SaS chce meniť ústavu. Nový návrh zákona má riešiť „najväčší problém Slovenska“

  • Poslanci NR SR za SaS predkladajú do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme
  • Záväzok prijať ústavný zákon o dôchodkovom systéme je súčasťou programového vyhlásenia vlády
Richard Sulík
TASR/Ján Krošlák
  • Poslanci NR SR za SaS predkladajú do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme
  • Záväzok prijať ústavný zákon o dôchodkovom systéme je súčasťou programového vyhlásenia vlády

SaS predkladá do parlamentu vlastnú verziu ústavného zákona o dôchodkoch. Má kompromisné znenie, ktoré vzniklo v spolupráci s najväčšími odborníkmi na Slovensku, uviedol na tlačovej konferencii predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Citlivá téma

Líder SaS upozornil na to, že záväzok prijať ústavný zákon o dôchodkovom systéme je súčasťou programového vyhlásenia vlády. „Do programového vyhlásenia sme napísali, že budeme parametre prvého aj druhého piliera definovať v ústavnom zákone,“ spomenul Sulík. „Dôchodkový systém je vec, ktorá je veľmi citlivá a zmeny sa ukážu až po niekoľkých rokoch,“ dodal.

„Táto zmena je pre nás veľmi dôležitá.“ Sulík priznal, že dúfajú, že sa im podarí docieliť v tejto veci dohodu naprieč celým spektrom v Národnej rade.

sulík
zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Dôchodkový systém je najväčší problém Slovenska,“ povedal na tlačovej konferencii liberálov poslanec Marián Viskupič.

Slovensko podľa Sulíka zažilo škodlivú demontáž druhého dôchodkového piliera počas vlád Roberta Fica (Smer-SD). Upozornil na to, že sa vládna koalícia dohodla ešte v marci tohto roka na tom, že na júnovej schôdzi parlament schváli ústavný zákon k dôchodkovému systému.

Kým legislatívny návrh k dôchodkovému bonusu parlament v júni posunul do druhého čítania, pri návrhu ústavného zákona k penziám nenastal žiadny posun.

Čo je súčasťou návrhu?

Súčasťou návrhu ústavného zákona bude podľa poslanca NR SR za SaS Petra Cmoreja princíp, podľa ktorého všetky dodatočné dôchodkové výdavky musia byť finančne kryté. „Nie na dlh, ale či zoberie učiteľom, zdravotníctvu alebo ministerstvu obrany, alebo zavedie nové dane,“ povedal.

Ústavným zákonom by sa mali riešiť aj problémy, ktoré pochádzajú od bývalej vlády Roberta Fica. V roku 2013 vláda tých sporiteľov, ktorí nepotvrdili, že si na penziu chcú odkladať v negarantovaných fondoch, zákonom presunula do dlhopisových fondov.

„Týchto ľudí treba presunúť do fondov, v ktorých budú mať šancu, že budú mať v budúcnosti lepší dôchodok,“ povedal Cmorej.

Podľa slov poslanca SaS Petra Cmoreja je tiež potrebné zafixovať veľkosť druhého piliera voči prvému pilieru a ústavne zakotviť vstup mladých ľudí do druhého piliera. Každý bude môcť túto možnosť odmietnuť.

Ak si niekto nasporí v druhom pilieri nadpriemerne, podľa návrhu ústavného zákona nebude nútený, aby si za všetky nasporené peniaze kúpil doživotný dôchodok. Dbať chce SaS najmä na slobodu, zdôraznili.

„Ide o tú veľkú masu ľudí, ktorá to roky ignoruje. Aj potom však budú mať možnosť presun do druhého piliera odmietnuť. Nechceme však, aby ich v dôchodkovom veku čakalo nepríjemné prekvapenie,“ doplnil Sulík.

Líder SaS napokon dodal, že je v Národnej rade ochotný vyjednávať a za pokus podľa neho stojí aj ústavný zákon, na ktorý je potrebná ústavná väčšina.

„Ak Igor Matovič neodíde z vlády, odchádzame my. Z koalície sme už odišli,“ zopakoval Richard Sulík.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: TK/SaS

Najnovšie videá

Trendové videá