Satelitné fotky ukázali, ako sa Rusko bojí úderu Ukrajiny: Vykopali kilometre nových zákopov
- Rusko kope zákopy na Kryme
- Pripravuje sa na ukrajinskú protiofenzívu
- Kyjev sľubuje znovuzískanie anektovaného polostrova
- Rusko kope zákopy na Kryme
- Pripravuje sa na ukrajinskú protiofenzívu
- Kyjev sľubuje znovuzískanie anektovaného polostrova
Podľa bývalého inžiniera americkej armády Stevea Dannera by si prípadný ukrajinský útok na Rusmi okupovaný Krym vyžadoval značné množstvo času, úsilia a vybavenia.
„Rusi odvádzajú veľmi dobrú prácu pri príprave svojich obranných pozícií,“ napísal v správe odborník, ktorý slúžil v Afganistane, Iraku či Perzskom zálive.
Vojenský analytik Michael Kofman sa domnieva, že Ukrajina nezaberie Krym v „klasickom zmysle“, teda vojensky. Naopak, Kyjev by mohol pokračovať v stratégii vyčerpávania polostrova. To by dosiahol zavedením palebnej kontroly nad prístupom na Krym.
„Časom by to mohlo spôsobiť, že situácia na Kryme bude neudržateľná, takže Rusko bude možno musieť rokovať o svojom štatúte,“ hovorí Kofman.
Ukrajina už túto stratégiu testuje. Podľa údajov z projektu „Armed Conflict Location & Event Data Project“ sa od augusta zameralo na ruské miesta na Kryme alebo v jeho blízkosti viac ako 70 podozrivých útokov zo strany ukrajinských síl alebo ich spolupracovníkov.
Bývalý veliteľ americkej armády v Európe a súčasný poradca organizácie Human Rights First Ben Hodges tvrdí, že pokiaľ Ukrajina nezíska Krym, jej ekonomika zostane zraniteľná. Rusko by totiž mohlo využiť krymské prístavy napríklad na blokovanie ukrajinského obchodu. Taktiež však môžu slúžiť ako základne v prípade ďalšieho konfliktu.
„Ukrajina nebude nikdy v bezpečí ani nebude schopná obnoviť svoju ekonomiku, pokiaľ bude Rusko okupovať Krym. Moskva teraz blokuje prístup k Azovskému moru a Čiernomorská flotila je schopná ovládnuť pobrežie Čierneho mora a prístavy Ukrajiny,“ podotkol.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie