SaS ostro kritizuje SPP za premárnené milióny. Na rozdiel od susedov Slovensko nezažalovalo Gazprom za výpadky
- SPP nevyužil šancu žalovať Gazprom za nedodané dodávky plynu
- Na rozdiel od susedov sme nezažalovali Gazprom za výpadky dodávok

- SPP nevyužil šancu žalovať Gazprom za nedodané dodávky plynu
- Na rozdiel od susedov sme nezažalovali Gazprom za výpadky dodávok
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zatiaľ nevyužil možnosť vymáhať kompenzácie od ruského Gazpromu za nedodržanie zmluvných dodávok plynu. Na túto premárnenú príležitosť vo štvrtok poukázala opozičná strana SaS.
Viaceré európske krajiny, medzi nimi Česká republika, Rakúsko či Nemecko, už úspešne podali žaloby voči ruskému koncernu, zatiaľ čo slovenský podnik sa k podobnému právnemu kroku stále neodhodlal.
Kým štátny SPP a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) nekonajú, České energetické závody (ČEZ) vysúdili od Gazpromu 40 miliónov eur, zdôraznila SaS.
Vyzývajú Sakovú k činnosti
Opozičná strana vyzvala šéfku rezortu hospodárstva, ktoré je jediným akcionárom SPP, aby sa domáhala náležitých právnych krokov voči súdmi viackrát odsúdenému a nedôveryhodnému partnerovi.
„Ak sa SPP ako štátny podnik nebude dostatočne domáhať náhrady škôd, ktoré mu Gazprom spôsobil a naďalej spôsobuje nedodávaním plynu, potom poškodzuje záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ uviedol poslanec SaS Karol Galek.
SaS priblížila, že rozhodcovský tribunál Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) vyhovel žalobe spoločnosti ČEZ, ktorá žalovala Gazprom pre krátenie dodávok plynu. Gazprom by tak mal byť povinný českej energetickej spoločnosti vyplatiť náhradu škôd vo výške 40 miliónov eur. Podobne v minulosti uspela aj nemecká spoločnosť Uniper a rakúsky OMV, doplnila SaS.
Gazprom nedodržiava zmluvu
„Gazprom od januára nedodáva SPP dohodnuté množstvá podľa zmluvy platnej až do roku 2034. Hoci od februára boli dodávky čiastočne obnovené, stále nepostačujú na pokrytie dohodnutých objemov,“ skonštatovala opozičná strana.
Predseda predstavenstva SPP Vojtech Ferencz začiatkom februára uviedol, že arbitráž je možné začať do 10 rokov od porušenia zmluvy, a upozornil, že k významnejšiemu porušeniu zmluvy došlo v roku 2022.
Zároveň hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda v stredu (26. 2.) povedal v reakcii na vyhraný spor českou stranou, že je málo pravdepodobné, že ČEZ odškodné skutočne získa.
Dodal, že verdikt súdu pri Medzinárodnej obchodnej komore je skôr symbolický. V tejto súvislosti poukázal aj na arbitráž s Gazpromom, ktorú vlani vyhral nemecký Uniper či rakúsky OMV, pričom ani jeden z nich priznanú sumu nedostal.
Dodávky obnovili na začiatku februára
Ako sme nedávno informovali, po mesačnej prestávke začal ruský Gazprom Export od 1. februára 2025 opäť dodávať zemný plyn Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP). Informáciu začiatkom mesiaca potvrdil generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz na stretnutí s novinármi.
Dodávky plynu sa realizujú cez južný plynovod TurkStream a následne cez Maďarsko, kde prepravcovia v minulom roku navýšili obchodnú kapacitu smerom na Slovensko. Podľa Ferencza by sa mali od apríla tohto roka dodávky dokonca zdvojnásobiť.
Hoci presné objemy dodávok neboli zverejnené, šéf SPP zdôraznil výhodnosť existujúcej zmluvy s Gazpromom, ktorá ponúka výrazne nižšie ceny za tranzit v porovnaní s inými dodávateľmi.
SPP sa môže s Gazpromom aj súdiť, ak sa poruší zmluva, písala už vtedy SITA. Štátni plynári však o žalobách voči ruskému dodávateľovi neuvažujú.
„Arbitráž možno začať do desiatich rokoch od vzniku problému. Gazprom už porušil zmluvu v roku 2022. Moja otázka je tak, že prečo sa už nezačala arbitráž vtedy? Sú tam nejaké resty z roku 2022, ktoré s Gazpromom riešime. Od januára minulého roka s nimi komunikujeme,“ zdôraznil Ferencz.
Riaditeľ divízie obchodu SPP Michal Ľalík však upozornil, že Slovensko bude musieť využívať aj alternatívne trasy, keďže kapacita plynovodu cez Maďarsko nepostačuje na pokrytie celkovej spotreby. Jednou z možností je trasa cez Nemecko a Česko, kde má SPP už zarezervované kapacity.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Redakcia Startitup, SITA