SaS predložila zákona o partnerskom spolužití: Už aj dnes vládnu homosexuáli, len to musia tajiť
- Strana Sloboda a solidarita predložila do parlamentu zákon o partnerskom spolužití
- Informovali o tom Ondrej Dostál, Jarmila Halgašová a Jana Bittó Cigániková z SaS
- Strana Sloboda a solidarita predložila do parlamentu zákon o partnerskom spolužití
- Informovali o tom Ondrej Dostál, Jarmila Halgašová a Jana Bittó Cigániková z SaS
Poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita chcú do slovenského právneho poriadku zaviesť inštitút partnerského spolužitia, ktorý by slúžil osobám opačného pohlavia, ako aj rovnakého pohlavia. Ako vyplýva z návrhu novely Občianskeho zákonníka, ktorý do parlamentu predložili poslanci Jarmila Halgašová, Jana Bittó Cigániková, Tomáš Lehotský, Peter Osuský a Vladimíra Marcinková.
Cieľom je od januára 2023 zaviesť určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, pri nároku na ošetrovné a v ďalších situáciách týkajúcich sa majetkových a iných práv spolužijúcich partnerov.
Predpokladom spôsobilosti uzatvoriť partnerské spolužitie má byť plnoletosť, neexistencia manželského stavu u jednej alebo druhej osoby, a taktiež neexistencia pokrvnej príbuznosti, ktorá sa bude preukazovať rodnými listami oboch osôb odhodlaných uzatvoriť partnerské spolužitie. Osoby v takomto zväzku by podľa návrhu mohli napríklad disponovať bezpodielovým spoluvlastníctvom, právom jedného z partnerov dediť po druhom, poberať vdovský/vdovecký dôchodok alebo právom nahliadať do zdravotnej dokumentácie.
„Existencia neformálnych zväzkov tak medzi mužmi a ženami, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia je objektívna skutočnosť, ktorá tu vždy bola a bude, bez ohľadu na jej legislatívne ukotvenie. V prípade osôb rôzneho pohlavia ide v mnohých prípadoch o dlhodobé a stabilné zväzky, keď tieto osoby necítia potrebu potvrdzovať svoj vzťah manželským sľubom,“ uvádzajú predkladatelia.
Osoby rovnakého pohlavia žijúce v dlhodobých a stabilných zväzkoch podľa liberálov nemajú v súčasnej dobe možnosť upraviť svoj vzťah právnym inštitútom, ktorý by zabezpečil ich vzťahu právnu ochranu.
Spolužitie má podľa návrhu uzatvárať spísaním notárskej zápisnice. Jeho zánik predkladatelia definujú ako dvojstranný úkon oboch spolužijúcich partnerov alebo jednostranný úkon jedného z nich. „Partnerské spolužitie tiež zaniká uzatvorením manželstva, keďže jeho zmyslom nie je (v prípade párov rôzneho pohlavia) súbeh s manželstvom, ale alternácia manželstva, a návrh tiež ako jeden z predpokladov spôsobilosti uzatvoriť partnerské spolužitie uvádza neexistenciu manželstva,“ dodali.
„Snažíme sa navrhnúť taký návrh zákona, ktorý bude mať šancu prejsť,“ povedala Jana Bittó Cigániková.
Zdôrazňuje, že ich návrh len pomáha a nikomu neubližuje. „Sme presvedčení, že zlepší život celej spoločnosti. Už aj dnes vládnu homosexuáli, len dnes to musia tajiť. Ja by som chcela svet, kde to nebudú musieť tajiť.“
Podobný návrh navrhuje aj Progresívne Slovensko
Nezaradený poslanec Tomáš Valášek predloží do parlamentu v mene hnutia Progresívne Slovensko návrh zákona o životných partnerstvách. Ako hnutie informuje v tlačovej správe, zámerom je pomoc a ochrana LGBTI ľudí a takzvaných dúhových rodín. Návrh je však podľa predkladateľa cielený na všetky, teda aj heterosexuálne páry, ktoré nemôžu alebo nechcú vstúpiť do manželstva.
„Naďalej platí, že našou snahou je zlepšenie životnej a právnej situácie všetkých párov na Slovensku. Zákon by umožňoval osvojenie maloletého dieťaťa životným partnerom alebo partnerkou rodiča tak, ako v prípade osôb v manželskom zväzku,” uviedol Valášek.
Zákon má podľa neho umožniť aj vznik bezpodielového spoluvlastníctva partnerov (s možnosťou jeho vylúčenia), či umožnenie nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie partnera.
„Neexistujúca právna ochrana ohrozuje deti, ktoré v dúhových rodinách žijú. Slovensko sa musí začať doťahovať na štandardy krajín Európskej únie, kde je právne uznanie vzťahu LGBTI ľudí úplne bežná záležitosť,“ dodal Valášek.
Záborská neskrýva kritiku
Poslanci strany Sloboda a solidarita (SaS) rozpútali nové kolo hodnotovej konfrontácie. Vo svojej reakcii na návrh poslancov z klubu liberálov na zavedenie inštitútu partnerského spolužitia to tvrdí predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská, podľa ktorej ide inými slovami o zavedenie registrovaných partnerstiev.
Podľa Záborskej je to zároveň zjavné porušenie programového vyhlásenia vlády, hoci sa naň poslanci odvolávajú. „Mrzí nás postup poslancov SaS, ktorí v čase, keď ich strana vedie ministerstvo hospodárstva a teda ich hlavnou povinnosťou je zabezpečiť cenovo dostupné energetické nosiče ako je plyn, elektrina a ropa, sa rozhodli rozpútať nové kolo hodnotovej konfrontácie. Nijak inak sa nedá nazvať predloženie návrhu novely Občianskeho zákonníka o tzv. životných partnerstvách,“ uviedla Záborská.
Dodala, že sami sa v aktuálnej situácii rozhodli nepreložiť návrh zákona o pomoci tehotným ženám na najbližšiu schôdzu parlamentu, ale hľadať možnosti, ako ho vylepšiť smerom k väčšej pomoci tejto skupine. „Naším cieľom vždy bolo blaho Slovenska, nie pokračujúce rozdeľovanie,“ doplnila Záborská.
Poslanci z klubu strany SaS chcú do slovenského právneho poriadku zaviesť inštitút partnerského spolužitia, ktorý by slúžil osobám opačného pohlavia, ako aj rovnakého pohlavia.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TB/SaS, SITA