SASKA predstavila svoj program: „Nechceme zvyšovať dane ani znižovať sociálne štandardy,“ udrel Sulík
- V sobotu doobeda mala strana SASKA programovú konferenciu
- Lídri pre rozličné rezorty predstavovali program
- Režíroval to Richard Sulík, mal svoj scenár
- V sobotu doobeda mala strana SASKA programovú konferenciu
- Lídri pre rozličné rezorty predstavovali program
- Režíroval to Richard Sulík, mal svoj scenár
Na programovej konferencii politickej strany SASKA vystúpili lídri jednotlivých oblastí. Vymenovali, čo majú po voľbách v pláne s budúcnosťou Slovenskej republiky urobiť. Celú konferenciu režíroval predseda strany Richard Sulík. Ten sa chcel neustále držať akéhosi stanoveného „scenára“, preto nejedenkrát prerušoval rozpravu, aby sa nič nevymklo spod kontroly.
Strana zdôraznila, že chce vyformovať „štíhly“, a nie „silný“ štát. Mantra SASKY „ekonomický rast“ zaznievala opakovane počas celej konferencie. „Nechceme zvyšovať dane ani znižovať sociálne štandardy,“ zaznelo na úvod z úst Richarda Sulíka.
„Potom, ako som si pozrel programy iných strán, myslím si, že tentokrát bude program SASKY vyhodnotený ako najlepší,“ vyriekol Sulík.
Na otázku moderátora, koho by si Sulík vybral, keby musel zvoliť medzi Pellegrinim a Matovičom, odpovedal predseda strany so smiechom slovami: „To je akoby ste ma nútili s vybrať medzi dvoma chorobami.“
SASKA má veľké plány do budúcna
Marián Viskupič predstavil počas programovej konferencie myšlienku udržania rovnej dane na maximálnej úrovni 19 percent.
Ján Oravec hovoril o protibyrokratickom programe, ktorého cieľom je znížiť administratívne povinnosti pre lekárov, zdravotníkov a učiteľov, aby mohli venovať viac času starostlivosti o pacientov a vzdelávaniu študentov.
Ladislav Matejka zdôraznil dôležitosť investícií do dopravnej infraštruktúry, vrátane mostov. Okrem toho vtipkovali spolu s Richardom Sulíkom o nutnosti zlepšenia cyklotrás. „Nezmyselné maľovanie na cesty“, ako je to napríklad na Šafárikovom námestí, nemá podľa nich zmysel.
Strana sa tiež zaviazala k efektívnemu využívaniu eurofondov. K tomu, aby občania lepšie chápali, ako môžu tieto finančné prostriedky využiť pre regionálne projekty, majú podľa slov členov SASKY v programe tiež niekoľko bodov.
Podotkli aj to, že strana nepovažuje za rozumné vyrovnávať regionálne rozdiely, pretože to znie ako utópia, ale zapracuje na ich postupnom zmierňovaní.
Chcú si zobrať na starosť „nechcené dieťa“
Strana SASKA údajne tiež plánuje prevziať rezort zdravotníctva, ak uspeje vo voľbách, keďže tento rezort je ako „dieťa, ktoré nikto nechce“.
Jana Bittó Cigániková zase hovorila o zavedení práva na interrupčnú tabletku, aby ženy nemuseli podstupovať chirurgický zákrok. Zdôraznila, že Saskári už 25-krát zabránili snahám o prísnejšie interrupcie.
Čo sa týka sociálnych vecí, Peter Cmorej hovoril napríklad o podpore žien, ktoré chcú pracovať aj počas materskej dovolenky, a o zabraňovaní zneužívania dávok v nezamestnanosti. Strana sa tiež zaviazala posilňovať sociálne služby pre dôchodcov.
Na konferencii sa prihovoril aj Alojz Hlina. Zhrnul veci tvrdením, že najdôležitejšie je mať dobré „DVD-čká“, teda „dobre vychované deti“. Richard Sulík na jeho slová reagoval s humorom. Zavtipkoval ohľadom svojho syna Filipa, u ktorého „si nie je istý, či sa mu všetky DVD-čká podarili“.
Rovnosť a spravodlivosť
Druhý blok otvorili príhovorom o význame rešpektu rôznorodosti a osobných slobôd. Hneď na to prešli na školstvo a kultúru. Tu hovorili Saskári o zlepšení života a informovanosti študentov či revitalizácii kultúrneho prostredia.
Pri prechode na témy justície, polície a spravodlivosti sa k slovu dostal predseda Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál, ktorý roky so svojou stranou spolupracuje so SASKOU.
„Treba sa zamyslieť nad tým, či Slovensko ostane liberálnou demokraciou alebo sa stane autokraciou ako Maďarsko pod vedením Orbána,“ zaznelo ako odkaz z jeho úst.
Mária Kolíková hovorila o zásadnej zmene prokuratúry na štátne zastupiteľstvo, pričom si chcú posvietiť aj na paragraf 363. „Ten má byť priestorom pre otváranie káuz, a nie zatváranie.“
SASKA je podľa Kolíkovej jediná strana, ktorá mala „jediná odvahu na to, aby presadzovala zmeny systému justície na Slovensku“.
Zavedenie bodového systému pre porušovanie predpisov, aby sa zabránilo piráctvu na cestách, je podľa Juraja Krúpu, tímlídra pre rezort vnútra, najdôležitejším opatrením, ktoré treba zaviesť.
Podľa Juraja Drobu, jedného zo zakladateľov strany, majú „najviac nadupanú kandidátku v histórii strany“.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Programová konferencia SASKY