SaS je strana farizejov a osvedčených rozbíjačov vlád, penil Boris Kollár v parlamente
- Hneď na začiatku začal rečniť Richard Sulík
- Je to vláda Eduarda Hegera na papieri, v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča
- Hneď na začiatku začal rečniť Richard Sulík
- Je to vláda Eduarda Hegera na papieri, v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča
Parlament dnes začal rozpravu o najdôležitejšom hlasovaní. Už 13. decembra sa má hlasovať o vyslovení nedôvery vláde a parlament o tom momentálne rokuje.
Momentálne sú poslanci prítomní na mimoriadnej schôdzi o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorú iniciovala SaS a poslanci okolo Petra Pellegriniho.
Hneď na začiatku začal rečniť Richard Sulík, ktorému sa vysmial parlament, keď povedal, že sa po voľbách „objal s Matovičom“. Následne dodal, že „Igor Matovič vyvolal toľko konfliktov, že musel odstúpiť“.
Sulík vyčlenil hlavné dôvody, prečo vláda stratila dôveru
- Je to vláda Eduarda Hegera na papieri, v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára, nie je schopná usporiadaného vládnutia.
- Koalícia a vláda nevedia zorganizovať samy seba, legendárne dvojhodinové tlačovky so zmätočnými závermi.
- Nemohúcnosť hnutia OĽANO odfiltrovať zlé a veľmi zlé nápady Igora Matoviča, preto sme to robili my, my SaS sme boli jedinou skutočnou oponentúrou Igorovi Matovičovi. Hneď po tomto bode si Sulík z parlamentu vyslúžil potlesk.
- Neschopnosť prijímať veci včas a riadnym legislatívnym procesom.
- Absolútny dešpekt pred pravidlami.
- Počet skrátených legislatívnych konaní, ktoré sme spoločne s OĽANO za vlády Smeru kritizovali, je dnes štyrikrát viac. Teda prešlo štyrikrát viac zákonov, ktoré prešli v skrátenom legislatívnom konaní. Za tejto vlády ich prešlo 103 namiesto 28, ktoré prešli za vlády Smeru.
- Neschopnosť kompromisu a neschopnosť hľadať najlepšie riešenia je tiež črta, ktorá charakterizuje túto vládu.
- Zneužívanie funkcie ministra financií na osobnú pomstu a osobné ťaženie a osobné vojny.
„To je osem čŕt, ktoré charakterizujú túto vládu,“ povedal pri rečnení Richard Sulík.
Exminister hospodárstva Sulík povedal, že „krajina sa utápa v chaose, rozpočet prišiel do parlamentu na poslednú chvíľu, má rekordný deficit. Budeme mať takmer tisíc úradníkov navyše a rozpočet pôjde z výdavkových limitov“.
„Občania sú frustrovaní, vláda, ktorá tu mala byť pre nich, sa zaoberá sama sebou.“ Celá existencia protikorupčného hnutia OĽANO je logicky postavená na boji proti korupcii.
Sulík načrtol možné varianty, ktoré môžu nastať po utorku 13. decembra, keď bude parlament hlasovať o vyslovení nedôvery. Tou najhoršou by podľa neho bolo, keby návrh neprešiel a vláda by ďalej pokračovala.
V prípade vyslovenia nedôvery môžu podľa neho nastať štyri možnosti. Prezidentka môže poveriť riadením štátu terajšiu vládu v súčasnom zložení, no bude v demisii, to znamená, že niektoré dôležité rozhodnutia bude musieť odsúhlasiť prezidentka. „Už aj to by bolo lepšie ako dnes. Alebo sa môže nájsť nová 76-ka a treťou možnosťou je, že súčasná vláda prejde rekonštrukciou. Viem si predstaviť, že po zmysluplnej rekonštrukcii vlády dáme hlasy na to, aby takejto vláde bola vyslovená dôvera v NR SR,“ povedal Sulík.
Štvrtou alternatívou je úradnícka vláda, z ktorej podľa neho časť koalície robí strašiaka. „Ja si myslím, že keby pani prezidentka menovala vládu, ktorá bude zložená z Káčerov a Hirmanov, tak je to prijateľné riešenie a určite lepšie ako to, čo tu máme teraz,“ vyhlásil Sulík.
Ak by sa podarilo vláde vysloviť nedôveru, mohla by sa riadne a zmysluplne rekonštruovať. V takomto prípade by jej vládnutie strana SaS v Národnej rade SR podporila. Uviedol to líder SaS Richard Sulík počas odôvodňovania návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu. Deklaroval, že liberáli by jej súčasťou neboli. Predčasné voľby mu už vzhľadom na termíny nedávajú veľmi zmysel.
„Poslanci za SaS budú spoločne a jednotne hlasovať za vyslovenie nedôvery tejto vláde,“ dodal v závere predseda SaS.
Juraj Šeliga informoval o prerokovaní uvedeného návrhu vo výboroch NR SR. Vláda na svojom dnešnom rokovaní s týmto návrhom vyslovila nesúhlas.
Následne predniesol prejav aj premiér SR Eduard Heger. Ten povedal, že Pellegrini si po dvadsiatich rokoch v strane Smer, ktorá mu umožnila stať sa aj premiérom Slovenskej republiky, založil vlastnú stranu, ktorá má však rovnaké DNA so Smerom. Premiér to povedal v súvislosti s poslancom Petrom Žigom, za čo si z pléna vyslúžil potlesk.
„My sme proreformná, proeurópska proukrajinská vláda,“ povedal premiér Heger.
„V čase, kedy máme vojnu na Ukrajine, diverzifikujeme zdroje našich energií, plynu a ropy, toto je čas, kedy ľudia, ktorí nemajú radi demokraciu, vycítia ako krysy, aby sa mohli vrátiť k moci a naštrbiť a zlomiť demokraciu navždy. Toto je moment, v ktorom sa nachádzame,“ konštatoval a v závere prejavu dodal premiér SR Eduard Heger.
Po faktických poznámkach poslancov k prejavu Eduarda Hegera sa vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár. Ten sa oprel o body, ktoré uviedol Richard Sulík ako základné, pre ktoré chcú vyslovil vláde nedôveru.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je podľa predsedu parlamentu a šéfa hnutia Sme rodina Borisa Kollára stranou farizejov a osvedčených rozbíjačov vlád. SaS vláde vyčíta, že sa pri hlasovaní opiera o hlasy fašistov, no sama robí to isté.
„Tu a teraz potrebujete ich hlasy a opierate sa o ne práve vy, páni poslanci a pani poslankyne strany SaS, počítate s každým jedným hlasom ĽSNS a Republiky. Richard Sulík, pozri sa do zrkadla a uvidíš tam seba, ako chodíš utajene a konšpiračne rokovať s Kotlebom do Maďarska,“ povedal Kollár.
Kollár sa čím ďalej, tým väčšmi v prejave rozhorčoval. „Kto vo vláde bojoval za zrušenie 13. dôchodkov? No vy, SaSka. Kto neustále bojoval na vláde a na koaličnej rade, aby sa zrušili vlaky zadarmo pre študentov a pre našich dôchodcov? No vy, SaSka. Kto bojoval za zrušenie obedov zadarmo? No vy, SaSka, a teraz nám vyčítate, že sme málo pomáhali? A keď sme prijali, že od 1. januára dostanú matky s deťmi 200 eur na každé dieťa vo forme 60-eurového prídavku a 40-eurového bonusu na dieťa a ako sme to prijali aj s hlasmi poslancov strany Život, to je pravda, my sa k tomu hlásime, tak ste odišli, lebo sme pomohli týmto nízkoprijímovým skupinám obyvateľstva, ktoré teraz vyčítate tejto vláde, že to robí alebo, že to nerobí a keď to urobí, tak je zle, lebo sme to urobili so stranou Život.
Po tomto výstupe sa Boris Kollár rozhorčil ešte viac a do pléna kričal: „Teraz s tými istými poslancami idete povaliť túto vládu. To, že oni teraz s vami budú hlasovať a pomôžu vám povaliť túto vládu, to vám už vôbec nevadí, že spolu s vami zahlasujete za pád tejto vlády, to vám nevadí, ale keď sme dali 200 eur tým matkám s deťmi, to je veľmi zlé, že? Chcem, aby to každý vedel.“
Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok podvečer viedli polemiku aj o nedostatkoch modernej chémie. György Gyimesi (OĽANO) rozšíril učebnice tohto predmetu o novú kyselinu, a to „kyselinu sulíkovú“. Miroslav Suja (nezaradený) zmeral silu a účinnosť destilovanej vody, postavil ju na jednu úroveň s vládou Eduarda Hegera (OĽANO).
Gyimesi kolegom vysvetlil aj charakterové vlastnosti novej kyseliny. Vyzerá, že táto látka v rebríčku predbehne nebezpečné a agresívne účinky kyseliny sírovej. Poslanec totiž tvrdí, že „rozloží všetko, na čo položí svoju ruku“. Skonštatoval, že to dokonca robí veľmi jednoduchým spôsobom, teda „primitívnym“. Upozornil pritom aj na jej schopnosť klamať a prevracať kabáty.
Eduard Kočiš (nezaradený) sa zas zamyslel nad hustotou rozliateho mlieka. Verejnosti objasnil, že vicepremiérka Veronika Remišová rozbila fľašu nie plnotučného, ale nízkotučného mlieka. Z jeho vystúpenia vyplýva, že to dokázala svojou schopnosťou byť „najslabším článkom pseudokoalície“.
Na tlačovej besede strany Hlas-SD bolo povedané, že v utorok zahlasujú za nedôveru vláde.
Rokovanie začalo v pokojnom duchu
Vo štvrtok v úvode dňa podpredseda vlády Štefan Holý plénu predstavil návrh zákona o akreditácii orgánov posudzovania zhody. Nová právna úprava vychádza z potreby upraviť najmä pôsobnosť riadiacich orgánov Slovenskej národnej akreditačnej služby (SNAS). Návrhom zákona sa tiež precizuje úprava rezervného fondu, správneho konania o akreditácii, ukladania pokút a dochádza k zmene samotnej štruktúry právneho predpisu.
Holý predložil napríklad aj novelu zákona o kybernetickej bezpečnosti, podľa ktorej by mal mať Národný bezpečnostný úrad opäť možnosť blokovať škodlivý obsah, ktorý môže mať za následok poškodenie alebo ohrozenie bezpečnostných, zahraničnopolitických alebo hospodárskych záujmov SR a je formou hybridnej hrozby.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: NR SR, TASR, SITA