje zdravie, ale aj finančné úspory. Nuž, darmo, pokojné vianočné sviatky sa pre mnohých stali oxymoronom.

Na darčekoch nie je nič zlé

Viesť rozpravy o tom, ako týmto zaniká pravý význam Vianoc je v dnešnej konzumnej spoločnosti hádam aj zbytočné.

Samozrejme, našťastie ešte stále platí, že najkrajším na tomto období je to, že sa môžeme stretnúť so svojou rodinou. Aj preto dnes veľa Slovákov tŕplo, či im bude zo strany štátu dovolené stretnúť sa so svojimi blízkymi, keď nežijú v rovnakej domácnosti. Bolo by však naivné tvrdiť, že tieto sviatky sú iba o tom.

Aj keď sa v niektorých kruhoch vedú debaty typu, že Vianoce nie sú o darčekoch, iba málokto sa touto tézou riadi. Nemusíme mať 5 rokov aby sme ostali smutný, keď si pod stromčekom nič nenájdeme. Treba si preto úprimne povedať, aj keď to znie akokoľvek materiálne, že darčeky na Vianociach máme naozaj radi. Radi ich dávame a rovnako radi aj dostávame. A nie je na tom nič zlé.

Dvakrát mysli a raz kupuj

Dobré by ale bolo, uvedomiť si jednu podstatu vec. Kúpou darčeka nie len potešíme svojho blízkeho, ale môžeme pomôcť aj tretej osobe. Rovnako jej ale aj uškodiť. V hlave by nám tak okrem myšlienky na to, či sa bude náš darček páčiť, pribudnúť ešte jedna: Koho kúpou tohto produktu podporujem?

Mnoho podnikateľov na Slovensku sa dnes ocitlo v naozaj nezávidenia hodnej situácii. Akoby toho už tak na hlavách nemali dosť tým, že sa rozhodli podnikať v štáte, ktorý im skôr hádže polená pod nohy, ako pomáha. Kríza sa dotkla mnohých natoľko, že bojujú o prežitie.

My dnes preto v rukách máme moc pomôcť nielen týmto ľuďom, ale aj slovenskej ekonomike. Akokoľvek môže znieť takáto fráza ako dlhoročne omieľané klišé, áno, je dôležité kupovať slovenské výrobky. A obzvlášť v dnešnej dobe, obzvlášť na Vianoce. Čiže v období, kedy Slováci neváhajú na darčeky minúť toľko, že sa kvôli tomu ešte aj zadĺžia.

Podpor domácu výrobu

Podľa iniciatívy Doma nakupujem Slováci vo vianočnom období minú na nákupy v zahraničí až 300 miliónov eur. A to v kamenných predajniach a aj zahraničných e-shopoch. V tejto štatistike sú ale zarátané iba platby platobnou kartou. Celoročne sa toto číslo vyšplhá až na 1,6 miliardy eur.

Preto sa skús zamyslieť, či darček, ktorý sa chystáš kúpiť nevyrába aj niektorá z malých firiem na Slovensku. Podporíš zamestnanosť na Slovensku, domácu ekonomiku a poďakuje sa ti aj planéta, keď nebude musieť bojovať s emisiami,  ktoré vytvorí tvoj balíček z Číny.

Nehovoriac o tom, že Slovenské výrobky bývajú často kvalitnejšie ako tie, ktoré môžeš nájsť na zahraničných e-shopoch za polovičnú sumu.

Kvôli tvojmu darčeku mohol niekto aj zomrieť

K tomu sa tiež pridáva problematika vhodných pracovných podmienok pre ľudí, ktorí tieto darčeky vyrábajú. Ak vieš čítať tento text, netreba ti hovoriť, že darčeky nevyrábajú Elfovia vo fabrike Santa Clausa, ani Ježiško lusknutím prsta.

Santova dedinka leží úplne inde ako na Severnom póle. Je ním totiž východočínske mestečko Yiwu, kde sa vyrába 60% všetkých vianočných dekorácií sveta. Ľudia v nich nosili 10 rúšok denne, ešte dávno predtým, ako nejaký mudrlant prišiel s tým, že sa udusia CO2. Bez nich by sa totiž udusili naozaj.

 Okrem toho im hlavy ešte zdobí tematická ochranná pomôcku – mikulášska čiapka. Ak by ju totiž nemali, farba, s ktorou celý deň striekajú by sa im zažrala do vlasov.

Samostatnú kategóriu tvorí oblečenie, ktoré sa radí medzi jedny z najobľúbenejších darčekov. O pracovných podmienkach šičiek z tretieho sveta, odkiaľ pochádza väčšina oblečenia, sa hovorí už dlhodobo. Mnohí ľudia musia v továrňach stráviť celý svoj život a bez nádeje na lepšiu budúcnosť.

Nehovoriac o tom, že čínsky textilný priemysel využíva na takúto prácu aj etnickú menšinu Ujgurov, na ktorých momentálne prebieha genocída v koncentračných táboroch na severozápade Číny. Z oblasti Sin-ťiang totiž pochádza až 80% bavlny, ktorú odoberali aj najväčšie módne značky.

Nie všetko je zlato, čo sa blyští

Opatrný ale treba byť aj pri slovenských značkách. Nie všetko, čo sa tvári, že je Slovenské je aj eticky vyrobené. Nájdu sa aj špekulanti, ktorí objednajú lacné tričká, potlačia ich a hurá, slovenská kvalita je na svete.

Preto sa musíme k výberom darčeka postaviť zodpovedne. Ak si dáme naozaj záležať, dokážeme takto podporiť nielen predajcu, ale aj slovenskú šičku, slovenského dizajnéra a mnoho iných. Tvoje peniaze potom ostávajú na Slovensku a podporíš tak aj našu ekonomiku. Uvedomme si tak konečne to, že kúpa darčeka nie je iba pípnutie kreditkou, ale aj zodpovednosť, ktorú tým na seba berieme.

 Darčeky, o ktorých sa nehovorí

Zabúdať by sme tiež nemali ešte na jednu vec. Ak naozaj nevieme, čo darovať, nie je hanba opýtať sa niekoho, čo si by si na Vianoce želal. Ono totiž existuje ešte jeden typ darčekov, pri ktorých sa zvykneme tváriť, že neexistujú a to sú – zlé darčeky.

Darčeky ktoré spôsobia viac smútku ako radosti. Predstierať, že sa nám niečo páči, aby sme neurazili city toho, kto nám darček dal, môže byť niekedy naozaj ťažké. A ak sa nám to náhodou nepodarí, sklamané ostávajú obe strany. A nám namiesto z potešenia z darčeka ostávajú iba výčitky.

Nehovoriac o tom, že doma skončíme s vecou, na ktorú nám bude sadať prach a bude nám ju ľúto vyhodiť, pretože, niekto nám ju daroval. A presne kvôli tej veci, mohol niekto vo fabrike na druhom konci sveta pracovať v neľudských podmienkach, ktoré sme takouto kúpou, akurát tak podporili.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Doma nakupujem, SITA, Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá